Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

No to ja jeszcze dodam swoję pięć groszy
Moje wyniki gleby robione w 2016 r to
pH 7,8
zasolenie 0,2
azot 17
fosfor 432
potas 241
wapń 4490
magnez 302
chlor 19
Ziemię nawoziłam co roku przez 3 albo i 4 lata przerobionym obornikiem gołebim. Myślałam ,że gleba będzie miała dość dużo azotu i [o wynikach byłam trochę zdziwiona ,że mam takie wysokie pH i
tak mało azotu.
Też paliłam gałęzie i resztki na warzywniku i rozgrabialam popiół po całej części warzywnej. Teraz rozumiem, dlaczego mam taki wynik analizy ,a nie inny.
W tym roku,na początku marca rozsypałam saletrę potasową zagrabiłam (ale nie w częśći pomidorowej). Popiół z palonych resztek wyrzucę do kompostownika.
Jeszcze się zastanawiam ,jak nawieźć częśc pomidorową ,czym lepiej ,czy saletrą potasową ,czy siarczanem amonu, jak myślisz Kalo?
...jokaer
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Whitedame, KaLo, dzięki za odpowiedzi. Jak rozumiem uprawy mieliście i macie dobre, tylko pracujecie nad tym, żeby wyniki analizy gleby były na określonym poziomie.

Pelasiu, ten popiół z palonych resztek wrzucasz do kompostownika i potem razem z kompostem dajesz pod uprawy? Nigdy tak nie robiłam, chociaż Whitedame też o tym pisała.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

w zeszłym roku tak zrobiłam i w tym roku też, bo ,z tego co tu przeczytałam , to popiól podnosi pH, a u mnie to jest niepożądane ,bo mam dość wysokie pH gleby
Kompost wybieram raz na kilka lat. Jesienią 2016 wybierałam i rozrzuciłam po działce, ale teraz to nie wiem czy dobrze zrobiłam. :roll:
Asia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

A zauważyłaś różnice w plonowaniu warzyw w sezonach po nawiezieniu kompostem z popiołem? Możesz określić jaka to była ilość popiołu rocznie objętościowo na ile kompostu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Fosfor, obok azotu i potasu, jest zaliczany do głównych składników pokarmowych o ogromnym znaczeniu dla roślin. Warto tylko wspomnieć, że jest on podstawowym komponentem związków energetycznych, czyli bierze udział w dostarczaniu energii do życia roślin. Poza tym uczestniczy w procesie fotosyntezy oraz tworzeniu węglanów, białek i tłuszczów. Fosfor optymalnie pobierany jest w zakresie pH 6,5?7,2, ponieważ w środowisku kwaśnym łączy się z jonami żelaza i wapnia, a w zasadowym z jonami wapnia i tworzy nierozpuszczalne związki fosforu. Takie zjawisko nazywa się uwstecznianiem fosforu.

Czy teraz już wiadomo, czemu Beata, ja i jeszcze kilka innych osób staramy się osiągnąć przedział 6,5-7,2? Trzeba napisać coś więcej ? Pozostali mogą korzystać z porad ruskiego YT ( sypanie popiołu- jokaer), tylko zanim je zastosują, niech najpierw kupią najprostszy miarodajny sprzęt do pomiaru pH, czyli kwasomierz glebowy Helliga i zrobią pomiary.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Wątek został oczyszczony z nadprogramowych postów.
Wiosenne przesilenie czy nie, żadnych prztyczków personalnych tolerować tu nie będziemy. ;:183

Od teraz proszę skupić się tylko i wyłącznie na sednie tematu :idea:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Pelasiu Nawóz gołębi ma odczyn zasadowy (około 7,1-7,3 pH), czyli odkwasza glebę. Gdy stosuje się go dużo, nie ma potrzeby wapnowania gleby w ogrodzie ( a tym bardziej sypania popiołu). To po pierwsze. Po drugie wyniki analizy są podane w czystym składniku. Podaję tabelkę do przeliczenia ich na formę tlenkową , używaną tu na forum . Nie jest dobrze. Przy tak wysokim pH fosfor jest praktycznie niedostępny dla roślin mimo kilkukrotnego przekroczenia normy. Zresztą wszystkiego poza azotem masz na bogato.

Obrazek

Saletra amonowa i ew. siarczan amonowy, z tym że pomidory wolą formę saletrzaną NO3. Potas masz w normie, więc nie trzeba go więcej podawać.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Kalo dziękuje za odpowiedz :)
Aria jak już mówiłam ,kompostownik opróżniam co kilka lat. W tym roku drugi. Jeśli chodzi o plony ,to zauważyłam ,że są słabsze, dlatego dałam glebę do analizy.
Nie wiem ,czy to wina kompostu ,czy wina obornika gołębiego ,czy wina dolomitu , czy też popiołu(rozypywałam dolomit w ciągu 7 lat dwa razy) ale faktem jest ,że ma wysokie pH.
Najlepsze plony miałam ,gdy zastosowałam nawóz po pieczarkach.
Asia
Aha, pytałaś ile popiołu wrzucam do kompostownika :wink: to tak myślę, zę to będzie jedna piąta popiołu do zawartości kompostownika, raz do roku.
W tym roku planowałam rozgrabić po działcę ,ale teraz po tej dyskusji, też przeniosę do kompostownika :uszy
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Taka ciekawostka. Tak wygląda po latach pryzma popiołu z pieca CO (miał, drzewo) po północnej stronie budynku. Może się mylę, ale wygląda na to, że jest porośnięta mchem.

Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Hurraaa, masz kwaśny popiół ;:138 . Otóż nie. Mech równie pięknie porasta skały wapienne, pod warunkiem , że ma wilgoć i cień. Nie zastanowiło Cię , że oprócz mchu i kilku roślinek w promieniu metra nic innego nie rośnie? Zielono jest dopiero w pewnej odległości.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Tak mi się wydawało, że mech musi mieć cień i wilgoć, a pH jest sprawą wtórną. U mnie jest w miejscach o dość wysokim pH.

Przy okazji zmierzyłam pH gleby w kilku miejscach i w zależności od próbki jest 6-6,5. Czyli jak dołożę trochę popiołu w sezonie, to nic się nie stanie. Tym bardziej, że wrzucę pod pomidory i papryki kompost, który ma 5,5.
Iza
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Te drzewa z tyłu też rosną w popiele. Brak bujnej roślinności na pryzmie z popiołu po północnej stronie i pod drzewami mnie specjalnie nie zastanawia. Co mnie dziwi, to że tam w ogóle coś rośnie. :wink: Ale nie wątpię, że popiół nie jest ani trochę kwaśny.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Iza czegoś nie rozumiem, przerobiony kompost ma 5,5 pH ;:oj
Gdzieś tu była tabelka, którą wstawiała Ullak ( chyba, jeśli pomyliłam to sorry), że dojrzały kompost może mieć pH nawet ponad 8.
Owszem, mieszanka resztek domowych w pierwszej fazie rozkładu, nienapowietrzona, pełna bakterii gnilnych może jest tak kwaśna.
Ale taka breja do nawożenia raczej się nie nadaje.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”