Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Poprzednia część wątku jest tu :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=980


Black Hungarian :
w tunelu w gruncie
Obrazek Obrazek
Andrzej
Bastek67
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 sty 2017, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Witam, chciałbym się zapytać czy już jest pora na zaprzestanie obrywania kwiatów u papryki? Już mogę 'pozostawić je na pastwę losu' i tylko podlewać? Nawóz na tym etapie wzrostu jest wskazany? Chciałbym również żeby ktoś ocenił wygląd moich papryk a także stwierdził co może być powodem powolnego wzrostu tych mniejszych papryk (bodajże Moruga). Z góry dziękuję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Bastek67 mam pierwszy rok ostre papryki i moje własne doświadczenie jest mizerne, ale z tego co czytałam i co również w tym temacie możesz przeczytać, zdecydowanie nie obrywaj już kwiatów. Papryka lubi ciepełko, twoje rosną w gruncie, to może być przyczyną powolnego wzrostu z uwagi na temperaturę zwłaszcza w nocy. Mam papryki w donicach i jak robi się chłodniej - jak np. dzisiaj, wnoszę donice pod namiot foliowy. Pewnie ktoś bardziej doświadczony napisze ci jak powinno być przygotowane podłoże i jak je nawozić, w doniczkach mam zwykłą ziemię z dyskontu i jeszcze nie stosowałam dodatkowych nawozów, a krzaczki ładnie rosną i w większości owocują. Nie pamiętam na którym forum wyczytałam, że jeśli ostre papryki są w gruncie można wbić wokół paliki i całość owinąć dookoła stretchem, (oczywiście nie od góry), będą miały osłonę od zimnych wiatrów - może ktoś to potwierdzi. Papryki nie lubią też przesuszenia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Czy to te same papryczki o które pytałeś wcześniej? Jeżeli tak, to jako rozsada wyglądały o wiele lepiej a teraz to trzy ćwierci do śmierci. Jak często podlewasz i nawozisz bo liście zwinięte i blade. Ziemia wygląda jak glinka lessowa z okolic Sandomierza :) . Poza tym pewnie jest dość kwaśna bo widać skrzyp polny i szczawik. Dałeś jakikilwiek nawóz przed posadzeniem?
Svt121
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 kwie 2017, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Papryki nie lubią też przesuszenia.
Jednakże lepiej przesuszyć niż przelać, mówiąc o ogóle, na każdym zresztą etapie :wink:
Nawet jeśli nie zabijemy papryki, to np. Habanero podlewane zbyt często i/lub obficie, robi się gorzkie i traci owocowe nuty.
Bastek67
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 sty 2017, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

kaLo, tak to te same. Nawozić nie nawoziłem, co prawda dostałem jakiś nawóz przy zakupie nasion ale pisało, że dopiero gdy papryka urośnie na wys. ok. 15 cm to można nawozić. Podlewam co 1/2 dni w zależności czy danego dnia było sucho i gorąco. Niektóre papryki to mają może 10 cm, są blade, liście pomarszczone na dziesiątą stronę, nie wiem jaki tego powód.

Jowita37, czyli pozwalam im już kwitnąć. :)
Dzięki. :wink:

Svt121, czyli jak oceniasz moją częstotliwość podlewania? Powinienem to robić rzadziej czy teraz jest ok?
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Bastek67 moje wyglądały podobnie. Przed deszczem podlałem gnojówką z pokrzyw. Wynik marny ( w tamtym roku pomogło). Po tygodniu czekania podlałem przefermentowanym pomiotem gołębim, w stosunku 1 do 10. Dziś, po 4 dniach, już widać efekty . Może pomógł w tym tez oczekiwany porządny deszcz z gradem. Liście niewiele ucierpiały, a papryki wyglądają jak na taką pogodę zupełnie przyzwoicie.
Już niczym na razie nie będę zasilał, bo w dołki też dawałem pomiot, tylko muszą się do niego dobrać. Wkopałem go dość głęboko.
Szklarniowe i doniczkowce rosną przyzwoicie od samego początku. Donice trzymam na zewnątrz i w razie chłodu nigdzie ich nie wnoszę.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Bastek67 uważam że Twoje papryki są po prostu zagłodzone. Poza tym ziemia jest b. zlewna i brakuje powietrza w korzeniach. Po każdym podlewaniu powinieneś podziurkować grządki widłami amerykańskimi .W miarę dobrze odżywione papryki powinny wyglądać nie gorzej niż moje, którym i tak sporo brakuje do ideału .
Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Bastek67, na przyszły rok nawieź grządkę obornikiem przed posadzeniem papryk.
Gleba potrzebuje materii organicznej dla rozluźnienia, lepszego magazynowania wody, docierania powietrza do korzeni, to nie tylko same substancje odżywcze jak w sztucznych nawozach. Potem w sezonie tylko odchwaszczanie i podlewanie, a papryki zdrowo rosną.
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

I możesz agrotkaniną wyścielić, żeby miały cieplej.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Bastek67
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 sty 2017, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Ok, dziękuję wszystkim za rady i pomoc. Pozdrawiam. :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Macie papryczki w doniczkach?. Pochwalę się swoimi balkonowymi chilaskami :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

To są już docelowe doniczki? Nie za małe?

Ja mam trzy słodkie w donicach, mają mnóstwo owoców. Pierwszy raz mam owoce w doniczkach, w poprzednich latach były tylko krzaki... a zawiązki opadały jedna po drugiej i owoców nie miałam.
Iza
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”