Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Forest321
 Tytuł: Re: Wymiana ziemi albo inny pomysł w tunelu
PostNapisane: 11 lis 2012, o 20:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Mój dziadek co roku jesienią przekopuje ziemię, dodaje obornik i wapno budowlane. Zdarza się ze pod koniec sezonu z pomidorami pojawia się zaraza ale nie co roku. Wymiana gleby raczej zbędna.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

GabiR7
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:58 
50p
50p

0 szt.
;:oj Dziś w ogrodniczym podpowiedziano mi że trzeba oprysk kupić Czy ktoś może stosował opryski w tunelu. Nie bardzo chcę pryskać gdyż sadzę je po to by je jeść i rozdawać znajomym więc oprysk jest ostatecznośćią

krismiszcz
PostNapisane: 18 lis 2012, o 16:46 
500p
500p

1 szt.
Forest321 napisał(a):
Mój dziadek co roku jesienią przekopuje ziemię, dodaje obornik i wapno budowlane. Zdarza się ze pod koniec sezonu z pomidorami pojawia się zaraza ale nie co roku. Wymiana gleby raczej zbędna.

Chińskie przysłowia zawsze twierdzą że należy szanować starszych i darzyć szacunkiem ich wiedzę. Ale w tym przypadku Twój dziadek popełnia gigantyczny bląd. Wapno budowlane posiada właściwości odkażające, dezynfekujące - czyli bez wyjątku zabije wszystko to co żyje w glebie. cała pozytywna flora bakteryjna oraz mikrozy szlak trafi a gleba będzie jałowa.
Dodatkowo, obornik nam nawozi oraz wprowadza flore bakteryjną którą potem zginie od wapna budowlanego. Możesz mieć wszystko, azot, fosfor, potas i mikro - ale co z tego jak ziemia to będzie zbity popiół który nie ma pojemności wodno-powietrznej a to zasługa żyjące gleby.

Co do chemi, spalenie siarki - 1kg chyba kosztuje 6zl i podlewamy glebe previcore-m 100ml - 30zł

_fox_
PostNapisane: 18 lis 2012, o 19:34 
Ja zawsze po zebraniu ostatnich pomidorów, gazowałem pozostałość siarką, dopiero za kilka dni usuwałem pędy i sznurki.

Kaja
PostNapisane: 26 lis 2012, o 21:03 
500p
500p
Kiedyś czytałam,że patogeny glebowe niszczy się przez wysianie traw.
Wobec powyższego posiałam w szklarni żyto na zielony nawóz.
Nie zaszkodzi.

GabiR7
PostNapisane: 27 kwi 2013, o 20:46 
50p
50p

0 szt.
:wit Podpowiedziano mi i ja dzięlę się z innymi iż najlepiej opryskać ziemię opryskiem od futoftorozy i tak zrobiłam po tygodniu przekopać z obornikiem i powinna zaraza zginąć zobaczymy

Domino26
 Tytuł: Wymiana ziemi w tunelu foliowym
PostNapisane: 15 mar 2019, o 00:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam działkowicze :wit
Jestem początkującym ogrodnikiem , dostałem po swoim dziadziu dzialke, na której jest Tunel foliowy dziadziu uprawiał w niej ogórki oraz pomidory . Szczerze niewiem co i jak dziadzio tam robił kiedy wymieniał glebę ostatnio, jakie stosował nawozy , kiedy wymieniał folie bo wyglądała źle . Przejde do moich pytań które mianowicie kieruje do doświadczonych działkowiczów . Więc wymieniłem folie na tunelu na 4 sezonowa .
Mam zamiar wymienić ziemię chcę wybrać 30-40 cm ziemi po środku Zrobic przejście po całej długości tunelu .
Po wybraniu ziemi planuje nawiez obornika po koniu ( posiadam dostęp Znajomy ma konia)
Planuje nawiez 10-15 cm obornika, kupić Ziemię piasek i wymieszac ja nawiez ja na ten obornik i Zastanawiam się czy perlitu nie dodać ?
Po wszystkim Ziemię przykruc włókniną by uniknąć chwastów itp
Kieruje do was moje pytanie szanowni działkowicze czy pomysł który wam przedstawiłem jest dobry czy popełnię błąd ?
Jeśli macie inne pomysły lub rady bardzo proszę o pomoc ;:215 ;:215 ;:215

PS
W tunelu chcę posadzić kilka krzaczków pomidora malinowego . Pietruszkę, rzodkiewkę, koperek, i ogórka czy jest to dobry pomysł czy warzywa się bd dobrze czuły przy sobie :?:

logitech55
 Tytuł: Re: Wymiana ziemi w tunelu foliowym
PostNapisane: 15 mar 2019, o 15:41 
500p
500p

1 szt.
Domino26 napisał(a):
Planuje nawiez 10-15 cm obornika

Ile? Jak tak zrobisz to pomidory w kilka dni padną. Taka ilość obornika to na kilkanaście lat

Domino26
 Tytuł: Re: Tunel foliowy-wymiana ziemi
PostNapisane: 15 mar 2019, o 18:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dlatego kieruje się do was.
Podpowiedz mi jak mam wymienić ziemię by. Mógł zasadzić warzywa
Jak to Zrobić od a do z

logitech55
PostNapisane: 15 mar 2019, o 19:03 
500p
500p

1 szt.
A czy musisz wymieniać ziemię? Może wystarczy stosować np. Polyversum do podlania przy produkcji sadzonek i później po posadzeniu w tunelu. Są też preparaty na silniejszy wzrost korzeni.

Domino26
PostNapisane: 15 mar 2019, o 19:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Rozchodzi się oto że ja niewiem co dziadzio tam robił w zawsze narzekał że pomidory wiecznie coś chorują więc stwierdziłem że wymienię ziemię . Dziadzio nie żyje więc niestety się nic już nie dowiem.
A zależy mi na tym bym zrobił to poprawnie a wiem że wasz wiedza mi w tym pomoże. Chciał bym się zabrać do tego od jutra więc proszę o pomoc :D

logitech55
PostNapisane: 15 mar 2019, o 21:03 
500p
500p

1 szt.
Zaraza nie bierze się od ziemi. Ja bym nie wymieniał ale zastosował Polyversum z środkiem na korzeń
Na początek analiza gleby metodą ogrodniczą (ok. 50 - 60 zł)

Domino26
PostNapisane: 15 mar 2019, o 21:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Forumowicze proszę o wyrozumiałość, bo ja już nie wiem co robić ;
-Czy wymienić ziemię, jeśli tak to proszę o poradę ile jej wybrać, ile cm obornika, ile ziemi piasku i czy perlit też dawać ?
-Czy przekopać ziemię w tunelu zastosować nawozy ( które polecacie i jak je stosować )
- Co to jest analiza gleby metodą ogrodnicza ( niestety nie wiem na czym to polega)
- Gdy już będzie po wszystkim czy zastosować włókninę na wierzch ziemi by zapobiec chwastom?
Warzywa zasiane na parapecie w domu już połowa marca, a ja dalej z ręką w nocniku. Zależy mi między kwietniem/ maje sadzonki przenieść do tunelu . Proszę o wytłumaczenie mi co i jak zrobić krok po kroku . Jestem zielony w sprawach ogrodowych ale posiadam dużo motywacja i determinacji która chce wykorzystać w dziedzinie ogrodnictwa proszę po prostu o wytłumaczenie jak dziecku co i jak bardzo wam dziękuję.

ekopom
PostNapisane: 15 mar 2019, o 21:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Jeśli masz obornik, to możesz go zastosować jak najszybciej, aby był przynajmniej 3 tygodniowy odstęp od zastosowania do siewu, bądź sadzenia. Najlepszy i najbezpieczniejszy dla roślin, gdy obornik jest jak najstarszy. Dawka to od 4 kg do 10 kg na 1 metr kwadratowy i najlepiej go wymieszać ziemią, np. glebogryzarką. Nie pod wszystkie warzywa zaleca się zastosowanie obornika bezpośrednio przed siewem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 48 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: FreGo, Grech, kogucik123, Mamisia, Monika79, vivien333 i 86 gości