Rozmnażanie róż przez ukorzenianie pędów

ODPOWIEDZ
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Spróbuję jeszcze raz w tym roku, wcześniejsze moje próby bez powodzenia.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Dla mnie najważniejsze jest, żeby nóż był ostry, od tego zależy gładkość cięcia. Przed okulizacją dobrze jest dzień wcześniej jak nie pada, mocno podlać podkładkę wodą, wtedy łatwiej się przyjmują okulizaki. :wink:
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

janko2104 pisze:Witam ! Chcę wam przedstawić moją metodę rozsady róż:
Eksperyment wypalił jak wiele innych roślin otóż posłużyłem się metodą kolegi który uważał że wszystko co się wetknie do ziemi (oprócz iglaków z którymi mam duże doświadczenie) w okresie między 28 lutego a 15 marca przyjmie się na 120% zrózami zrobiłem to pierwszy raz w tym roku i 3 szczepki róży pnącej i 6 szczepek róż rabatowych bez żadnego ukorzeniacza wszystkie się przyjęły.Zrobiłem to pierwszy raz z różami które mam od kilku lat.
Pozdrawiam janko
Janko,czy piszesz o wsadzaniu badylków do ziemi w ogrodzie o tej porze roku? :shock:
Czy np.do doniczek w piwnicy?
Na dworze może być wtedy mróz i co wtedy?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Matemax pisze:Dla mnie najlepszym sposobem na rozmnażanie róż jest okulizacja, biorę po jednej gałązce odmiany, która mnie interesuje i mam już przynajmniej z 5-7 pączków śpiących, robię tak od 5lat i ok. 80% się przyjmuje, roślina taka ma 100% cech rośl matecznej, a szczepię na dzikiej róży (Rosa canina) której mam pod dostatkiem w polach, można pokusić się np. o 3 (podobne pokrojem) odmiany na jednym pniu. Można sobie wybrać na jaką wysokość chcemy mieć krzaczek np. na 0,5 albo nawet 3ch metrach, bo i takie czasem pędy wypuszcza dzika róża. (Rosa canina) jest najbardziej ceniona ze względu na głęboki system korzeniowy co sprzyja rozwojowi części szlachetnych, natomiast zwykłe wegetatywne rozmnażanie nie jest już tak efektywne.
Mateuszu ,czy te pola bielskie to niczyje... :?: :wink: Już od dawna niosę się z zamiarem okulizacji,a tutaj piszesz,że krzaczki caniny rosną ...,tylko wybierać.Mieszkam w okolicy ,więc z chęcią ze szpadelkiem bym podjechała... :D Oczywiście ,gdy śniegi spłyną...
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
sushin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 mar 2010, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak ukorzenic różę ?

Post »

Na początek chciałem się przywitac i prosic o pomoc. Jakis czas temu kupilem różę. Zwykla cieta roza w kolorze bialym. Roza zostala niechcacy wstawiona do resztki wody ktora sluzyla do podlewania kwiatow i byla z jakims "boosterem". Minelo juz kilka tygodni a roza zamienila sie w patyczek bez platkow za to z miejsc w ktorych byly kolce wyrosly 4 pedy z zielonymi listkami. Stoi to u nas w biurze i wszyscy sie zachwycaja ale nikt nie ma pojecia czy da sie zrobic cos zeby ta roza juz z nami zostala? :-) Czy jest sposob na ukorzenienie jej? Pedy wygladaja o tak:
Obrazek
będę wdzieczny za pomoc.
Awatar użytkownika
majka300
1000p
1000p
Posty: 2204
Od: 21 sty 2010, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew Wielkopolska

Re: Jak ukorzenic różę?

Post »

Ja mogę ci tylko powiedzieć tak :)
Końcówkę patyczka zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do ziemi w doniczkę ja tak zrobiłam i z patyczka wyrosła mi róża :D Jak już będzie wiadomo że się dobrze ukorzeniła i będzie rosła można do ogrodu ale to trochę potrwa :wink: No ale może ktoś lepiej podpowie :D
Pozdrawiam :wit
"Żeby ujrzeć piękno i umieć się nim wzruszyć, Pięć zmysłów to za mało, do tego trzeba duszy..."
Mój mały świat :) cz.1, cz. 2
Zapraszam :)
sushin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 mar 2010, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenic różę?

Post »

Bardzo dziekuje za odpowiedz:-) Z tym ze pamietaj ze odpowiadasz komus kto w ogole sie nie zna na tym :-) Wiec pytanie: co to jest do licha ukorzeniacz? Google mowi ze kupie to w sklepie ogrodniczym - domyslam sie ze to to? czy mam wsadzic na dlugo? czy tylko umoczyc? Do jakiej ziemi? przyciac wczesniej ten patyk? Bo te listki wyrosly na wysokosci 30 centymetrow od konca badyla :-) Sorry ze jestem ogrodniczą niemotą i Dzięki za cierpliwosc :-)
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak ukorzenic różę?

Post »

Róże można rozmnażać z sadzonek pół zdrewniałych. Najlepiej robić je latem, ze zdrowych, prostych pędów. Pędy tnie się na 10-15-centymetrowe odcinki - około 1 cm nad najwyższym liściem i około 2 cm poniżej najniższego liścia wybranego fragmentu pędu. Dolne liście należy oberwać, a pozostawić tylko dwa najwyższe. Żeby zapobiec wysychaniu sadzonek, warto przyciąć pozostawione liście i w ten sposób zmniejszyć powierzchnię parowania. W Twoim wypadku zostawiła bym te nowe listki a resztę oberwała.Końce pędów należy zanurzyć w ukorzeniaczu (kupisz go w sklepie ogrodniczym - to taki proszek zanurzasz w nim spód sadzonki(nie zwilżaj jej wodą), i do doniczek wypełnionych wilgotnym podłożem 1:1 piasku i tofru. Doniczki trzeba przykryć folią,butelką, słoikiem i postawić w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Co kilka dni należy sprawdzać, czy ziemia nie przeschła i w razie potrzeby - podlać.
Gdy się ukorzenią (można to poznać po tym, że ich pączki zaczęły się rozwijać, a lekko pociągnięte sadzonki mocno siedzą w ziemi), należy je przesadzić do większych doniczek wypełnionych gotową ziemią do róż lub ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z rozłożonym kompostem. Otrzymane w ten sposób sadzonki róż są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego najlepiej, by zimowały w nieogrzewanym pomieszczeniu, lub jeśli zdążyły podrosnąć, w okrytym grubo słomianymi matami zimnym inspekcie.
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Po raz pierwszy próbuję rozmnożyć różę z kawałków, patyków - dostałam je pod koniec lipca. Wsadziłam do doniczek w różnych miejscach, część w ziemi w ogrodzie ( coś chyba żyje :) ), trzy w domu na parapecie. Przeżyła jedna parapetowa, która wygląda teraz tak:
Obrazek
mam pytanie - co z nią teraz zrobić - hodować w domu przez zimę, czy wysadzić do ogrodu? Nie przemarznie ?
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Dwa sposoby:
-przezimować w chłodnej, bezmroźnej piwnicy o temp. ok. 0-5 st.
lub zadołować razem z doniczką w gruncie, w ogrodzie i dobrze okryć jedliną na zimę.
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Bardzo dziękuję ;:196 , a czy może to być zupełnie ciemna piwnica? I trzeba podlewać?
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Ciemna może być pod warunkiem dobrego wietrzenia.
Podlewanie minimalne, utrzymywać ziemię bardziej suchą niz za mokrą ze wzgledu na możliwość chorób grzybowych.
Generalna zasada: im chłodniej tym mniej podlewamy.
Wstawiam np. doniczkę z sadzonką do większego pojemnika/doniczki wypełnionej wilgotnym piaskiem. Wystarczy zwilżać piasek np. raz na miesiąc.
Powodzenia! :D
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metody rozmnażania róż

Post »

Bardzo dziękuję - to super pomysł z tą drugą doniczką. Chcę tą jedną przetrzymac w piwnicy, bo w gruncie już mają zimować pozostałe patyczki. Obiecałam się podzielić - jak coś mi z tego wyjdzie :roll: . Czasami mamy tak, że utrudniamy sobie życie :;230 , przecież o wiele prościej kupić gotową, piękną w ogrodniczym ;:14 , pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”