Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja ze wstydem przyznaję, ze dopiero w ostatni weekend posiałam 3 odmiany cukinii i i jeszcze nie wiem czy wzeszły. W sobotę dosieję jeszcze jakieś cukinie i dynie. W tym roku mam poślizg, ze hoho...
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Witajcie. Znalazłam w końcu dzisiaj nasiona dyni rouge vife d'tampes, którą szukałam po sklepach i wcześniej nigdzie jej nie było. Jak jutro posieje to zdąży urosnąć ? Wiem, już trochę późno.. Nasiona Muscat de provance już są wykiełkowane w grządkach.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Nie jest późno na sianie dyń, spokojnie zdążą urosnąć. Ja też będę dosiewać kilka odmian do gruntu, bo niektórych mam za mało.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja swoje w weekend siałam - zrobiłam im osłonkę z 5-litrowej obciętej butelki. Może to przyspieszy wzrost :D
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja w tym roku posialam Junone bezlupinowa i na 6 nasion wyszło tylko 2 krzaczki.. Długo na nie czekałam i prawie wogole nie rosną.. Dynie ozdobne też mi nie wzeszły. Cukinia też pół na pół nasiona powschodzily. W tym roku faktycznie coś jest z nasionami nie tak.
dynius
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 maja 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Uprawial ktos BAMBINO ? Jakiej wielkosci I wagi mieliscie owoce? I ile srednio z 1 sadzonki?
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Kilka lat temu ją miałam, ważyła 15 kg i nie mogłam jej idzwignąć... Ale musiałam ją wziąść z poletka bo wtedy strasznie lało cały sezon i miałam dużo pracy przy niej żeby ją uchronic, również od ślimaków bo zjadły mi małe owoce i dopiero wtedy się spostrzegłam że grasują i żyją pod agrowłokniną... Od tej pory nie pozwalam im rosnąć wiecej niż 12 kg. Były bardzo smaczne.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

W necie, w zależności od źródła, piszą że osiąga 5-8 kg, lub do 15 kg. Mocno się rozrasta (pędy o długości nawet powyżej 10 m.), dobrze się przechowuje, średnio wczesna, plenna. Ja jej nie uprawiałem.
Pozdrawiam Irek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Bambino to typowa dynia przerobowa, wielkość plonu na plantacjach łatwo znaleźć w necie, z resztą Dynius już ją uprawiał więc ma doświadczenie.
W smaku kiepska, kiedyś, kiedy nie było innych odmian była popularna. Ja wolę smaczniejsze i mniejsze, lepiej przechowujące się odmiany. Na działce szkoda na nią miejsca.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

aria pisze:Bambino to typowa dynia przerobowa, wielkość plonu na plantacjach łatwo znaleźć w necie, z resztą Dynius już ją uprawiał więc ma doświadczenie.
W smaku kiepska, kiedyś, kiedy nie było innych odmian była popularna. Ja wolę smaczniejsze i mniejsze, lepiej przechowujące się odmiany. Na działce szkoda na nią miejsca.
:shock: Ja ją piekłam i była przepyszna,dzieci uwielbiały ją... Może dlatego że była słodkawa.. ale wszystkim smakowała również. Myślę ze smak zależy też od rodzaju ziemi...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Smak dyni zależy od odmiany a nie od ziemi. Może smakować komuś, kto nie jadł innych dyń, jest kompletnie bez smaku, w porównaniu z innymi odmianami.
dynius
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 maja 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja mam w zależności od roku 5-8 kg.Dojrzewaja na koniec wrzesnia/połowa października.

Zrywał ktos bambino by chamowac wzrost np. 3-5 kg ? Były jadalne?
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Tak, niektóre nie miały wszystkich pestek wykształconych. Piekłam je, smakowały wysmienicie. To było w sezonach gdy miałam straszne ulewy a w ogrodzie błoto i ataki ślimaków, dynie zaczęły wyglądać nieciekawie również i na nic zdały się przykrycia...
Teraz juz ich nie mam bo nie widziałam nasion. Mam uchiki kuri i butternut. Ale w tamtym roku obficie mi kwitły ale nie zawiązywały owoców
Miałam "cienkie" zbiory... Z Bambino nie bylo takich problemów...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”