Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dylek pisze:Jako, że dorobiłem się paru metrów dodatkowych poletka. Chciałbym posadzić dynie nie wiem czy uda mi się dorwać jakaś rozsadę, ale jakby mi się nie udało wyrośnie mi coś jak wysieje na dniach?
Dynie mają czas do końca pazdziernika a przy sprzyjającej pogodzie nawet dłuzej... więc na pewno coś urośnie :heja
Powodzenia!
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Witajcie!
Proszę o poradę.
Od lat hoduje dynię i nigdy nie miałam z nimi kłopotu. Czasem na początku sezonu ślimaki próbują zjadać sadzonki, ale ten temat wydaje mi się w tym roku opanowany. Od dawna żadnych slimali nie widziałam.
W tym roku sytuacja nadzwyczajną. Zaglądam dziś do ogródka a z jednej dynki poobrywane liście ;:oj Obok rośnie jeszcze 5 roślin i z nimi wszystko ok. Do tej pory rosła wspaniale. Pęd długości ok 2 metrów już z kwiatami. Oberwanych liści około 7.. Co to może być? Ogródek ogrodzony więc jakieś dowcipy okolicznych dzieci raczej odpadają. Kręci się sporo kotów, ale żeby liście obgryzały to chyba nie możliwe? I to tylko z jednej rośliny? Myszy, turkucie czy inne robale? No nie mam pojęcia co mogło się stać... Bo same chyba przez jedną aoc by nie odpadły?
A obok rosnie mój ukochany arbuz wiec boje sie co bedzie tej nocy ;:202
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dzieją się rzeczy, które nie śnią się nawet filozofom :wink:
Ptaki (nie zaobserwowałem które - podejrzane są sroki lub wrony) porywają kostki mydła z tarasu znajdowane następnie na terenie działki. Rękawiczki robocze same spadają ze stołu na tarasie, a wichur nie było. Karteczki z nazwami roślin zaczepione na patyku, wbite na grządce ściągane dzióbkiem przez wronę (obserwacja osobista). Jeden sandał "zawędrował" z tarasu ok 5-6 metrów pod kompostownik.
Na temat: zasadziłem z rozsady dynię (źródło nasion Ali lub AWN), a ta "dynia" już ze środka rośliny (bez wyrośniętego pędu) wydała owoc - coś podobnego do cukinii/kabaczka aktualnie o długości ok 30 cm. Mam zerwać i zjeść na świeżo, czy czekać aż dojrzeje, jak na "dynię" przystało?
Pozdrawiam Irek
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Proszę o pomoc!!
Czy to jest brak potasu? jeśli tak to jak go uzupełnić?
Obrazek

Obrazek

Dynie zostały podlane saletrą amonową w stężeniu 0,5% po ok. 1litr na krzak i to dwukrotnie.
Doczytałam się, że zostało zablokowane pobieranie potasu, że należy uzupełniC siarczanem potasu ale nie wiem w jakim stężeniu i w jakiej formie, podlać czy opryskać?
Bardzo proszę pomóżcie, bo na pewno padną!!
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Tak naprawdę to nie wiem czego brakuje, bo takie same objawy daje brak siarki, miedzi, żelaza. Jeśli dobrze zrozumiałam. A może jeszcze czegoś więcej.
Zupełnie nie wiem co zrobić. Może ktoś wie, może ktoś miał podobne przejścia.
Proszę napiszcie. ;:180
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

;:88
Zapytaj Przemka(ogrodek Przemka); on jest super specem, wie wszystko :!:
Trzymam kciuki aby dynie przeżyły.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ogromnie dziękuję Igala, dopiero odczytałam wiadomość ale już szukam wątku Przemka. :tan
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Hiobe pisze:Tak naprawdę to nie wiem czego brakuje, bo takie same objawy daje brak siarki, miedzi, żelaza. Jeśli dobrze zrozumiałam. A może jeszcze czegoś więcej.
Zupełnie nie wiem co zrobić. Może ktoś wie, może ktoś miał podobne przejścia.
Proszę napiszcie. ;:180
Kup sobie jakiś prosty nawóz wieloskładnikowy i zrób oprysk. Dodatkowo zbadaj pH gleby.
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Niedługo zaczniemy zbierać świeże dynie a moje zeszłoroczne wciąż leżą na parapecie i wyglądają jak po zbiorze we wrześniu. Może niepotrzebnie siałem nowe, chyba mają zamiar dotrwać do jesieni ;:oj Odmiany to Turecki Turban i Sweet Dumpling, ktoś z Was ma jeszcze zeszłoroczne dynie? Na dobrą sprawę to ta Sweet Dumpling pewnie wciąż jest jadalna, straciły może dwadzieścia procent wagi.

Obrazek
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

:wit
U mnie także pozostała jedna z poprzedniego sezonu

Obrazek
Ewa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Niezłe wyniki, moje zaczęły się psuć gdzieś tak w marcu. Chyba Wasze musiały być dobrze dojrzałe i dobrze utwardzone.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja mam jeszcze jedną jadalną, której nic nie bierze. Miała chyba 5,5 kg po zerwaniu. Muszę ją w najbliższym czasie spożytkować, oby nasiona w środku już nie były wykiełkowane...czy taka dynia - przetrzymana - traci na smaku?
Pozdrawiam, Gosia:)
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Hej, możecie wkleić zdjęcia swoich dyń ? Jestem ciekawa jak rosną u innych, szczególnie Muscat de provance, bo moje wydają mi się jakieś słabe. Niby rosną w podobnych warunkach co rouge vif detampes, ale te drugie mają znacznie więcej wigoru.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”