Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

rosamala pisze:Obrazek
Moja nieznana z imienia róża , cokolwiek zaniedbana posiada trzy pędy z których widać na tym zdjęciu jeden , pozostałe dwa są za świerkiem z prawej strony. Jak widać jest parę kwiatów , na pozostałych dwóch pędach jest podobnie . Moim problemem jest to że nie ma nowych pędów wychodzących z ziemi a te kwitnące trzy nie mają żadnych liści , żadnych oczek poniżej kwitnących czuprynek. Bardzo proszę o instruktaż co zrobić aby ta róża nabrała urody ?
Posłużyłem się postem rosamala bo u siebie mam podobny problem. Mam białą różę pnącą z gołym pniem i czupryną naokoło 1,80 m wysokości. Czytając wątek o szczepieniu róż piennych pomyślałem, czy na moim gołym pniu pnącej róży nie można byłoby zaoczkować kilku pąków innej (też pnącej) róży, ewentualnie tej samej? Co myślicie o takim pomyśle i czy jest możliwe oczkowanie na starym pniu pnącej róży?
Pozdrawiam
Michał
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

A ja mam pytanie związane częściowo z cięciem a częściowo z samą uprawą róży Flammentanz.
Czy poprzez odpowiednie cięcie da się ją poprowadzić w taką formę by stworzyć zasłonę dla ściany budynku?
Pytam bo w cieplejszych rejonach Europy można spotkać róże prowadzone w takiej formie.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

roisyb mam dwie Flamentantz i widzę, że zostawione - wariują ;:224
Obrazek

Obrazek

Łodygi (rosnące jak nawiedzone) przyginam , zaplatam jedną na drugiej. Moje doświadczenie jest takie : wycinać to, co rośnie na zewnątrz, rozpinać (możliwie poziomo) to, co ma zarosnąć ścianę. Z poziomo ułożonej łodygi wyrośnie (pionowo) mnóstwo młodych gałązek z pączkami kwiatów.
Bardzo szybko zrobi się ściana kwiatów
Obrazek
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

A tak tworzona ściana Ci nie przemarza? bo ja się tego najbardziej obawiam.
wojtek39
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Czy te odrosty na róży pnącej trzeba usunąć? Jeżeli nie to jak je zabezpieczyć na zimę?

Obrazek
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Ja bym je przycięła i to teraz. Jeśli kwitły to tym bardziej. Róża lubi cięcie. Wówczas powtarza kwitnienie (choć chyba nie każda). Do zimy jeszcze trochę czasu. Zabezpieczam swoje róże ściętymi trawami ozdobnymi a ścinam je dopiero wiosną.
Te u Ciebie wyglądają jak "dziki"
wojtek39
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

AguJa pisze:Ja bym je przycięła i to teraz. Jeśli kwitły to tym bardziej. Róża lubi cięcie. Wówczas powtarza kwitnienie (choć chyba nie każda). Do zimy jeszcze trochę czasu. Zabezpieczam swoje róże ściętymi trawami ozdobnymi a ścinam je dopiero wiosną.
Te u Ciebie wyglądają jak "dziki"
Ta róża kwitła cały rok, a odrosty oczywiście nie. Myślę, że mogą one zakwitnąć w przyszłym roku, dlatego mam skrupuły przed ścięciem. Z drugiej strony obawiam się że mogą przemarznąć podczas zimy, bo zabezpieczyć je będzie trudno. Nie wiem co robić. ;:218
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Wszystkie dzikie odrosty usuwa się - nie czekaj aż zakwitną bo stracisz róże szlachetną.
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Gosiu, ale nie bardzo rozumiem. Przecież te odrosty są z pędów róży szlachetnej, a nie od korzenia. Czy one jakoś zagrażają właściwej róży?
wojtek39
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

To są nowe pędy wyrosłe z róży pnącej, więc nie są to dziczki. Prawdopodobnie będą miały kwiaty w przyszłym roku, ale może być kłopot z ich zabezpieczeniem na zimę. Stąd rozterka ;:218
WAnia
100p
100p
Posty: 163
Od: 5 sty 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Wojtku, a czy one są na tyle sztywne, że nie dadzą się przygiąć? Spróbowałabym ułożyć je poziomo, a wiosną przyciąć
na 2-4 oczka. Przycięte teraz mogłyby wypuścić nowe przyrosty, a te przed zimą na pewno nie zdążą zdrewnieć.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Nie tniemy róż o tej porze!!! Każde cięcie pobudza krzew do "regeneracji", a więc natychmiast pójdą intensywnie soki do pędów. Taka róża może nie przetrwać zimy.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy usuwa się odrosty róży pnącej

Post »

Myślałam że z korzenia - tak więc pozostaje rozłożyć je w miarę poziomo i poczekać na wiosnę - nie ciąć je.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”