Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Są odmiany dyń o specyficznym charakterze np. dynia makaronowa czy bezłupinowa. Nie wolno dopuścić do ich niekontrolowanego zapylenia (jeżeli chcemy pozyskać z nich nasiona do dalszego siewu), bo makaronowa przestanie być makaronową, a nasiona bezłupinowej nabędą łupinę. Ale jeżeli zapyli mi się jakaś smaczna dyńka przez inną smaczną, to nie mam nic przeciw temu i nasionka zbiorę.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Kasiak109 pisze: Smak ma znaczenie drugorzędne. I tak wszystko zjedzą kury. No chyba, że wyrośnie coś smacznego, to zrobię kilka słoików w zalewie octowej.
Posiej dynie Hokkaido czy UchiKuri czy Butternut ( nasiona beż problemu można dostać ) i zrób coś smaczniejszego niż dynia w occie - np zupę dyniową czy dynie pieczoną z ziolami i oliwą .
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

chudziak dynie trzeba lubić. A lubi ją tylko mój tata i to w occie. Nie będę go uszczęśliwiała na siłę innymi smakołykami.

badzia nie będę zbierała nasion. Jedna paczka wystarczy mi na dwa sezony. Chyba... Najwyżej będzie pretekst żeby jechać do ogrodnika ;:306

Mogą rosnąć jedna obok drugiej czy lepiej je rozdzielić ?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

MójŚlubny też nie lubił aż do momentu gdy po raz pierwszy kilka lat temu ugotowałam zupę dyniową na ostro z mlekiem kokosowym ( można z śmietaną)- wtedy zmienił zdanie . Poza tym te stare oraz bardzo duże odmiany nie są zbyt smaczne .
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jeśli nie zbierasz nasion możesz sadzić blisko.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternuty są jak dla mnie najlepsze- zarówno pod względem smaku, wypełnienia- mało pustego miejsca, no i najlepiej się przechowują, póki co ani jedna mi się nie zepsuła(nawet te co na krzaku pękły i się zagoiły) a stoją sobie w domu w pokojowej temp. Nie trzeba się bawić w słoiki tylko zagospodarować szafki, lodówki i co się tylko da żeby to pomieścić .... :)

Mam tez nasiona z lidlowej- najbardziej mi smakowała ze sklepowych ( może to kwestia partii lub pododmiany na jaką trafiłem), też ją zamierzam wysadzić w tym roku.

Oprócz zupy to najlepsza pieczona, może być w wersji nadziewanej, smaruję wtedy oliwą, wybieram (po przekrojeniu wzdłuż) trochę miąższu łyżką- żeby było gdzie dać trochę farszu mięsnego (coś jak do gołąbków), na to żółty ser. Sos czosnkowy do tego. Można różnie kombinować.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

No i kupiłam Butternuta. Jak wsadzę po trzy krzaki każdej to nie będzie za dużo ? ;:173 Ile wychodzi sztuk z krzaczka ?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternut to co najmniej 6-7 sztuk, zależy jak zadbasz. Hokkaido o połowę mniej, ale za to trochę większe.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja też z Butternut robię zapiekanki oraz inne potrawy https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... &start=350 Małe bezsmakowe też można doprawić i zapiec :D
Swoje Butternut prowadzę na przęśle aby nie dotykały ziemi. Są przysmakiem nagich ślimaków.
Duże dynie natomiast hoduję dla drobiu na zimę, są dobrym dodatkiem.
Przy korzeniach dyni wkopuję 2 litrowe butelki. W czasie suszy sprawdziły się bo nawilżają głębiej ziemie.
W tym roku nastawiam sie na Turbany bo w zeszłym miałam jakiś słaby plon a apetyt na nie ogromny :D
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternut- jak będą miały dobre warunki to z krzaczka może być nawet i 4-5 dyni dorodnych dyni, z reguły jest mniej- jak są 3 dorodne to jest dobrze.

Miałem w tamtym roku jakieś 18-20 krzaczków Butternut sadzonych w ok 40-50 cm odstępach - przy siatce wysokiej na 1,8m. Dorodnych owoców dyni było ok 3x tyle - praktycznie zapas na cały rok ( nie mówię już że miałem też inne dynie...)

W tym roku posadzę tylko ok 14 szt w nieco większych odstępach.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

U mnie Butternut rosła solo, puszczona na kratę, ale owoców miała 7. Warunki miała super, bo syn oczyszczając oczko wodne ładował dyńce pod nogi całe bogactwo z dna oczka.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Lumen pisze: Miałem w tamtym roku jakieś 18-20 krzaczków Butternut sadzonych w ok 40-50 cm odstępach - przy siatce wysokiej na 1,8m.

Siatka zwykła czy jakaś mocniejsza ? Dynia pnie się jak ogórki ? Wybacz głupawe pytanie, ale u mnie w rodzinie nigdy nie siano dyń.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Tak- pnie, zobacz w "moje wątki" cz1
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”