Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Też mam kilka takich i zostaną na następne lata. Na dodatek nie załamują gron.
x-M-75

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

ekopom pisze:Różnica między uprawą w gruncie, a pod folią jest duża na korzyść foliowych,
Moim zdaniem, przy kryterium smakowym, sprawy mają się dokładnie odwrotnie.
Ponadto, uprawy zamknięte niosą sporo chorób, że tak powiem odszklarniowych, których w gruncie nie ma. Wszystkie dolegliwości uprawy pomidora w gruncie, pod folią występują.
x-M-75

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

ekopom pisze:Że posadziłeś do gruntu, jedynie uprawa pod osłonami daje większą gwarancję, że będą mniej podatne na choroby.
To dla mnie też nonsens. Moim zdaniem 90% sukcesu, czy jak kto woli porażki, leży po stronie ogrodnika. Źle dobrana odmiana, błędy uprawy, nieprawidłowa pielęgnacja czy złe podłoże itd zwiększają ryzyko chorób. Wystarczy, aby ogrodnik nie dochował nalezytej staranności w zachowaniu higieny w szklarni, i to jest warunkiem wystarczającym dla chorób grzybowych.
Gdyby uprawa pod folią była jakimkolwiek gwarantem, nie byłoby różnicy między jakością czy ilością pomiędzy ogrodnikami prowadzącymi uprawy w tych samych warunkach.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

kaLo pisze:Też mam kilka takich i zostaną na następne lata. Na dodatek nie załamują gron.
Załamywanie gron może być oznaką braku potasu
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Może być też wynikiem błędów w procesie produkcji rozsady. Miałem na myśli odmienną budowie grona kwiatowego, ktore wyrasta z łodygi pod kątem prostym i jest zwarte, z krótszymi odstępami pomiędzy owocami. Pierwsze owoce wyrastaja tuż przy pędzie i dzięki temu całe, nawet duże grono jest niejako podparte o łodygę. Jest wiele odmian u których kwiat wyrasta pod ostrym kątem w górę i wtedy bez podwiązania się nie obejdzie.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Przemyślenia dotyczące walki z zarazą ziemniaka po roku 2017

Na podstawie moich obserwacji mogę stwierdzić, że ZZ ma roczny cykl życia podobny do cyklu życia grzybów leśnych i jej rozwój przebiega równolegle do rozwoju grzybów zbieranych w lesie.

W przypadku grzybów leśnych mamy do czynienia, w zależności od warunków, od jednego do trzech wysypów w ciągu roku. Wysyp to okres kiedy grzyby intensywnie rosną. Czas wysypu jest zazwyczaj ograniczony i trwa od tygodnia do trzech. Po czym samoistnie wygasa.

Podobnie jest z zarazą ziemniaka. W ciągu roku można spodziewać się 1-3 dużych ataków tej choroby, po czym następuje ?wygaszenie? zagrożenia.

Pojedyncze grzyby leśne można znaleźć również w okresach o ograniczonej ?grzybności?. Moim zdaniem podobnie jest z ZZ ? może się ona trafić w okresach jej niesprzyjających, ale jest wówczas dużo mniej zjadliwa i można stosować mniej intensywne środki by jej zapobiegać.

Zjawisko jest uzależnione od pogody, choć czasami musi upłynąć kilka tygodni opadów by nastał "grzybny" okres.

Jakie praktyczne wnioski można z tego wyciągnąć.

Warto zbierać w swojej okolicy grzyby leśne, a przynajmniej obserwować miejsca gdzie zbierane w okolicy grzyby są sprzedawane, np. targowiska.

W okresach ?mało grzybnych? ekologiczne ŚOR powinny być wystarczające, a częstotliwość ich aplikowania może być umiarkowana.

W przypadku pojawienia się wyraźnych znaków o rozpoczynającym się wysypie należy zwiększyć częstotliwość stosowania ekologicznych ŚOR, ewentualnie zastosować prewencyjnie chemiczny ŚOR.

Warto również praktykować sadzenie w tej samej okolicy gatunków wczesnych ziemniaków i chronić je tymi samymi środkami, którymi chroni się pomidory. Jeśli ekologiczne ŚOR na ziemniakach zostaną przełamane, z dużym prawdopodobieństwem nastąpi to na pomidorach, lecz zdarzy się to później. Warto wówczas zastosować chemię lub zwiększyć intensywność aplikowania ekologicznych ŚOR.

W przypadku wybrania ziemniaków jako sygnalizatora, nie mogą to być 1-2 krzaki, lecz rządek składający się z minimum 20 roślin.
Pozdrawiam
Adam
x-M-75

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

No ja nie wiem. W tym roku wysyp grzybów za wysypem, a ZZ nie widać. Aktualnie, znoszę dziennie po 2 koszyki podgrzybków, a na grządkach pomidory dorodne rosną bez jednej plamki. Chyba do końca września zostaną. Zanosi się, jak 3 lata wstecz, że uprawa pomidorów zostanie zlikwidowana ze starości.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

No ale pomidory pryskane?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

ABan, dla mnie także jest sygnał, gdy pojawiają się grzyby w lesie, że trzeba uważać, aby zaraza ziemniaczana nie zniszczyła uprawy. Są grzyby w lesie, to ja wczoraj opryskałem Polyversum, pomidory i maliny. Bo jednak jak jest sprzyjająca pogoda dla grzybów , to też inne grzyby chorobotwórcze atakują warzywa i owoce.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Nie zrażam się ale chciałbym wiedzieć co poszło nie tak. Na starcie zrobiłem oprysk miedzianem. Podwiazalem je a potem trochę zaniedbalem bo nie przycinalem. Mocno sie rozrosły, miały wiele owoców no i chyba za wiele bo nie wyrastały większe tylko dostawały te parchy jak na wcześniejszym zdjęciu. W tym roku mieliśmy niesamowite deszcze i miały one bardzo mokro i podejrzewam że to też mogło mieć na to wpływ - mogło? ZZ - co to? Zapewne jakaś zaraza?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Coron, przecież sam piszesz, że zaniedbałeś swoje pomidory, sam wiesz co zrobiłeś nie tak. ZZ to zaraza ziemniaczana, choroba, którą nazywasz parchem.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Aria: pytam bo chcę się upewnić :wink:
Aczkolwiek. Oprysk na zarazę dałem, z tymże w zaleceniu było 3x w odstępach czasowych a zrobiłem chyba raz. Pytanie czy brak systematyczności w opryskach czy zaniedbanie w przycinaniu ma większy wpływ na ZZ która się u mnie pojawiła?

Ps. Może ktoś wstawić zdjęcie krzaczków hodowanych pod chmurką?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Ps. Może ktoś wstawić zdjęcie krzaczków hodowanych pod chmurką?
Zapraszam tutaj :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=102375 ,
ten wątek niech pozostanie bez zbędnych dyskusji :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”