Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Moja tegoroczna analiza:
pH 7,46
Azot N - NO3 - 29
Fosfor P - 75
Potas K - 58
Wapń Ca - 4209
Magnez Mg - 330
Chlorki - poniżej 5 ( poniżej granicy oznaczania )
Zasolenie w g/dm3 NaCl 0,39
I to wszystko po 4 latach nieustannej walki o obniżenie pH i poziomu wapnia. Moja gleba tak ma i tak mieć będzie na wieki wieków, a nie jest to skutek moich wcześniejszych poczynań.
Dlatego u mnie popiół był stosowany tylko do rozluźniania odpadków kuchennych, ale po przeczytaniu tabelki Ullak nad tym też muszę głęboko się zastanowić.
Ponieważ to Forum jest po to aby dzielić się wiedzą i uczyć się myślę, że osoby myślące, czytając różne tezy różnych osób, poparte dowodami, same znajdą najlepsza dla siebie drogę. A jak nie to podobno najlepiej jest uczyć na błędach :uszy
Niemniej zalecam badanie swojej gleby przed jakimikolwiek zabiegami agrotechnicznymi, bo jak napisał Janusz:
..............Można próbować uprawy warzyw nawet i w popielniku, ale namawiając do tego samego innych , popełnia się duże nadużycie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Duża ilość materii organicznej w glebie powoduje buforowanie pH. W takiej glebie dobrze rosną rośliny o różnych wymaganiach.
https://thegrovestead.com/wp-content/up ... eberry.jpg
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Whitedame, też tak masz jak KaLo? Cztery lata robisz analizy gleby, wdrażasz zalecenia nawozowe i nie ma żadnej poprawy, warzywa dalej kiepsko rosną?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

aria pisze:Whitedame, też tak masz jak KaLo? Cztery lata robisz analizy gleby, wdrażasz zalecenia nawozowe i nie ma żadnej poprawy, warzywa dalej kiepsko rosną?
Też tak mam jak Kalo - prawda,
wdrażam zalecenia nawozowe - prawda,
warzywa kiepsko rosną - fałsz
Rosną świetnie mimo bardzo trudnej wapiennej gleby (rędziny), dlatego, że odpowiednio je nawożę, biorąc pod uwagę ich potrzeby, ba nawet borówki amerykańskie mi rosną i plonują, ale nie będę udawać, że bez wysiłku.
W całej tej dyskusji nie chodzi o to by kogokolwiek obrażać, by negować jego metody, bo ja naprawdę wierzę w to, że innym przy nawożeniu popiołem się udaje. Chodzi o to by nowicjusze pytający o radę otrzymywali rzetelną wiedzę obejmującą wiele możliwych aspektów.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

kaLo pisze:
To nie jest wybór hamletowski, tylko zdroworozsądkowy. Jeżeli ktoś ma glebę pH =7 a pomidor najlepiej lubi 6,0-6,5, to wiadomo, że garść siarki a nie popiołu. Jeżeli pH=5,5 to garść popiołu.Jeżeli to takie trudne do pojęcia to już nie wiem, jak napisać to prościej ;:202
To nie jest dla mnie takie oczywiste. Większość roślin, które uprawiamy, współpracuje z grzybami (mikoryza), a siarka jest fungicydem.
Osobiście wolę dążyć do zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie, stworzenia takich warunków, żeby mogły w niej rosnąć wszystkie rośliny.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

No to ja jeszcze dodam swoję pięć groszy
Moje wyniki gleby robione w 2016 r to
pH 7,8
zasolenie 0,2
azot 17
fosfor 432
potas 241
wapń 4490
magnez 302
chlor 19
Ziemię nawoziłam co roku przez 3 albo i 4 lata przerobionym obornikiem gołebim. Myślałam ,że gleba będzie miała dość dużo azotu i [o wynikach byłam trochę zdziwiona ,że mam takie wysokie pH i
tak mało azotu.
Też paliłam gałęzie i resztki na warzywniku i rozgrabialam popiół po całej części warzywnej. Teraz rozumiem, dlaczego mam taki wynik analizy ,a nie inny.
W tym roku,na początku marca rozsypałam saletrę potasową zagrabiłam (ale nie w częśći pomidorowej). Popiół z palonych resztek wyrzucę do kompostownika.
Jeszcze się zastanawiam ,jak nawieźć częśc pomidorową ,czym lepiej ,czy saletrą potasową ,czy siarczanem amonu, jak myślisz Kalo?
...jokaer
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Whitedame, KaLo, dzięki za odpowiedzi. Jak rozumiem uprawy mieliście i macie dobre, tylko pracujecie nad tym, żeby wyniki analizy gleby były na określonym poziomie.

Pelasiu, ten popiół z palonych resztek wrzucasz do kompostownika i potem razem z kompostem dajesz pod uprawy? Nigdy tak nie robiłam, chociaż Whitedame też o tym pisała.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

w zeszłym roku tak zrobiłam i w tym roku też, bo ,z tego co tu przeczytałam , to popiól podnosi pH, a u mnie to jest niepożądane ,bo mam dość wysokie pH gleby
Kompost wybieram raz na kilka lat. Jesienią 2016 wybierałam i rozrzuciłam po działce, ale teraz to nie wiem czy dobrze zrobiłam. :roll:
Asia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

A zauważyłaś różnice w plonowaniu warzyw w sezonach po nawiezieniu kompostem z popiołem? Możesz określić jaka to była ilość popiołu rocznie objętościowo na ile kompostu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Fosfor, obok azotu i potasu, jest zaliczany do głównych składników pokarmowych o ogromnym znaczeniu dla roślin. Warto tylko wspomnieć, że jest on podstawowym komponentem związków energetycznych, czyli bierze udział w dostarczaniu energii do życia roślin. Poza tym uczestniczy w procesie fotosyntezy oraz tworzeniu węglanów, białek i tłuszczów. Fosfor optymalnie pobierany jest w zakresie pH 6,5?7,2, ponieważ w środowisku kwaśnym łączy się z jonami żelaza i wapnia, a w zasadowym z jonami wapnia i tworzy nierozpuszczalne związki fosforu. Takie zjawisko nazywa się uwstecznianiem fosforu.

Czy teraz już wiadomo, czemu Beata, ja i jeszcze kilka innych osób staramy się osiągnąć przedział 6,5-7,2? Trzeba napisać coś więcej ? Pozostali mogą korzystać z porad ruskiego YT ( sypanie popiołu- jokaer), tylko zanim je zastosują, niech najpierw kupią najprostszy miarodajny sprzęt do pomiaru pH, czyli kwasomierz glebowy Helliga i zrobią pomiary.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Wątek został oczyszczony z nadprogramowych postów.
Wiosenne przesilenie czy nie, żadnych prztyczków personalnych tolerować tu nie będziemy. ;:183

Od teraz proszę skupić się tylko i wyłącznie na sednie tematu :idea:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Pelasiu Nawóz gołębi ma odczyn zasadowy (około 7,1-7,3 pH), czyli odkwasza glebę. Gdy stosuje się go dużo, nie ma potrzeby wapnowania gleby w ogrodzie ( a tym bardziej sypania popiołu). To po pierwsze. Po drugie wyniki analizy są podane w czystym składniku. Podaję tabelkę do przeliczenia ich na formę tlenkową , używaną tu na forum . Nie jest dobrze. Przy tak wysokim pH fosfor jest praktycznie niedostępny dla roślin mimo kilkukrotnego przekroczenia normy. Zresztą wszystkiego poza azotem masz na bogato.

Obrazek

Saletra amonowa i ew. siarczan amonowy, z tym że pomidory wolą formę saletrzaną NO3. Potas masz w normie, więc nie trzeba go więcej podawać.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Kalo dziękuje za odpowiedz :)
Aria jak już mówiłam ,kompostownik opróżniam co kilka lat. W tym roku drugi. Jeśli chodzi o plony ,to zauważyłam ,że są słabsze, dlatego dałam glebę do analizy.
Nie wiem ,czy to wina kompostu ,czy wina obornika gołębiego ,czy wina dolomitu , czy też popiołu(rozypywałam dolomit w ciągu 7 lat dwa razy) ale faktem jest ,że ma wysokie pH.
Najlepsze plony miałam ,gdy zastosowałam nawóz po pieczarkach.
Asia
Aha, pytałaś ile popiołu wrzucam do kompostownika :wink: to tak myślę, zę to będzie jedna piąta popiołu do zawartości kompostownika, raz do roku.
W tym roku planowałam rozgrabić po działcę ,ale teraz po tej dyskusji, też przeniosę do kompostownika :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”