Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Też pochwalę się anonimową dynią z zeszłorocznej AWN z miksu dyń kulinarnych od Skoanny. W zeszłym tygodniu udusiłam ją w towarzystwie marchewki, cebuli i tymianku. Dynia nie rozpadła się mimo kilkukrotnego podgrzewania i mieszania i była lekko szklista. Na surowo wyraźnego smaku nie miała, taka jakby melonowa.
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Też musiałam jedną inną dynię interwencyjnie zużyć bo pojawiła się pleśń na ogonku. Teraz mam tylko po dwie hokkaido i figolistne w piwnicy, mam nadzieję, że jeszcze trochę poleżą.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

To moja dynia Butternut z zeszłego roku- ma już prawie półtora roku. W tym roku posiałam tą odmianę, ale musiałam ją usunąć nim cokolwiek zawiązała, pod koniec sierpnia i całe moje tegoroczne zbiory to dwie duże Blue Hubbard.
Mam jeszcze cztery takie dynie z zeszłego roku. Wszystkie to Butternut, zahartowane przed zeszłą zimą na słońcu i zimnie, jak to opisywała Ania Skoanna. Przechowały się na schodach w domu, w temperaturze pokojowej, co miesiąc obracane. Skóra i ogonek prawie skamieniały :lol: ale w środku nic się nie zmieniły.

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jakie ciekawe odmiany polecacie na nowy sezon?
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Polecam White Flat Boer - na wyśmiente zupy i gulasze, Delicatę do pieczenia, Muscat prowansalski na zupy, surówki, soki i do chrupania na surowo i oczywiście Hokkaido wg wielu do wszystkiego, ale mnie na surowo nie przejdzie.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Pomału zbliża się czas na podjęcie decyzji jaką dynie wybrać na nowy sezon :D Mam pytanko dla znawców dyń. Nie szukam jakiś subtelnych smakiem ale takie które można bardzo długo przechować bez ostrzenia siekiery aby się do niej dobrać :lol: Wielkością do ,,piłki ręcznej" ewentualnie trochę większą i w miarę przyzwoicie owocują. Szukam takie dla drobiu na zimę :wink: Nie pamiętam jaką w zeszłym roku wysiałam ale była duża i wyglądała jak z ,,brodawkami ropuchy", raczej marna do przechowania. Jakie polecacie?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Flat White Boer mam w idealnym stanie i jeszcze długo poleży, bananowa też i kilka hokkaido. Jedna makaronowa zaczyna psuć się od ogonka, ale i tak długo wytrzymała. Do chrupania na surowo pyszna jest melonowa. Słodka i pachnąca.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Wszystkie dynie można długo przechowywać pod warunkiem że są odpowiednio do tego przygotowane, są dojrzałe, "utwardzone" przez hartowanie, suche. Zrozumiałe, że z czasem będą się pojawiały plamy i nadgnicia na niektórych - to przecież tylko owoc, dlatego warto jest ich mieć trochę więcej na zimę a na pewno wystarczą na długo.
U mnie zachowały się w piwnicy jeszcze wszystkie odmiany jakie miałam w ub roku, chociaż część odpadła, te sukcesywnie zużywam jak tylko zobaczę ślady psucia się.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja mam tylko jednego faworyta na długie przechowywanie. Chirimen z gatunku moshata. W pokoju dwie sztuki wytrzymały niecały rok ale mocno się przy tym skurczyły. Wiadomo w temperaturze 22st. C. transpiracja jest nieuchronna. Skorka dosyć miękka.

Ogólnie do dłuższego przechowania wszystkie piżmowe.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Podstawa to odpowiednie warunki do przechowywania dyń, a dla zwierząt to raczej dynia figolistna, ponoć wytrzymuje nawet 2 lata przechowywania, jest bardzo plenna, kilkanaście owoców z krzaka.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jolek pisze:Szukam takie dla drobiu na zimę :wink:
A komu konkretnie dajesz? I w jakiej formie?
Kiedyś dałam królikom ale nie chciały jeść.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Kury i kaczki dostają utarte na dużych oczkach zmieszane z innymi jarzynami i śrutą wielu zbóż, ewentualnie ugotuję z ziemniakami. Wszystko jest zjedzone :D

Dziękuję Wszystkim za podpowiedź, wypróbuje ;:215 .
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dostałam od koleżanki jakiegoś kundelka. Jedna jeszcze mi leży w kuchni, drugą zrobiłam w weekend. Smak ma dość neutralny, więc się do wszystkiego nada, tylko raczej nie na surowo. Ale za to widzę, ze ładnie się przechowuje - leży u mnie w kuchni. Ale najlepsze jest to, że bez problemu ją rozkroiłam i obrałam ze skórki bez opiekania ;:333 Wyślę nasiona na AWN, aczkolwiek w tej pierwszej tylko kilka było pełnych - może w drugiej będzie trochę więcej.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ania D mam nadzieję, że zajrzysz na ten wątek - właściwy do zadawania pytań o dynie i nasiona. Twój widzę, że został zablokowany a moi poprzednicy pisali o kontrolowanym zapyleniu ale nie o kwestii, o którą pytasz. Wiedza i kontrolowanym zapaleniu bardzo Ci się przyda jak już wyhodujesz roślinę i będziesz chciała mieć na przyszłość czyste z niej nasiona. Oczywiście o ile uprawiać też będziesz inne odmiany z tego samego gatunku.
Jeśli dynie Hokkaido i Justynka, które dostałaś, były hodowane razem to nasiona w nich najprawdopodobniej są skrzyżowane ponieważ obie te dynie są jednego gatunku Cucurbita Maxima, a to znaczy że z łatwością się krzyżują między sobą.
Jeśli chcesz wyhodować czystą odmianowo Hokkaido to musisz pozyskać czyste nasiona, albo na Akcji Wymiany Nasion Dyniowatych albo kup w ogrodniczym sklepie. Ta odmiana jest tak popularna, że w każdym szanującym się sklepie jest do kupienia.
Pozdrawiam!
Jagoda
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”