Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
greenface
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2018, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Generalnie to czy te egzotyczne owoce wymagają sporej ilości światła czy mogą sobie dojrzewać i rosnąć w zacienieniu? Mam wysoki taras w ogrodzie i chciałem coś pod nim zasiać właśnie takiego... bogatszego :D Tylko ze tam bezpośrednio słońce nie świeci, tylko tyle co przez szczeliny w deskach. Zwykła trawa daje radę :D
Szukasz desek tarasowych? Sprawdź oferty kilku producentów na https://www.porownajtarasy.pl
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

U mnie melony rosną w nasłonecznionym miejscu. Powinno się je wysadzać tylko z rozsady. Rozsadę można robić już w połowie kwietnia.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

kupniulaUK pisze:
Melony, arbuzy i wiele innych roślin których byś się nie spodziewał. Ja obecnie w Wielkiej Brytanii jestem [...] Aż się sam zdziwiłem jak zacząłem szukać co by tu jeszcze uprawiać :D
U Was to i wielkie palmy rosną w gruncie przez cały rok, więc wielkie mi halo z melonami i arbuzami :wink: :wink: :wink: ;:306

--->>> Kornwalia


Takie same wielkie halo jak uprawa bananów na Islandii :D
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

kupniulaUK pisze:Wydaje mi się że Emir to odmiana Charentais. Ale głowy nie daję.



Pytanie z innej beczki. Po ilu dniach od zawiązania zbieracie owoce? Wiem że mówi się że ma ładnie pachnieć melonem itp. Ale jako że robię doświadczenie które przyszłościowo może być pełnoprawną uprawą komercyjną to przydało by mi się coś takiego wiedzieć ;)
Też mnie to ciekawi. Czy tak jak w arbuzach gdzie przyjmuje się 35 dni +/- 3 dni, to w melonach jest jakiś punkt wyjściowy od którego w zależności od pogody dodamy lub odejmiemy trochę czasu?
aria pisze:Ja zbieram melony jak zżółkną, sok w środku chlupie, intensywnie pachną. Wtedy są pyszne :heja Kiedyś zerwałam wyrośniętego jeszcze zielonego melona, bo go uszkodziły ślimaki. Dojrzał za kilka dni ale smak już był gorszy. Nigdy nie liczyłam dni od zawiązania.
Czyli zrywamy owoce jak są dojrzałe, no tak tylko kiedy to jest? Tak dla amatora mieszczucha który pierwszy raz w życiu wysiał melona.
Moja babcia piekła pyszną drożdżówkę. Jak się pytałem ile czasu piecze to odpowiadała "no aż się upiecze".

Ale co tam, jest kilka owoców, to można poeksperymentować. Na przyszły rok będę wiedział nieco więcej.
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Moje melony niecały kilogram może już mają (nie mam odpowiedniej wagi), są spore i codziennie je wącham, ale słodkiego zapachu jeszcze w ogóle nie mają. Nie mogę się doczekać, aż będą gotowe do zerwania :D
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Jest jeszcze jeden znak świadczący o tym , że owoc jest dobrze dojrzały - jest wyraźne pęknięcie wokół ogonka i wystarczy lekko pociągnąć i owoc odpada.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Lato zaczęło się w kwietniu, a ja już 30.06 zerwałem pierwszego melona ;:oj
Dobry był w smaku ale lekko twardawy.
Kolejna próba 14.07 i tu była już rozkosz słodyczy po tygodniach upałów, zerowych praktycznie opadach (okolice Poznania) doczekałem sie.
Co ciekawe w owocach zebranych po deszczach która zamiast spać w dwa miesiące spadły w dwa dni, nie wyczułem zmiany smaku były soczystrze o ile mozna to powiedzieć o i tak soczystych melonach i co ciekawe zaczęły pękać przynajmniej niektóre, tylko jednej odmiany.
Odmiany mam 3 dojrzała tylko jedna, żółte jak mniemam po kształcie sa bardzo duże, jest tez cos na kształt mango, może gruszka nie widziałem wcześniej ale to pózniej :)

14.07
Obrazek

19.07
Obrazek
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

wokan pisze: U Was to i wielkie palmy rosną w gruncie przez cały rok, więc wielkie mi halo z melonami i arbuzami :wink: :wink: :wink: ;:306

--->>> Kornwalia


Takie same wielkie halo jak uprawa bananów na Islandii :D

Ja w Essex. Poza melonami to arbuzy, kiwi (bardzo nieregularnie więc porażka), figi (obiecujące) i pasiflorę (pierwszy rok, ale na razie nie jest źle) próbujemy na dworze uprawiać. W przyszłym roku chcę spróbować pepino. Jak ktoś ma jakieś propozycje to pisać. Zawsze otwarci jesteśmy, z moim szefem, na nowe dziwne rzeczy ;:172 ;:172
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Dziś zważylem moje największe mielone.

Data zapylenia owocu około 8.07.2018.
Warzone dziś 23.07., czyli 15 dzien.
Jeden 675g, drugi 650g.
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ja juz jednego krzaka sie pozbyłem. Wydał 3 melony dojrzały, zerwałem, zjadłem, jeszcze przed deszczem, słońce dało roslinie w kości, wszystkie końce przypaliło, liście się lekko zwinęły i po deszczu nie było widać kolejnych przyrostów. Pierwszy raz mam melony nie wiem czy to naturalne, roślina wyglądała troche jak dyniowate we wrześniu i juz jej nie ma. Czekam na pozostałe dwie odmiany.


30.06. Dzis jest juz wielkości małego arbuza podejrzewam ze bedzie żółty
Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Moje melony po ostatnich deszczach zaczęły więdnąć, czy i u Was też liście więdną? A może to jakaś choroba.


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Obrazek

Tak prezentuje się mój melon.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Mój pierwszy melon już nie rośnie, teraz będzie dojrzewał ;:65
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”