Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Trzeba uważac na opryski sodą bo można sobie zasolic glebę i potem może być ziemia do wymiany
Awatar użytkownika
agnieszka1972
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 maja 2013, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Pierwszy raz użyłam sody :-)
Pozdrawiam Agnieszka
Grubas85
50p
50p
Posty: 87
Od: 15 kwie 2021, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie, Kraśnik

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Anulab, w użyciu curzate cu , miedzią. Zastanawiam się czy nowe przyrosty nie są po prostu chronione i nie zostały zaatakowane. Z drugiej strony szara by pasowała , ale szara pieśń na zewnątrz? Czy to jest możliwe?
Signum zadziała na szara i na bakteryjne ewentualnie ? Jeżeli tak to zrobie
Pozdrawiam,
Iza
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 981
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Coś tam się zje swojego ;)

Obrazek

A ta odmiana NN duże, zrobiłem powtórkę i nie zawiodła mnie, nie łapie szw, ładnie się zapyla i bardzo smaczna.

Obrazek
Piotr
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Curzate cu , zawiera miedż czyli na szarą też , ale teraz trzeba ostrożnie bo wysokie temperatury .
Truskawki rosną w gruncie a szarą łąpią . Signum tylko na grzybowe .
Ekstrakt z pestek grapefrujta na grzybowe i bakteryjne , octan wapnia chyba też .
Nowe przyrosty jak pamiętam to Revus , te inne to chyba 7 maksymalnie 10 dni a przy silnej
presji to nawej krócej .
U mnie dzisiaj rano było zachmurzone , miałam nadzieję że popada to zrobiłam oprysk bakto g stop .
Deszczu niet , słońce praży .
Piotrze , narzekasz na wyrost , ładne pomidorki i czysto , przejrzyście .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 981
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Bo wiem jak powinny wyglądać, brat ma te same odmiany co ja, można powiedzieć że ja mu prowadze uprawę a krzaki ma wielkie i dorodne, z tym że on ziemię wymienił :wink:
NN duże
Obrazek
Piotr
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Pomóżcie proszę, bo już się w tym wszystkim pogubiłam :(
Kilka moich krzaków ma taki dziwny zwarty pokrój. Jakby ktoś je spętał sznurkiem:
Obrazek

Przy czym liście od dołu zwinięte w rulonik:
Obrazek

Problem głównie dotyczy odmiany Krakus.
Czytałam, że tak może być od nadmiaru azotu i przenawożenia. Tyle że ja od wysadzenia do tunelu (wykopane dołki - powiedzmy na szerokość i wysokość szpadla - wypełnione kompostem) podsypałam tylko raz nawozem o takim stężeniu
Obrazek

Zalecana dawka była 25 g na 1 krzak, ja dałam połowę tego.
Obok nich rosną m.in. Malinowe Ożarowski i te są raczej normalne, a przecież malinowe potrzebują mniej azotu, tak?
Obrazek

Wstrzymałam się z dalszym nawożeniem doglebowym, zrobiłam za to oprysk saletrą wapniową i w ten poniedziałek siarczanem magnezu. O dziwo najmłodsze przyrosty na wierzchołkach jakby się wyprostowały
Obrazek

Niemniej zgłupiałam do reszty, gdy przeszukując stare wątki trafiłam na taki wpis kozuli
Obrazek

To w końcu przekarmione, czy głodne? ;:219 W tamtym roku Krakusy rosły mi najładniej, miałam je za bezproblemowe...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Moim zdaniem ten post dotyczy sytuacji gdy mamy odmianę wegetatywną a chcemy
by była bardziej generatywna , tak w uproszczeniu .
U mnie w tym roku przeważają odmiany generatywne i zrównoważone , których nie trzeba jakoś
silnie stymulować by plonowały przyzwoicie .
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

I tu czuję się pokonana, bo do tej pory myślałam, że wzrost wegetatywny "powstaje" jakoby z naszej winy, gdy przenawozimy pomidory azotem...
Wypowiedź kozuli zaczyna się od takiego wpisu:
"zadowolony pomidor powinien wieczorem podwijać liście pod spód, a rano je prostować. Jeśli nie podwija, jest głodny - trzeba dokarmić. Jeżeli rano się nie wyprostuje, jest przejedzony i należy mu się woda. Podlewać trzeba oficie, żeby pomidor poczuł że coś dostał, przynajmniej ze 2 litry.
Sprawę komplikuje wzrost wegetatywny, przy którym pomidory są zbyt grube i mają cały czas skręcone liście. Nie udało mi się dzisiaj uporać z fotosikiem ze względu na ślimaczenie internetu, ale jutro postaram się ,,zobrazkować'' to niemiłe zjawisko"


weteran napisał(a):
kozula no właśnie już się miałem drzeć , że "obiecałaś !!! " :;230 :;230
No dobra niech będzie poczekam jeszcze dzień na te fotki :D

Ale te dwa litry to nie na mały krzaczek ?? :D , chcesz , żeby połowa pomidorów na forum była potopiona ?? :;230 :;230
dwa litry daje już takim trochę większym pomidorom.


Może być i mały, ważne żeby z następnym podlewaniem odczekać aż ziemia przeschnie. Nie warto litować się i podlewać często. Jak już owoce podrosną, wtedy częstsze podlewanie zapobiega pękaniu. Młode pomidory może doprowadzić do wzrostu wegetatywnego, czego skutkiem jest obfity zbiór... liści.

Poniższe zdjęcia dotyczą upraw w tunelach i szklarniach, w gruncie te problemy nie występują. No może pierwszy jeśli jest susza.
Obrazek

Taki pomidor jest zbyt cienki i ma za małe liście. Jeśli byłby cały czas traktowany podobnie, będzie miał drobne owoce i szybko przestanie wiązać nowe. Jego wzrost jest generatywny. Aby go pogrubić i zwiększyć mu powierzchnię liści, trzeba go częściej podlewać niż do tej pory, za to mniejszą ilością wody jednorazowo. W dużych szklarniach jest więcej możliwości sterowania wzrostem, amatorsko najłatwiej dostępne jest odpowiednie podlewanie.

Obrazek

Tu jest w sam raz. Powierzchnia liści jest odpowiednia, pomidor wieczorem liście podwija pod spód, rano prostuje. Grona również odginają się do dołu, wiązanie owoców jest dobre. To wzrost zrównoważony, najbardziej pożądany.

Obrazek

To najbardziej nieprzyjemny wygląd pomidora. Liście są cały dzień silnie skręcone, mają bardzo grube nerwy, ich powierzchnia jest duża, grona małe, kwiaty słabo kwitną. Działki kielicha kwiatów są wydłużone, owoce słabo się zawiązują i wolno rosną. To wzrost wegetatywny. Żeby pomidora doprowadzić do równowagi, trzeba mu wydłużyć przerwy pomiędzy kolejnymi podlewaniami, aby zwiększyć stężenie soli w podłożu. Jeśli ziemia przed sadzeniem nie była jakoś specjanie mocno nawożona, należy podlać pożywką pełnoskładnikową (np. nawóz wieloskładnikowy + gnojówka z pokrzyw lub saletra wapniowa). Stężenie musi być dość duże (jeśli nawozy mineralne, to 2 czubate łyżki na 10 l wody).
Następna ,,atrakcja", to konieczność wycięcia jednego lub dwóch liści pomiędzy gronami w wierzchołkowej części rośliny. Należy wybierać takiego liścia, który osłania powyższe i poniższe grono. W dolnej części rośliny, również należy prześwietlić liście. Można jeszcze zamykać drzwi tunelu przed wieczorem, aby wzrosła temperatura. To jest również dostępne narzędzie do przywracania równowagi, pomiędzy wzrostem wegetatywnym a generatywnym.

Pozdrawiam, kozula.

Cała dyskusja tu:
viewtopic.php?f=42&t=41701&start=340


To co ja mam robić z tymi nieszczęsnymi Krakusami? Nakarmić czy nie?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Nakarm i może usuń liście tak jak kozula radziła . Tylko tunelu nie przymykaj . Teraz pomidory rosną bardzo szybko , zjedzą błyskawicznie .
Z tym wyglądem , dobrze że wkleiłaś tę wypowiedż .
Nawóz dedykowanu jednocześnie do ogórków i pomidorów . Byłam przekonana , że ich potrzeby się różnią .
KarolaSzklarnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 maja 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

Cześć kochani,
Nie było mnie 2 tyg i musiałam trochę nadrobić zaległości zarówno w szklarni jak i na forum :)

Gratuluje zbiorów - pięknie to u Was wyglada !!!
Wszystko ładnie rośnie- w pomidorach przez moją nieobecność pojawiło się dużo przyrostów, nie były przerywane i obawiam się ze już oberwanie ich po powrocie było zbyt późno. Owoce, kwiaty są. Ale podejrzewam, ze będzie tego nie za dużo w tym roku jak na ich możliwości.

Co ciekawe beznadziejne przypadki typu papryka, fasolka czy pomidorki koktajlowe odbiły pięknie po oprysku algami. Sama jestem w szoku. Zero oznak wcześniejszych problemów.

Problem pojawił się szkodnikami na koktajlowych - zerkniecie? Coś jak mszyce tyle ze białe.
Prysnelam wczoraj wieczorem agrecolem na mszyce itp nie wiem czy dobry ruch. Mam nadzieje ze te szkodniki nie przejdą mi na inne uprawy/pomidory ogórki brokuły itp które mam w folii
Przy okazji: Z brokułami boje się ze było przez ostatnie tyg zbyt ciepło i nic z tego nie będzie, wyrosły pięknie ale różyczek nie widać a wiem ze wola chlodniejszą aurę

Pozdrowienia
Karolina
Obrazek

Obrazek
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

anulab zgodnie z twoją radą daleka jestem od zamykania tunelu :wink: Nawóz kupiłam jeszcze w tamtym roku, kiedy w kwestii uprawy byłam bardziej zielona od samych pomidorów 8-) Teraz już wiem, że jest w nim o wiele za mało potasu (przynajmniej tak twierdzi ogrodnik na yt). Ponoć najlepszy kristalon czerwony (chyba, muszę to jeszcze sprawdzić).

Karola kiedyś znalazłam informację, że to białe to wylinki po mszycach (tak jak wąż zrzuca skórę). Jeśli się mylę, to z pewnością ktoś mnie poprawi :wink:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Post »

KarolaSzklarnia. Jest obecnie już chyba drugi sezon inwazja mączlika, przypuszczam, że to wina słabej zimy, no i oczywiście import ich z południowych krajów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”