Róże krzaczaste prowadzone w formie pnącej

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Róże krzaczaste prowadzone w formie pnącej

Post »

Mam dylemat co zrobić z różą Emilien Guillot. Posadzona w maju 2022, przesadzona na wiosnę 2023 i już w drugim roku urosła na ponad dwa metry. A według info na różnych stronach docelowa wysokość tej róży to 100 cm ;:131 Rośnie w środku rabaty i trochę mi tutaj jej wysokość przeszkadza. Ciąć nisko szkoda, bo ładnie przezimowała i liczę na dużo pąków kwiatowych, no i zakładam, że po takim silnym cięciu znowu odrośnie bardzo wysoka. Jakimś rozwiązaniem byłoby przesadzenie krzewu na tył rabaty pod ścianę domu, przygięcie pędów i przywiązanie do kraty. Nie wiem tylko czy można w ten sposób prowadzić róże krzaczaste. Bardzo proszę o opinie i sugestie, jeśli borykaliście się z podobnym problemem.

Malutki krzaczek w maju 2023 i pierwsze kwitnienie w czerwcu 2023
Obrazek Obrazek
Drugie kwitnienie we wrześniu. Róża już sięga dwóch metrów wysokości.
Obrazek
Pędy aktualnie po zimie. Na razie są dosyć cienkie i łatwe do przygięcia, ale nie wiem, jak będzie w przyszłych latach, gdy róża zmężnieje.
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Róże krzaczaste prowadzone w formie pnącej

Post »

cyt..........Jakimś rozwiązaniem byłoby przesadzenie krzewu na tył rabaty pod ścianę domu, przygięcie pędów i przywiązanie do kraty. Nie wiem tylko czy można w ten sposób prowadzić róże krzaczaste........" moim zdaniem to jest właśnie rozwiązanie, szkoda tak pięknej i okazałej dziewczynki, też tak praktykuję.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róże krzaczaste prowadzone w formie pnącej

Post »

Miałam kiedyś z Abraham Darby tak że wyrastała długaśnymi pędami po 2-3 m. Rosła z tyłu rabaty więc dostała kratkę. Wtedy zmieniła zdanie i stała się klasycznym krzewem.
I tak w ogrodzie jest zawsze coś do zrobienia :lol: ;:3.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”