Zabezpieczanie róż na zimę

ODPOWIEDZ
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

A ja mam pytanie?
zakupiłam ostatnio kilka róż (czekanie na wiosnę byłoby dla mnie męką nie do przeżycia)
i mam taki problem:
- nie mogę ich wysadzić na miejsce "stałe" - bo jest jeszcze nie gotowe - pomysł zrodził się za późno :wink: i zastanawiam się czy dobrze zrobię sadząc je teraz w doniczki, doniczki zakopię do ziemi i zakopczykuję - zgodnie z zasadami...
mogłabym je zadołowac bez doniczek - wiem, że tak można ale dokładnie nie wiem do kiedy uporam się z przygotowaniem dla nich miejsca - a tak rosłyby w tych doniczkach czekając na wsadzenie

jak myślicie - przetrwają?

pozdrawim serdecznie Ania
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Moze przetrwają, ale dlaczego nie chcesz ich posadzić bez doniczek? - w tych samych miejscach, w których chcesz wkopać doniczki. Wydaje mi się, ze to jest lepsze rozwiazanie, bo wtedy nie musisz sie tak spieszyć z przygotowaniem miejsca stałego. Przesadzisz, kiedy będzie gotowe :D
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

chatte To "miejsce " to takie zaplecze ogrodowe , obok kompostu itp. zakopię je tam tylko żeby zabezpieczyć przed mrozem
no właśnie ja to sobie tak poukładałam, że gdybym posadziła w doniczkach to mogłabym je posadzić na miejsce stałe nawet w czerwcu lub lipcu, a tak to będę musiała poczekać do jesieni... :roll:

Ania
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Niekoniecznie, wiosną tez możesz posadzić, chociaz sadzenie jesienne jest dla róż lepsze.
Moze rzeczywiscie doniczki są rozwiązaniem, ale ja mam złe doswiadczenia z takim zimowaniem, więc niech się wypowie ktos, kto ma lepsze.
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

chatte a co stało się z Twoimi różami? jak były zabezpieczone?

ps. Może się wypowie Ktoś miał lepsze doświadczeniai :wink: :wink: :wink:

Ania
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Złe doswiadczenia miałam akurat nie z różami, ale ...jakoś nie mam od tego czasu zaufania do doniczek :?
Zaczekaj, na pewno zajrzy tu jeszcze ktoś, kto Ci coś podpowie sensownego :D
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

cebullka
Dobrze kombinujesz.
Zimowałam tak róże, jedną kupiłam z doniczką, drugą do niej wsadziłam pod koniec sierpnia po potrzebowałam miejsca gdzie rosła. Obie róże miały pojechać do znajomej, ale nie zdążyłyśmy się zobaczyć przed zimą więc je zadołowałam z doniczkami dokładnie tak jak napisałaś wyżej. Tyle, że brzeg doniczki znajdował się kilka cm poniżej poziomu gruntu. To wszystko zasypałam na zimę kompostem i przykryłam stroiszem. Najlepiej żeby to były takie specjalne wysokie donice w jakich sprzedaje się róże zazwyczaj. Wcześniej dołowałam tak imieninową minaiturkę.
Generalnie zimy przeżywało tak u mnie wiele roślin i nigdy nic mi nie wypadło zimą.
Pozdrawiam, Marta
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

super ! bardzo dziękuję za odpowiedź, TAKĄ odpowiedź :wink:
w takim razie z czystym sumieniem oddaję się zakupom :D
miłego i słonecznego dnia
Ania.
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Czy dobrze że już zakryłam młode róże?

Post »

Zostałam zauroczona różanymi ogrodami - tymi oglądanymi w naturze, no a najbardziej tymi z forum. Zainspirowały mnie abym i w moim ogrodzie spróbowała posadzić cuda, oglądane u Was.

Niestety, mimo że pilnie studiuję forum i wszystkie podawane strony myślę, że moje różyczki dużo przecierpią zanim będę dobrą ogrodniczką.
Teraz słysząc zapowiedzi o mrozach okryłam moje róże, zasadzone na początku listopada - i boję się, że za wcześnie. Czytam, że rośliny powinny się zahartować, a moje od wczoraj pod ciepłą kołderką (angielskie -kora, dzikie i parkowe -ziemia). To może je odkryć?
Posadziłam 21 odmian i już marzę o przyszłym lecie. Więc nie chcę czegoś spaprać na początku :( z totalnego braku doświadczenia. Pozdrawiam i podziwiam Wasze ogrody :)
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kora i ziemia to chyba raczej kopczyki, a nie okrycie? Okrycie to (oprócz kopczyków) słomiane chochoły, włóknina, kartony, tektura falista itp. Ty zrobiłaś kopczyki i dobrze. :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Metody zabezpieczenia na zimę krzewów

Post »

Róże klasyczne- parkowe i rabatowe - jak można okryć na zimę?
Podstawowa metoda, to usypanie kopczyka ziemi. Ale czy może to być też np. kompost?
Można też (-ponoć, dopiero zaczynam, a trochę pamiętam metody dziadka) przysypać słomą, obwiązać agrowłókniną, obstawić papierem. Która z tych metod jest skuteczna, a najmniej absorbująca ogrodnika?
Jeśli ktoś zna inną, sprawdzoną metodę przez siebie- to proszę się podzielić; a wszystkich o opinie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Ja kopczykuję właśnie kompostem, który potem wiosną rozrzucam na grządkach.
Co do okrywania pędów, to papier sie nie sprawdził - rośliny pod nim butwiały, więc z niego zrezygnowałam.
Okrywam teraz włókniną, tzn. kilkakrotnie okręcam związane pędy krzewu.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

O raju ! ja tylko kopczykuję swoje róże :oops: - może dlatego niektóre mają słaby start wiosną ...
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”