Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Chyba już znalazłam odpowiedź ..

Obrazek

Zanim nadeszły ostatnie deszcze, jeszcze dodatkowo podłałam moje dynie. Myślałam że jak ziemia lepiej, głębiej nasiąknie, będą na zapas podlane. To dostałam za swoje. Ciekawe czy moje dynie to przeżyją :(
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Obrazek

http://www.growitalian.com/winter-squas ... ut-145-15/


Testował ktoś ? - tak, planuje już na nast rok :lol:
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

W tym sezonie po raz pierwszy uprawiam dynie. Robiłam rozsadę , podobnie jak ogórków, podpisałam na plastikowych znacznikach. Ponieważ zawiódł pisak "transparentny", napisy zniknęły. Młode sadzonki dyń i ogórków były podobne i tak mam urodzaj dyń, a miały wyrosnąć ogórki ;:173 Mam pytanie, czy dynia na załączonej fotce nadaje się już do zerwania?
Obrazek

Obrazek
Następne dwie przyśpieszyłyby wzrost. Potrzebuję już wolne miejsce, aby przygotować podłoże na nowe sadzonki truskawek.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

jak chcesz zjeść ją w najbliższym czasie to tak- jak do przechowywania to niekoniecznie bym zrywał jeszcze
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ok, dzięki ;:180 Lumen. O to mi chodziło. Mam amatorów na dynie, więc dobrze się składa, zerwę ją. W Twoim warzywniaku spodobał mi się sposób wykorzystanie płotu ;:63 , super pomysł. Na mojej działce też ciasnota, ale ogrodzenie jest z siatki drucianej.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ta siatka co masz kiepsko się nada na dynie(prędzej ogórki), nie mówię ze nie można- ale będzie ciężko (za małe oczka) minimum 10 cm muszą być. Z drewnianego płotka też będę musiał podejmować nieco listew na nast rok, bo ciężko się je przepycha, nadłamują się.

pierwotnie chciałem zrobić jak ten gość- obejrzyj sobie jego filmiki, pokazuje jak prowadzi dynie i ogórki przy siatce leśnej ( tylko sugeruję kupić taką z grubszym drutem na dynie)

https://www.youtube.com/watch?v=y0_4IUmcGe4

Zakupiłem sobie taką 200/21/10 M 10x10cm MOCNA - te z cieńszym drutem się ugną pod ciężarem dyni i wiatru- chyba że się je zastosuje z poprzeczką w formie płotka. No ale zmieniłem plany i leży na strychu ... Innym patentem jest siatka zbrojeniowa - i takową użyłem.

Na krzaczaste dynie - jak karowita albo amazonka- wystarczą dłuższe kije bambusowe i trochę sznurka- u mnie się to sprawdziło.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dopiero teraz dostrzegłam, że Twoje dynie mają jakąś konstrukcję i pną się w górę. Super to wygląda :wit Płotek z siatki zbrojeniowej też mi się podoba. Któryś z pomysłów zastosuję w przyszłym sezonie, nie będzie deptania liści. A zdradzisz jeszcze, co dobrego i w jakie fazie wzrostu dostają Twoje piękne dynie, że maja tak zdrowe i czyste liście?
Dziękuję Ci za obszerny opis z siatką.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Wsumie to sam nie wiem- trochę to na dziko było robione, mieszanka ziemi, obornika, i kompostu na pewno zrobiła swoje, ale ilościowo nie miałem tego na tyle aby dyniom wystarczyło, więc międzyczasie uzupełniłem polifoską, potem nawozem do papryk w płynie , do tego nawoziłem dolistnie co tydzień tym nawozem, i jeszcze podsypałem międzyczasie saletrą wapniową - widzisz, ciężko jednoznacznie stwierdzić :wink:

Karowita na pewno zostanie u mnie na stałe ale tą też stestuję za rok.
http://www.growitalian.com/winter-squas ... 5/#reviews
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Też mam niektóre dynie przy siatce zbrojeniowej. Może być z braku laku.


Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
chlebbek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sie 2018, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dynie

Post »

Witam :) Jestem nowa na forum,mało tego - jestem tez początkującym ogrodnikiem :) Pierwszy raz w życiu zasiałam dynię - olbrzymią. Mało o uprawie dyń wiem, i chociaż to temat rzeka na forach ogrodniczych to sporo moich pytań nie znalazło odpowiedzi. Zasiałam dynię po ogrodnikach,w połowie maja. Mimo iż zadbałam,żeby rosła na dobrze nawiezionej glebie,to ona jest jakas taka kurduplasta,pęd ma coś koło 50 cm długości,pozostałe 2 są jeszcze mniejsze... Podlewam ją codziennie wieczorem ;) Jak już zdążyłam sie zorientować to ma dwa rodzaje kwiatków.. Wczoraj znalazłam na największej z roślin 1 nierozwinięty kwiatek żeński ( męskich jest pełno ). I tu moje pytanie.. czy ją trzeba zapylać ręcznie? Dynie rosną na działce,tam jest sporo kwiatów więc i owady powinny być.. Ile może na 1 pędzie urosnąć dyń? Tak poi razy drzwi :) I czy one w ogóle zdążą dojrzeć do jesieni,skoro dopiero teraz się pojawiąją kwiaty żeńskie? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź :wit
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

ullak pisze:Też mam niektóre dynie przy siatce zbrojeniowej. Może być z braku laku.
No nie wiem czy to aż tak tanio wychodzi :wink: - panel 1x2m w casto - ok 10zł, w hurtowni budowlanej można dostać parę złotych taniej. Kupiłem na nast rok dla każdego pomidorka taki panel żeby zrobić klatkę ( uprawiam krzaczaste niskie odmiany- do 1m), potem jeszcze parę metrów płota no i suma całkiem niemała jak chcesz posadzić 20-30 czy więcej.... Siatka leśna (z grubszym drutem) wychodzi mniej więcej tak samo.


Ps-widzę że tez stosujesz ściółkowanie z "no dig" - oczywiście w nieporównywalnie większej skali :)

chlebbek Jak masz dużo pszczół to nie musisz sama zapylac- jest tu viewtopic.php?f=42&t=96083 wątek o zapylaniu, to tam poczytaj. A dynia może dojrzeć- zależy jaka odmiana.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ale ja nic nie pisałam, że tanio? Tanio nie jest, tylko w miarę wygodnie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”