Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jolek pisze:Szukam takie dla drobiu na zimę :wink:
A komu konkretnie dajesz? I w jakiej formie?
Kiedyś dałam królikom ale nie chciały jeść.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Kury i kaczki dostają utarte na dużych oczkach zmieszane z innymi jarzynami i śrutą wielu zbóż, ewentualnie ugotuję z ziemniakami. Wszystko jest zjedzone :D

Dziękuję Wszystkim za podpowiedź, wypróbuje ;:215 .
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dostałam od koleżanki jakiegoś kundelka. Jedna jeszcze mi leży w kuchni, drugą zrobiłam w weekend. Smak ma dość neutralny, więc się do wszystkiego nada, tylko raczej nie na surowo. Ale za to widzę, ze ładnie się przechowuje - leży u mnie w kuchni. Ale najlepsze jest to, że bez problemu ją rozkroiłam i obrałam ze skórki bez opiekania ;:333 Wyślę nasiona na AWN, aczkolwiek w tej pierwszej tylko kilka było pełnych - może w drugiej będzie trochę więcej.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ania D mam nadzieję, że zajrzysz na ten wątek - właściwy do zadawania pytań o dynie i nasiona. Twój widzę, że został zablokowany a moi poprzednicy pisali o kontrolowanym zapyleniu ale nie o kwestii, o którą pytasz. Wiedza i kontrolowanym zapaleniu bardzo Ci się przyda jak już wyhodujesz roślinę i będziesz chciała mieć na przyszłość czyste z niej nasiona. Oczywiście o ile uprawiać też będziesz inne odmiany z tego samego gatunku.
Jeśli dynie Hokkaido i Justynka, które dostałaś, były hodowane razem to nasiona w nich najprawdopodobniej są skrzyżowane ponieważ obie te dynie są jednego gatunku Cucurbita Maxima, a to znaczy że z łatwością się krzyżują między sobą.
Jeśli chcesz wyhodować czystą odmianowo Hokkaido to musisz pozyskać czyste nasiona, albo na Akcji Wymiany Nasion Dyniowatych albo kup w ogrodniczym sklepie. Ta odmiana jest tak popularna, że w każdym szanującym się sklepie jest do kupienia.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Marconi_exe, dziękuję za odpowiedź w tym wątku viewtopic.php?f=42&t=29812&start=14

W odpowiedzi - miałam posadzone dwa albo trzy rodzaje dyni (łącznie trzy roślinki), ale tylko ta jedna mi zaowocowała. Więc mogły się skrzyżować, chyba, że nie było w tym samym czasie kwiatów, bo rosły nierówno. A już nie pamiętam, bo to na próbę było. No nic, zobaczymy, co wyrośnie z tych nasion.
Czy dynia Burgess Buttercup oraz Sweet Meat nalezą do tego samego gatunku dyń? Mogą się skrzyżować?
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

borowa pisze:Ania D mam nadzieję, że zajrzysz na ten wątek - właściwy do zadawania pytań o dynie i nasiona. Twój widzę, że został zablokowany a moi poprzednicy pisali o kontrolowanym zapyleniu ale nie o kwestii, o którą pytasz. Wiedza i kontrolowanym zapaleniu bardzo Ci się przyda jak już wyhodujesz roślinę i będziesz chciała mieć na przyszłość czyste z niej nasiona. Oczywiście o ile uprawiać też będziesz inne odmiany z tego samego gatunku.
Do jakiego postu Ani D się odnosisz?
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Wątek, w którym Ania umieściła swój post jest zablokowany: Dynie - pytanie o nasiona.
Pozdrawiam!
Jagoda
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Jagodo, nie pamiętam już, ale to pytanie musiało być sprzed kilku dobrych lat. Zapylaliśmy nasiona, nigdy nie pozyskiwałam ich tak z "natury". Dynie się bardzo, bardzo łatwo krzyżują, a my mamy duże doświadczenie w zapylaniu. Dbaliśmy tak o czystość, że nawet jeśli do zamkniętego kwiatka weszła mrówka, to ten kwiat był usuwany i nie był zapylany. Pisałam kiedyś, przed laty, że kupiłam Justynkę (tzn to miała być Justynka), ale to była tak naprawdę krzyżówka z Hokkaido. Pani, które uprawiała eko dynie, miała je blisko siebie. A ponieważ wtedy po raz pierwszy miałam Justynkę, to jej uwierzyłam. Ja potem posiałam ją sama to zobaczyłam różnicę.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ale gapa ze mnie ;:14. Teraz wszystko jasne :oops:
Pozdrawiam!
Jagoda
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Czy nasiona dyni ozdobnej należy stratyfikować? - jesienią dostałam dwie ozdobne dynie i nie wiem czy nasionka już powinnam z nich wydobyć?, czy podsuszyć? i czy potrzebne jest przechłodzenie nasion w lodówce i jeśli tak - to ile czasu je tam trzymać?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Mrozić na pewno nie trzeba. Co do siewu świeżych nasion, to nie wiem, bo zawsze sieje wcześniej wysuszone.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ninia, nasion dyń nie trzeba stratyfikować. Wyjmujemy z owocu, suszymy i przechowujemy. Można też siać nasiona bezpośrednio po wydobyciu, kiedy przechowają się do wiosny.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Świeże też pięknie kiełkują... wczoraj rozkroiłam jedną i wygrzebywałam nasiona. Nagle na coś trafiłam... :shock: 15 cm gruby, mocny korzeń. Jedno z nasion postanowiło już nie czekać do wiosny, nawet na wyjęcie z dyni nie chciało czekać - taki pęd do życia miało. :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”