Wszystko o pomidorach cz. 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Może warunki im nie sprzyjają? Poza tym większość kupuje nasiona stacjonarnie lub na ogólnych stronach z resztą warzyw a tam jest wybór ograniczony do tych najpopularniejszych, może tak też tak jest i dopiero ci dobrze zakręceni mają coś fajnego
Pozdrawiam, Ewa
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Dokładnie, ci zakręceni wymieniają się między sobą, maja sprawdzone odmiany, są fora ogrodkowiczow i pasjonatów. Oczywiście, maja dobre i plenne odmiany, stare wyprobowane typu heirloom, mnóstwo nowych, ale zdecydowana większość jest dostępna w Polsce. W ub.sezonie postanowiłam posiać czerwona i zielona brukselkę z nasion tutaj kupionych. Nie uwierzycie jak pięknie wyrosła ! Ponad półtora metra, kapustka przy kapustce, ale..... No właśnie, istny nalot motyli, w każdej kapustce gąsieniczka, albo pełno jej odchodów, niczym nie opryskiwalam, z obrzydzeniem wszystko wyładowało na kompoście. Ogórki tez maja plenne, ale nie z nasion ze sklepu, ale kupione rozsady u plantatora. Ze swoich miałam Atlantisa, dosyć sceptycznie byłam nastawiona na rozsadę , która przywiózł syn od ogrodnika. Przy zbiorach nie byłam w stanie rozróżnić które ogórki z polskich nasion a które amerykańskie? Tak samo plenne, i dokładnie takie same z wyglądu .
Jako ciekawostka, ten tutejszy plantator powiedział, ze wie o tym, ze polskie warzywa są bardzo smaczne !!
Pozdrawiam! Gienia.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

logitech55 pisze:Poproszę o opinie. Ja będę go siał z oryginalnych nasion
Chciałam Ci tylko powiedzieć, ze przytrzymałam 2szt pomidorków żeby bardziej dojrzały. Smak zupełnie się zmienił. O niebo lepszy. Co prawda bardzo wodnisty, ale słodki i wyraźny. Szkoda tylko, że zrobił się bardzo miękki i ciapciowaty.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

gienia1230 pisze:... w każdej kapustce gąsieniczka, albo pełno jej odchodów, niczym nie opryskiwalam, z obrzydzeniem wszystko wyładowało na kompoście. ... !!
A chyba powinnaś była spalić lub chociaż zakopać. Wyrzucanie larw itd nie pomaga w walce ze szkodnikiem.
No chyba,że celowo tak zrobiłaś żeby gąsiennice przetrwały i było zn?w dużo motyli.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Kasiak109 pisze:
logitech55 pisze:Poproszę o opinie. Ja będę go siał z oryginalnych nasion
Chciałam Ci tylko powiedzieć, ze przytrzymałam 2szt pomidorków żeby bardziej dojrzały. Smak zupełnie się zmienił. O niebo lepszy. Co prawda bardzo wodnisty, ale słodki i wyraźny. Szkoda tylko, że zrobił się bardzo miękki i ciapciowaty.
Pewnie pomidory były zrywane zielone lub delikatnie zapalone. Jak dojrzeją na krzaku w słonku to mogą być pyszne. W opisie sacher pisze "Wyjątkowy smak i aromat oraz bardzo wysoka zawartość likopenu (naturalnego antyutleniacza) stanowi o ich dodatkowych walorach zdrowotnych."
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Chciałam Wam pokazać moje pierwsze w życiu pomidorki. Tak wyglądały 5 lutego:

Obrazek
A tak prezentują się dzisiaj:


Obrazek
Na większym krzaczku jedno grono zawiązało 8 owoców (wszystkie kwiatki) a trzy kolejne grona obecnie kwitną i zawiązują kolejne pomidorki:

Obrazek


Obrazek

Odmiana koktajlowa nn :D więc zupełnie nie wiem jak ją prowadzić. I tutaj moje pytanie - jeśli chcę prowadzić pomidora np. na 4 pędy to zostawiam pęd, który rośnie pod pierwszym gronem (widać go na zdjęciu z pomidorkami) i kolejne, które rosną wyżej, a wszystkie wilki rosnące od dołu i przy dolnych liściach mam usuwać? Wybaczcie , ale to mój pierwszy raz :oops:
Pozdrawiam, Małgorzata
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ja bym to uciął przy samej ziemi, po czym ponownie wysiał nasiona aby w maju były gotowe do posadzenia w gruncie. W najgorszym przypadku oba krzaki do kastra budowlanego i może coś z nich będzie, jeśli będzie więcej słońca.
Ręce opadają... a prowadzenie na 4 pędy... gazela poczytaj raz jeszcze "Wszystko o pomidorach" bo innej drogi dla Ciebie już raczej nie ma.
Wybacz ale taka jest smutna prawda.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Moim zdaniem Gazela masz ładnie pomidorki , nie wybiegniętę . Na tę chwilę
może lepiej prowadzić je na jeden pęd , ewentualne wilki można ukorzenić ,
oczywiście najpierw poczekać aż urosną do odpowiednich rozmiarów .
Przy dobrej pogodzie wynosić do szklarenki lub czegoś w tym rodzaju dla
hartowania . Przesadzić do większej doniczki , ta ma pewnie około 1 litr .
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Anulab dziękuję. Te pomidory to była taka jesienna zabawa i nauka przed wiosennymi wysiewami i nie liczę na żadne zbiory. Doniczka ma ok. 3 l., wiadro 10l. na parapecie się nie zmieści:) Planuję w tym roku uprawiać kilka właśnie wysianych pomidorów w dużych donicach na balkonie.
Marcinb tak się składa, że od kilku miesięcy dużo czytałam na temat uprawy pomidorów. Napisałam np. na 4 pędy i może Ty też poczytaj, jak można prowadzić pomidory koktajlowe i samokończące, a nie obrażaj kogoś kto dopiero się uczy i chce się czegoś dowiedzieć.
Pozdrawiam, Małgorzata
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

gazela pisze:Marcinb tak się składa, że od kilku miesięcy dużo czytałam na temat uprawy pomidorów i może Ty też poczytaj, jak można prowadzić pomidory koktajlowe, a nie obrażaj kogoś kto chce się czegoś dowiedzieć.
Gazela z całym szacunkiem, ale pomidory uprawiam nie pierwszy i nie ostatni raz, prowadzę ciekawsze zabawy jesienno zimowe w odpowiednich warunkach (Growbox + odpowiednie oświetlenie, odpowiednio dobrane odmiany ) które to prowadzą do zbiorów a nie tylko nadziei że coś z tego będzie.

Obrazek

Obrazek

Więc jeśli na prawdę chcesz się czegoś uczyć to najlepiej ucz się na czyiś błędach.
Ale życzę Ci podobnych zbiorów, i takiej ilości odmian jak u mnie w ubiegłym sezonie:

Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ja w tym roku swoje balkonowe zamierzam prowadzić na 3 pędy. Mam nadzieję że dzięki temu nie będą tak pędziły w górę i nie będę musiała ich tak wcześnie ogławiać.
maro0812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lut 2018, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Moja pierwsza rozsada wygląda tak: pomidory i kapusta .
Myślicie że coś z tego się uda?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Też takie kiedyś dawno temu miałem, jeśli dasz więcej światła , to wyjdą na prostą.
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”