Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Aliwar
200p
200p
Posty: 281
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenko odszukałam w zdjęciach 10 sierpnia zebrałam ok 10 szt potem 24 sierpnia tez znowu ok 10szt. Jak skórka robiła się mocno pomarańczowa to zrywałam. A krzaków to chyba 5 szt miałam posadzone. To jest zaleta tej odmiany ze zaczynasz jeść na początku sierpnia i potem do mrozów masz jeszcze owoce.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenko, owoców z Dumplinga jest RÓJ :) Jeszcze więcej niż z Hokkaido, bo zgadzam się, że z dobrze odżywionego okazu można zrywać owoce non stop do jesieni, a zerwane leżą do lata roku następnego. Im więcej zrywasz, tym więcej tworzy się zawiązków nowych. Ostatnią Hokkaido zjadłem coś tydzień temu... Dumpling podobno mogą leżeć do jesieni, ale u mnie nie miały jeszcze szansy dotrwać do tej pory, bo trafiają do piekarnika... W tym roku nasiałem dyń mam nadzieję, że nie do przejedzenia... Hokkaido, Butternut, Muscat, Dumpling, Makaronowa, 2 bezłupinowe, Lunga di Napoli... i coś tam jeszcze. Nie przygotowuję gruntu pod dynie, a raczej one pomagają mi sprawić ziemię (stara łąka, nieużytki) pod warzywa w roku następnym. Po prostu przekopuję kawałek darni, daję nawóz, wtykam nasiona i kryję agrotkaniną. Często zapominam o roślinach, a one zaskakują mnie plonem. Jesienią pod agrotkaniną nie ma darni, łęty po dyniach idą na kompost, dynie do przechowalni. Wspaniała roślina.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Telimenka pisze:--julian-- Ale z Ciebie smakosz dyniowy ;:333 . Masz więcej odmian dyni niż ja pomidorów ;:306
:;230 :;230 Rok temu po raz pierwszy zacząłem gotować potrawy z dyni i zasmakowały mi :D A że w sklepach jest tyle odmian to trzeba spróbować ;:306

karczownik miałeś wcześniej Lunga di Napoli, czy pierwszy raz?
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Julian, Lungę miałem 2 lata temu. Dała 3 owoce coś po 6-8kg. Potrafi ponoć dać 30kg. Nasiona z nich ...zmarnowałem. Teraz udało się zdobyć Franchi i właśnie rośnie kilka sztuk na kompoście walcząc dzielnie (z moją pomocą) z winniczkami, pomrowami itd. Posadzę kilka na wiejskiej działce, tam wśród żab ślimactwa nie ma.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Warto jeszcze dosiac? Bo mam kilka nasion.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Julian, jak masz miejsce - koniecznie siej. Ta dynia ponoć leczy, Włosi montują coś z jej antynowotworowym charakterem. Jest prawie marchewkowa w środku, tyle karotenoidów. Dla mnie trochę za duże owoce daje, bo jak Telimenka wolę mniejsze. Nie lubię jak marnuje się miąższ...ale chociaż kompost wtedy rośnie.. :)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

To dzisiaj wysieje ją już wprost do gruntu. :D Niech obrosną wszystko, będzie mniej koszenia ;:306
Ja mam sposób na nie marnowanie miąższu - jak tylko mam plan otworzyć większą dynie, to pisze do kogoś czy chciałby kawałek. I tak się pozbywam części dyni, której nie dam rady przerobić :D
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Karczownik pisze: Nie przygotowuję gruntu pod dynie... Po prostu przekopuję kawałek darni, daję nawóz, wtykam nasiona i kryję agrotkaniną
Tak to jest świetny sposób. Ja podobnie, przez dwa lata sadziłam arbuzy i cukinie na ugorze/nieużytku powiększając warzywnik. Zaprawiałam dołki i cały zagon wyłożyłam tekturą i na to grubą warstwę słomy i trawy. Świetnie się użyźniło i na wiosnę siałam warzywa. Na dynie szkoda mi warzywnika, a raczej roboty z pieleniem zanim dynie urosną. Dynie są ekspansywne i dobrze rosną na skraju sadu (jest jeden rząd, 10 jabłoni, dwie grusze, 2 orzechy włoskie). Dynie sadzę w zaprawione dołki i przyrzucam trawą- w promieniu ok.20-30cm wokół krzaczka. Wstawiam jeszcze wysoką tyczkę, żeby mi syn przy wykaszaniu trawy w rozmachu nie ściął dyni. Wokół wykaszamy dopóki się dynie nie rozrosną. Potem pędy płożą się w trawie i nic to im nie wadzi w plonowaniu.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Julian, jeśli lubisz Muscade de Provence to Lunga też ci posmakuje. To duża dynia, o mokrym owocowym miąższu, dobrze się przechowuje. Ja bardziej lubię mniejsze o kasztanowym smaku ale to oczywiście kwestia gustu.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

aria podziwiam Twoją kolekcję dyń. Setka wymagae dużo pracy!
Ja w tym roku będę mieć makaronową, ale z własnych nasion, więc może wyrosnąć niespodzianka. Oprócz tego Butternut i Turecki Turban - obie po raz pierwszy. W zeszłym roku miałam jeszcze bezłupinową, nie wiem jaka odmiana (dłuższa historia), ale w tym roku jakoś nasionka nie chciały wykiełkować. Może jeszcze raz spróbuję wysiać...
Pozdrawiam,
Iwona
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dzięki ;:168 mam nadzieję, że jakoś sobie poradzę. Część upraw ściółkuję ziemią popieczarkowa, zrębkami, czarną agrowłókniną żeby mieć mniej plewienia i nie będę przeżywać jeśli nie wszystko się uda.
Też wysiałam własnoręcznie pozyskane nasiona z kontrolowanego zapylenia a część kupiłam w sklepie.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

W tym roku po raz pierwszy sadzę własne dynie, na własnym polu. Niestety rozsada bardzo kiepsko mi wyrosła. Mam kilka Uchiki Kuri, ale w różnym stanie (1 bardzo ładne, reszta nieco opóźnione), Muscade de Provence w większości mi pogniły (pewnie je przelałem w momencie gdy te "wiosenne upały" minęły) i mam 1 dużą sadzonkę. Dopiero niedawno dosadziłem jeszcze kilka, więc mam 10 kolejnych sadzonek, ale dopiero pojawia się pierwszy liść właściwy, więc w przypadku tej dyni nie wiem czy uda się jej urosnąć do końca. Melonowa żółta w ogóle porażka.... 2 sadzonki. Z butternatami w sumie dałem sobie spokój, namoczyłem je, podkiełkuje i pójdą do gruntu.
Za to przynajmniej melony sobie fajnie radzą.

Będzie przynajmniej nauka na przyszły rok i mam nadzieję, że już lepiej pójdzie :D
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

mirass Uchiki Kuri też możesz posiać bezpośrednio do gruntu, ona zdąży wydać owoce bo jest dynią wczesną. Butternut jest późniejszy ale też da radę.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”