Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

chudziak dynie trzeba lubić. A lubi ją tylko mój tata i to w occie. Nie będę go uszczęśliwiała na siłę innymi smakołykami.

badzia nie będę zbierała nasion. Jedna paczka wystarczy mi na dwa sezony. Chyba... Najwyżej będzie pretekst żeby jechać do ogrodnika ;:306

Mogą rosnąć jedna obok drugiej czy lepiej je rozdzielić ?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

MójŚlubny też nie lubił aż do momentu gdy po raz pierwszy kilka lat temu ugotowałam zupę dyniową na ostro z mlekiem kokosowym ( można z śmietaną)- wtedy zmienił zdanie . Poza tym te stare oraz bardzo duże odmiany nie są zbyt smaczne .
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jeśli nie zbierasz nasion możesz sadzić blisko.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternuty są jak dla mnie najlepsze- zarówno pod względem smaku, wypełnienia- mało pustego miejsca, no i najlepiej się przechowują, póki co ani jedna mi się nie zepsuła(nawet te co na krzaku pękły i się zagoiły) a stoją sobie w domu w pokojowej temp. Nie trzeba się bawić w słoiki tylko zagospodarować szafki, lodówki i co się tylko da żeby to pomieścić .... :)

Mam tez nasiona z lidlowej- najbardziej mi smakowała ze sklepowych ( może to kwestia partii lub pododmiany na jaką trafiłem), też ją zamierzam wysadzić w tym roku.

Oprócz zupy to najlepsza pieczona, może być w wersji nadziewanej, smaruję wtedy oliwą, wybieram (po przekrojeniu wzdłuż) trochę miąższu łyżką- żeby było gdzie dać trochę farszu mięsnego (coś jak do gołąbków), na to żółty ser. Sos czosnkowy do tego. Można różnie kombinować.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

No i kupiłam Butternuta. Jak wsadzę po trzy krzaki każdej to nie będzie za dużo ? ;:173 Ile wychodzi sztuk z krzaczka ?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternut to co najmniej 6-7 sztuk, zależy jak zadbasz. Hokkaido o połowę mniej, ale za to trochę większe.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja też z Butternut robię zapiekanki oraz inne potrawy https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... &start=350 Małe bezsmakowe też można doprawić i zapiec :D
Swoje Butternut prowadzę na przęśle aby nie dotykały ziemi. Są przysmakiem nagich ślimaków.
Duże dynie natomiast hoduję dla drobiu na zimę, są dobrym dodatkiem.
Przy korzeniach dyni wkopuję 2 litrowe butelki. W czasie suszy sprawdziły się bo nawilżają głębiej ziemie.
W tym roku nastawiam sie na Turbany bo w zeszłym miałam jakiś słaby plon a apetyt na nie ogromny :D
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Butternut- jak będą miały dobre warunki to z krzaczka może być nawet i 4-5 dyni dorodnych dyni, z reguły jest mniej- jak są 3 dorodne to jest dobrze.

Miałem w tamtym roku jakieś 18-20 krzaczków Butternut sadzonych w ok 40-50 cm odstępach - przy siatce wysokiej na 1,8m. Dorodnych owoców dyni było ok 3x tyle - praktycznie zapas na cały rok ( nie mówię już że miałem też inne dynie...)

W tym roku posadzę tylko ok 14 szt w nieco większych odstępach.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

U mnie Butternut rosła solo, puszczona na kratę, ale owoców miała 7. Warunki miała super, bo syn oczyszczając oczko wodne ładował dyńce pod nogi całe bogactwo z dna oczka.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Lumen pisze: Miałem w tamtym roku jakieś 18-20 krzaczków Butternut sadzonych w ok 40-50 cm odstępach - przy siatce wysokiej na 1,8m.

Siatka zwykła czy jakaś mocniejsza ? Dynia pnie się jak ogórki ? Wybacz głupawe pytanie, ale u mnie w rodzinie nigdy nie siano dyń.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Tak- pnie, zobacz w "moje wątki" cz1
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ja w tamtym sezonie miałam Butternut na kompoście, 3 sztuki; w sumie zebrałam ok 35 sztuk, jeżeli nie więcej ale potem już nie liczyłam.
Ślimaków nie było na szczęscie, ale podkładałam im w póżniejszym stadium takie drewniane podkładki.
Świetnie sie przechowują w zimnym pokoju; jeszcze mam kilka :)
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Lumen bardzo ładnie masz to zrobione i wszystko fachowo opisane. Niestety nie dam rady ich zapylać codziennie. Niech się dzieje co chce, muszą radzić sobie same. Mój Małż zapowiedział też, że nie zrobi mi podpory pod dynie, bo "wymyślam". :roll:
Grządka ma 5,20 długości. Nie wiem jeszcze ile mi zostanie na szerokość. Myślę, że ok 2,5m. Muszę pomyśleć jak to poupychać ;:219
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”