Zaniedbane róże,jak ratować

Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Zaniedbane róże - jak odratować?

Post »

Opryskanie na choroby grzybowe z pewnością im pomoże. Zdjęcie jest niewyraźne ale zakładam, że nie są całkiem dzikie. Na wiosnę tak jak pisałaś, mocne cięcie i nawożenie. Spróbować warto.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Zaniedbane róże - jak odratować?

Post »

Kiedy róże już zasną na zimę, ale ziemia jeszcze będzie miękka, okop je i zakop wkoło obornik. Na wiosnę przytnij, jak ruszą opryskaj prewencyjnie. Teraz też opryskaj, chociaż trochę opanuje to chorobę. Liście trzeba będzie wygrabić chore jak opadną.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Jak postąpić z wieloletnią różą, która ma dziurę w środku?

Post »

Witajcie :) W róży która ma ze 20 lat co najmniej i już dawno nie kwitnie, bo wiele lat nikt jej nie przycinał, jest dziura. Było to tak, wyrwałam małego klona który rósł jakby z różą, potem zobaczyłam dużego grzyba, wywaliłam go, i się okazało, że w tej róży, wciąż częściowo zdrowej jest dziura \można ją przyrównać do kuli o średnicy 5 cm \ w tej dziurze żyły prosionki, było ich tam mega mnóstwo. usunęłam trociny i tam w środku tej dziury róża jest wilgotna. Czym można tę dziurę wypełnić? Dziękuję za odpowiedzi ;:167

Zanim otworzysz nowy wątek, radzę skorzystać z wyszukiwarki.
Pozdrawiam
dorotka350
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Może wstawię zdjęcia, i ktoś mi pomoże ?
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Alette, ten pęd z dziurą po prostu wytnij poniżej tego miejsca ;:108
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

dorotka350 to bardzo stara róża, ogrodnik który przychodzi tu kosić trawę powiedział, że mam włożyć w tę dziurę coś suchego. Tylko co z tego jak będzie padać... Jak wytnę tę część róży to mało co zostanie :? Może jest jakiś wypełniacz, jakaś substancja którą można by tę dziurę wypełnić? Teraz te róże nie kwitną, bo przez wiele lat nikt ich nie przycinał. Wcześniej, tak z 12 lat temu rosły tam te same róże tylko były przycinane i kwitły. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Ja przycięłabym ją całą równo z ziemią (w miejscu chorym poniżej uszkodzenia). Oczywiście wiosną.
Przecież i tak nie kwitnie, a bez radykalnego działania nic się nie zmieni.
Pamiętasz jej kwiaty?
Pozdrawiam. Sławka
Camuska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2018, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co zrobić z tymi różami?

Post »

Witam wszystkich serdecznie! :wit
Jestem tu nowa na forum i to mój pierwszy post.
Dopiero zaczynam moją przygodę z ogrodnictwem więc jestem totalnym laikiem. Właśnie wprowadzilam się do nowego domu i mam na ogrodzie dwie róże z którymi nie mam zielonego pojęcia co zrobić. Nie wyglądają na zadbane, poprzedni właściciel pewnie ich nie pielegnowal.
Dodam że mieszkam w Londynie a ziemia jest tutaj gliniasta.
Bardzo proszę o podpowiedź co zrobić z tymi różami aby pięknie kwitły :wink:
Pozdrawiam
Obrazek

-- 24 cze 2018, o 18:07 --

Obrazek
bolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 wrz 2015, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wyrośnięta róża wielokwiatowa

Post »

Witam !!!
Mam problem z różą wielokwiatową .
Dopuściłem do tego że ta piękna różyczka osiągnęła wysokość ponad 4 metry i nie mniej średnicy co się z tym wiąże to dolna część jest prawie goła a górna to piękne kwiaty które praktycznie przekwitły.
Ale do rzeczy chodzi mi o to żeby zmniejszyć tego olbrzyma do wys ok 1,5 m czy możliwe jest tak drastyczne cięcie i w jakim terminie to wykonać.
Czekam na poradę .
Jerzy
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Szkoda że nie wstawiłeś zdjęcia. Może udałoby się zidentyfikować co to za róża.
Przyciąć ją możesz a nawet powinieneś ale bezpieczniej będzie wczesną wiosną. Takie cięcie odmładzające najlepiej zrobić mocno, zostawiając 2-3 oczka. Jeśli pędów jest dużo to część warto przyciąć do poziomu gruntu, wtedy jest większa szansa na nowe pędy z miejsca szczepienia.
Pozdrawiam. Sławka
odwiedzina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lut 2020, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Witam. Mam na stanie "odziedziczone" dwie róże w donicach, w których muszą pozostać. Niestety ich stan nie jest najlepszy i tak się zastanawiam czy da się je odratować? Pędy mają słabe, z tego co wiem nie kwitły w ostatnim sezonie. Co z nimi zrobić? Ściąć do ziemi? Zostawoć 2-3 oczka i jakiś silny nawóz?
Teraz czy czekać na wiosnę?

Jedna z nich jest pnąca, myślałam żeby ją puścić po ceglanej ścianie, druga to krzew.


Z góry dziękuję.

http://imagizer.imageshack.com/a/img922/3641/5eDpCJ.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/2245/qDtXo7.jpg

Rozmiar zdjęć niezgodny z regulaminem. Zmieniłam na link
dorotka350
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Witaj! :wit
Róża na ścianie bez kratki sama się piąć nie będzie. Musisz dać jej podporę.
Obie róże na wiosnę przycięłabym mocno, żeby wzmocniły pędy i spróbowały wypuścić nowe.
Jeśli nie chcesz ciąć tej pnącej, to spróbuj na kratce rozłożyć jej pędy maksymalnie w poziomie. To pobudzi ją do wypuszczenia krótkopędów, na których pojawi się więcej kwiatów. Im więcej pędów w poziomie, tym więcej kwiatów.

Pozdrawiam :wit
odwiedzina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lut 2020, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbane róże,jak ratować

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Tą pnącą myślałam puścić po drucie ogrodniczym rozpiętym na ścianie na haczykach, nie wiem czy to dobry pomysł? Dopiero zaczynam przygodę z różami :)

Tak patrzę na te pędny i strasznie są marne ... jak bardzo je ściać? 2-3 oczka od ziemi czy jeszcze bardziej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”