Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

KaLo cóż z tym zrobić? Inne są ładne ,tylko te coś wzięło.
Pozdrawiam, Werka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Rośliny jak ludzie, jedne słabsze, inne mocniejsze. Wystarczy, że mają trochę gorszy system korzeniowy i koleżka ze skrzynki zje trochę więcej. Przede wszystkim zasilić. Daj co masz pod ręką, tylko niech to nie będzie jakiś rozcieńczony biohumus czy pokrzywówka . DAJ COŚ KONKRETNIEJSZEGO.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Dałam florovitu do papryk i pomidorów , ale dla mnie ta miarka w tej zakretce 3ml jest dość kiepska. jak patrzę na strzykawkę to raczej to nie jest 3ml np.strzykawkowe na 1l więc nie wiem co to za miarka ... ;:14
Pozdrawiam, Werka
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Trudno zrozumieć dlaczego większość zgłasza jako choroby /werutka/ niedobory mikroelementów,szczególnie w uprawie pojemnikowej, gdzie roślina "wycycka" wszystko, co było, a na więcej liczyć już nie może. U werutki widoczny ostry i dość duży niedobór manganu i zakłócenia w pobieraniu boru. W uprawach gruntowych także się to zdarza, gdyż jedne mikropierwiastki są blokowane przez niewłaściwy odczyn, a inne przez nadmiar makropierwiastków lub/i substancji organicznej, a często niedobór wody. Wymagania wielu odmian są również zróżnicowane, a typy /wegetatywne, generatywne/ są dość czułe na rodzaj nawożenia w różnych fazach wzrostu. Dlatego pomidor jest dość trudny w uprawie.


Francik
Francik
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

francikrecz!

Werutka dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pomidorkami.
Nie ma się co dziwić,że pyta.
Są tacy na forum z bardzo długim stażem i też zadają pytania.
Chyba po to forum jest aby dzielić się swoimi doświadczeniami i kłopotami.prawda?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Maraga racja i należą się wielkie podziękowania dla wszystkich którzy chcą pomóc ;:136 i ten post trafi do kosza ale kto przeczyta ten dostanie :D i nie tylko w pomidorach .
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Francik dziękuję za pomoc, ale tak jak pisała maraga to mój debiut tegoroczny w pomidorach, więc ciężko mi odróżnić czym choroba a czym niedobór. A Tobie maraga dziękuję za pomoc i wszystkim, którzy pomagacie nam boroczkom, co nie wiedzą co robić i jak ugryźć...wielki szacun za waszą wiedzę, chęci pomocy, cierpliwość i wyrozumiałość i czas, który poświęcanie na forum. ;:180 ;:180 ;:138
Ps. Francik co Ty proponujesz zatem.?
Pozdrawiam, Werka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Werutka miej na uwadze jedno, że każdy organizm niedożywiony jest podatny na choroby. Nie jest najgorzej, skoro dopiero teraz wyszły niedobory. I jeszcze jedno. Wszystkie "ziołowe kuracje" może i dobre ale w gruncie i tylko wtedy , jak ktoś ma I albo II klasę ziemi. W doniczce nie ma przeproś. Jak roślina nie dostanie "schabowego i kufla piwa" to padnie. Powtórzę to jeszcze raz. Z głodu to i fakir się nie ze..ra . :wink: . Powodzenia :wit .
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Nie wiem czy pamiętacie, ale miały włożony przerobionh obornik przy przesadzaniu , więc liście miały mocno zielone te doniczkowe pojedyncze, dalej chyba mają choć plamki maleńkie się pojawiają i nie chciałam.ich przenawozic, niektórzy mówili, że przenawozone wszystkie, więc stwierdziłam, że im styknie no... ;:223 ;:219
Pozdrawiam, Werka
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Przykro mi, że tak to wypadło, a chciałem jedynie zwrócić uwagę forumowiczów także na tę stronę uprawy nie tylko tej rośliny. Napisałem co może blokować przyswajanie - werutka pisze o oborniku w donicach, który powodować może nadmiar boru, a niedobór manganu. Są i inne zależności między mikroelementami, a makro. Również warto zapoznać się co pisali na temat pomidorowych typów forumowicz i Kozula. Tematyka bardzo obszerna choć dająca ująć się w telegraficznym skrócie.


Francik
Francik
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Francikrecz " Nie każdy jest lekarzem ale każdy chce być leczony przez lekarza " Forumowicz wpada jak do lekarza po diagnozę i receptę żeby ratować swoje często pierwsze uprawy , plantacja od 1- do 5 szt. :wink:
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Panie i Panowie pędy od góry mają takie przebarwienia jak na zdj:

Obrazek

Obrazek

Jakieś niedobory czy dać sobie spokój?

Dziękuje za odp. :roll:
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Świetny wątek,mnóstwo wiedzy.Cały czas się uczę a pewnie i tak głupia umrę :;230 dlatego nie może mnie tu zabraknąć.Chcę na bieżąco śledzić ten wątek.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Życzę pięknych,zdrowych pomidorków i dziękuję za to że dzielicie się swoim doświadczeniem :wit
Magda.
Pozdrawiam Magda :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”