Wszystko o pomidorach cz. 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ja mam 170 ;p 70 do oddania :;230
Pozdrawiam ;)
kored
100p
100p
Posty: 138
Od: 31 maja 2013, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Dareku, te szare plamy to wydaje mi się poparzenia słoneczne.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Witam,

Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o wasze zdjęcia. Są na nich i piękne już wyrośnięte sadzonki, i są też takie małe jak ja mam.

Ja mam dwie odmiany - jedną malinową, która byłą pikowana 2 tygodnie temu (do podłoża "co mam w garażu"czyli ziemia uniwersalna noname, plus torf, plus kompost z Substrala), i która wygląda bardzo dobrze (ta większa na zdjęciach) , i drugie odmiany czarne, siane pod koniec marca, które rosą mi bardzo wolno, ledwo mają dwa małe liście, fioletowe pod spodem (już przestałem tak podlewać, czekam do przesuszenia i dopiero), pikowałem tydzień temu do podłoża uniwersalnego Compo Sana zmieszanego pół na pół z humusem Substrala (wiem, źle).
Nie rozumiem czemu się tak dzieje.
Obydwa gatunki rosną na parapecie obok siebie.
Te malinowe pikowałem po wyrwaniu, miały ledwo co widoczny korzeń, a teraz te korzenie już przerastają spód.
Te czarne, małe były przesadzane łyżeczką z dość dobrym korzeniem - i nic, rosną w tempie 1 mm na dzień.
Wydaje mi się że te doniczki są dosyć ciężkie, faktem jest że dość mocno ugniatałem ziemię przed pikowaniem - tak może 1,5 razy zmniejszyła objętość.
Może po prostu jest za ciężka?
Może póki jeszcze jest te 3-4 tygodnie do przesadzenia do szklarni z powrotem te słabo rosnące przepikować do jakiegoś lekkiego uniwersalnego podłoża do pikowania?





Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Może za mocno ubiłeś i dusisz im korzenie? ;:131 Ja nie ubijam podłoża, lekko je przygniatam, i tak trochę osiada podczas podlewania.
drugie odmiany czarne, siane pod koniec marca, które rosą mi bardzo wolno, ledwo mają dwa małe liście, fioletowe pod spodem (już przestałem tak podlewać, czekam do przesuszenia i dopiero
Odmiany typu indigo- prawdziwe czarne czy tam niebieskie- mają takie fioletowe liście, to u nich normalne.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

To radziłabyś z powrotem przepikować już nie ubijając?
kored
100p
100p
Posty: 138
Od: 31 maja 2013, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ja bym ci radził przesadzić do świeżej uniwersalnej np hollasa. W tych mieszankach które zrobiłeś nie wiadomo czego brakuje a czego za dużo. Pomidory w tych temperaturach i ze słońcem powinny smigać ze wzrostem. Nie ugniataj ziemi mocno tylko palcami z wyczuciem. Ja musiałem w ostatnich latach 2 razy przesadzać papryki i pomidory, raz z biedronkowej a raz z przelanego deszczem i przemrożonego starego hollasa(w markecie trzymali pod chmurką). Po przesadzeniu do dobrej ziemi po 1, dwóch dniach sadzonki zawsze rosły jak na drożdżach.

Jak będziesz przesadzać zrób tak: weź kilkulitrowy garnek, nalej ciepłej wody, wyjmij sadzonke z całą ziemią i delikatnie wypłucz ziemie ruchami przód-tył w tej wodzie. Jak się woda zrobi za gęsta od ziemi to ją zmień. Dzięki temu nie obrywasz korzeni i gołe korzenie łatwiej wsadzić w nową. Na kilkadziesiąt sadzonek przesadzanych w ten sposób ani jedna nie padła i szybko ruszały ze wzrostem. Nawet papryki które podobno nie lubią naruszania korzeni startowały po 1 dniu. Ta rada tyczy się większych sadzonek gdzie korzeni dużo. Mniejsze dasz rade przepikować normalnie.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Dareku!

Tutaj może znajdziesz odpowiedź:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 3#p1516813


Są tam zdjęcia,pytania i odpowiedzi Ani kozuli.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Mam pytanie z innej beczki - w zeszłym roku w szklarni pomidory mi pod koniec uschły, i na części pojawił się grzybek już pod sam koniec.
Niedługo czas na wsadzenie nowej rozsady, i chciałbym szklarnię odkazić/odgrzybić.
Początkowo zakupiłem siarkę by zagazować szklarnię, ale potem poczytałem że to jest szkodliwe dla elementów ocynkowanych w szklani, i się wstrzymałem.
Co myślicie o tym sposobie?
A może są jakieś inne domowe sposoby, czytałem też o oprysku szklarni roztworem domestosa, tylko nie wiem w jakim stężeniu by to miało sens.
A może w ogóle dać sobie spokój z odkażaniem?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Najlepszym terminem do odkażania dla mnie jest okres jesienny po wyniesieniu resztek roślin i chwastów.Absolutnie nie powinno się pozostawiać do wiosny czegokolwiek w szklarni.Ja używam do odkażania siarki a ilość dobieram do wielkości tunelu.Konstrukcja moja jest metalowa - wiekowa już.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ale też masz ocynk?
Teoretycznie kwas siarkowy nie służy temu....
Jesień rozumiem, aczkolwiek chciałbym u siebie w amatorskiej małej szklarni zastosować poplon zimowy, więc jesienią nici
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Nie siarkowy tylko wg. starej nomenklatury siarkawy. Dwutlenek siarki w połączeniu z wodą tworzy słaby kwas służący w przetwórstwie dokonserwowania owoców, win itp.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ja nie mam ocynku lecz metalową i na niej nie widać szkodliwego działania siarki.Jeśli siejesz jesienią poplon no to odpada.Bez odkażania możesz zastosować profilaktykę od początku uprawy(wietrzenie,niezbyt gęste nasadzenie itp.) a po wysadzeniu Miedzian. W okresach zagrożeń najczęściej występujących chorób w szklarniach/tunelach - czyli szarej pleśni i brunatnej plamistości liści wcześniejsze zapobiegawcze opryski.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

A jak stosować po wysadzeniu miedzian? Opryskać całą szklarnię od wewnątrz? Ziemię też? A ktoś stosuje Basamid to odkażania ziemi?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”