Jakie róże stanowisko półcień

Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

W ogrodniczych takie rzeczy to normalka,nakopali tego gdzieś co takich róży rośnie jak chwastów i sprzedają :)
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

No to pięknie :( Ale może w tym roku w końcu mi zakwitnie...
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Chętnie wkleję zdjęcia jak tylko się nauczę jak :D
Ale od razu powiem, że róże posadziłam na wydzielonej rabacie, która dopiero w zamierzeniu ma rozrosnąć się w coś na kształt rabaty angielskiej. Tylko na kształt, bo wygrodziłam ją krawężnikiem. Musiałam wypełnić rabatę ziemia, która by się nadawała dla róż, bo w moim piasku gliniastym nawet dzikie róże same z siebie nie chciały rosnąć.
Pozdrawiam
Magda
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Laelia, to ucz się szybko z tymi zdjęciami :lol: Jak coś to mogę pomóc :wink:
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Obrazek

to Cabana. Pąki są mocno pomarańczowe a w miarę rozwijania kwiaty staja się cudownie morelowo-różowe.
Założyłam sobie konto próbne na ImageShack. Czy po 20 dniach moje zdjęcia znikną z forum?
Nie udało mi się dojść jak je udostępniać bez zakładania konta ;:223

Obrazek

a to całość. Zakładana była w maju zeszłego roku a zdjęcia są z lipca. Na jesieni się już trochę zagęściło, a w tym roku mam nadzieję będzie jeszcze lepiej. Ta biała płachta w tle to wyściółkowane truskawki, bo rodzina uznała, że im warzywnik zrobiłam :D

Będę wdzięczna za informację, czy zdjęcia się dobrze wstawiły i czy je widać poza moim komputerem

A jeśli chodzi o rosa canina to sadzę ją z uporem maniaka i w moim lesie wykańcza się za każdym razem. Więc na myśl o jej bezobsługowości tylko zgrzytam zębami.
Pozdrawiam
Magda
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Laelia
Piasek zmieszany z gliną to nie jest złe podłoże pod róże. Trzeba go przekopać z jakimś starszym nawozem w większej dawce. Mam u siebie takie połączenie i róże radzą sobie dobrze. Z fotek widać, że miejsce jest w lesie i problemem może być brak światła - to raczej widziałbym jako główną przyczynę, bo podczas częstego podróżowania/spacerowania po lesie róż tam nie spotykam. Ewentualnie przy drogach, ale tam jest trochę nasłonecznione.
Druga sprawa to kwaśność gleby (w lesie z reguły jest kwaśna, bo iglaki zakwaszają). Jeżeli masz możliwość to sprawdź jej pH, jeżeli masz niskie to bez wapniowania lepiej udadzą się tam borówki.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Laelia, w końcu :D Ale piękny masz ten las tam, taki gęsty i zielony... Cabana bajeczna, uwielbiam taki kolor ;:oj
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

idepozapalki - zdecydowanie brak światła sprawia problemy, a także i chyba przede wszystkim niska wilgotność. To nie jest typowa glina, taka na garnki, tylko raczej 90% zbitego żółtego piachu i w tym kawałki gliny. Spróbuję zdobyć trochę obornika nie w granulkach i przekopać z glebą, bo każdą ilość kompostu, działka wchłania, że ślad nie zostaje :D
pH sprawdzałam i ku mojemu zdziwieniu ziemia wcale nie jest kwaśna, raczej neutralna na granicy z kwaśną.
Ale borówki i tak się udają. A jagody i poziomki leśne, o nie zupełnie nie muszę się troszczyć ;:108
A rosa canina rośnie w tym lesie i kwitnie, u mnie też kiedyś rosła, tylko w pewnym momencie pomocna dłoń uznała ją za zielsko do wyrzucenia ;:14 . Obraziła się i od tej pory nie chce rosnąć.

Teraz kupiłam jagody kamczackie i zobaczymy jak sobie poradzą w warunkach półcienistych.

kachat - las jest rzeczywiście piękny, rośliny leśne, cieniolubne i dobrane do warunków rosną rewelacyjnie i jestem z nich przeważnie zadowolona. Dopóki mi nie odbije i nie zacznę zmieniać koncepcji, a to już się robi robota na cały sezon, zwłaszcza, że nie każdy weekend mogę tam spędzać.
Ale ja po prostu uparłam się na róże. Zobaczymy, na razie wydają się sprawdzać w tym miejscu i te odmiany, które wybrałam.

Obrazek
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie róże stanowisko półcień

Post »

Wypisałam sobie kiedyś listę róż które znam i które mogą rosnąć w półcieniu- tak na wszelki wypadek :wink: Nie jest to pełna lista, bo wiele róż było na niej-a nie ze wszystkimi się spotkałam by je widzieć a co dopiero uprawiać. :wink:
Niekoniecznie one muszą rosnąć w półcieniu- ale nadają się w razie takowej potrzeby.

Róże do półcienia

Alba Maxima
Alberich Climbing
Albertine
Alchymist
Aurelia Liffa
Belle Isis
Blue Magenta
Bobby James
Bonica82
Bukavu
Cardinal Richelieu
Charles de Mills
Chevy Chase
Chianti
Constance Spry
Duchesse de Montebello
Empress Josephine
Fantin Latour
Felicite Perpetue
Frau Karl Druschki
Ghislane de Feligonde
Gloire de Dijon
Himmelsauge
Honorine de Brabant
Ispahan
Jacques Cartier
Kir Royal
Leda
Lykkefund
Martha
Mme Alfred Carrere
Mme Hardy
Mme Plantier
Moonlight
Mozart
New Dawn
Raubritter
Reine des Violetes
Souvenir de la Malmaison
Souvenir de dr Jamain
Stanwell perpetual
Variegata di Bologna
Veilchenblau
Versicolor
Zephrine Drouhin
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”