Szczepienie róż

ODPOWIEDZ
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Następca Miczurina?
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Nie znam gościa choć Wikipedia podaje, że zdolny ŁOBUZ....Jedyne co mamy wspólnego to chyba to "zdolny ŁOBUZ" hi hi
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Ja kilka dni temu zaoczkowalem metrowa podkladke z dzikiej rozy ktora wczesniej ukorzeniala sie poltora tygodnia oraz kilka podkladek ktore zokulizowalem i dalem do ukorzeniania jednoczesnie. Jeszcze sa podkladki jak i oczka zielone to chyba szanse jakies sa? W tym roku powinny wypuscic jeszcze z nowych oczek? Przepraszam za bledy, pisze z telefonu.
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

A mnie bardzo ciekawi czy róże pienne szczepione na pniu ZAWSZE OKULIZUJE się oczkiem pod korę w literę T czy może ktoś próbował okulizacji na przystawkę tak jak np. szczepi się jabłonie latem...Podobno przystawka daje lepszą gwarancję przyjęcia oczka....
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Kiedyś próbowałem szczepić grubym zrazem (ok. 8mm) metodą "V". Założyłem woreczek foliowy, utrzymywałem wysoką wilgotność, regularnie wietrzyłem i nim pojawił się w dużych ilościach callus, zraz którym szczepiłem już zasychał a miejsce w którym łączyły się podkładka i zraz było już ciemne, lekko brunatne. Oczywiście po tym czasie podkładka wytworzyła już niewielkie ilości callusa ale widocznie było go za mało by nie padł szczepiony zraz.

Wydaje mi się, że róże źle się szczepi na inne metody niż oczkowanie "T" ponieważ zrazy na "V" czy stosowanie zawierają łyko, miękisz, drewno miazgę i inne substancje które nie chcą się łączyć między sobą i dlatego szczepi się skórką z oczkiem(zrywane są tzw. widełki z łykiem i innymi tkankami) które zalewane jest przez callusa z PODKŁADKI.

Obrazek
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

miałem na myśli taką metodę jak na foto....oczko z kawałkiem miazgi i drewna NA PRZYSTAWKĘ Obrazek
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

https://youtu.be/GobKpmQrtUU?t=3m52s Ten pan robi podobnie (oczko) tylko, że mimo to wcysika to w T.
Wydaje mi się, że to na przystawkę róż może łatwo się wyłamać skoro na T często się wyłamują, mimo, że są zakryte skórką. Sprobój. Ja probowałem V i nie wyszło :/
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Ale ja dokładnie tak robiłem z jedną różnicą !!! Ja nie maltretowałem tak nożykiem tego oczka jak on tylko wyciąłem i założyłem razem z ogonkiem liściowym ok 0,5 cm no i jeszcze przed okulizacją kilka godzin wcześniej opryskałem podkładkę miedzianem a nożyk zdezynfekowałem spirtem :D
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fajne dziczki do szczepienia na pniu

Post »

Ja znalazłem sobie dziczkę z długimi i grubymi pędami, uciąłem kilka gałązek, kilka cm nad miejscem cięcia okorowałem, miejsce cięcia jak i okorowania posypałem ukorzeniaczem i dałem do doniczki.
Tak ukorzenione nie puszczają dzikich odrostów jak wykopane dzikie róże.

Obrazek


Jak zakładałem oczka po 2-3 w odległości 1-2cm od siebie (wysokość) z różnych stron.
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

MNIE CIEKAWI ta metoda pozyskiwania podkładki...PRÓBOWAŁ KTOŚ ? Ja spróbuję..:D

..."Tradycyjna produkcja róż piennych trwa 5 lat. Na ostatniej konferencji szkółkarskiej w Skierniewicach (czyt. str. 27), prof. Wolfgang Spethmann z uniwersytetu w Hanowerze przedstawił metodę, która pozwala skrócić ten okres o połowę. Polega ona na otrzymywaniu podkładek nie z siewu, ale poprzez ukorzenianie długich (1,5?2 m) pędów, pozyskiwanych z krzewów matecznych Rosa canina 'Pfnders'. W doświadczeniach prof. Spethmanna sadzonki sporządzano w czerwcu, traktowano 0,5-procentowym roztworem IBA i sadzono do 3-litrowych pojemników. Podłożem była mieszanina torfu z piaskiem w proporcji 3 : 1, o pH 4,5, wzbogacona nawozem Osmocote (2 kg/m3). Ukorzenianie prowadzono w tunelu foliowym z zamgławianiem wysokociśnieniowym, zabezpieczając sadzonki przed przewracaniem przy pomocy siatek. Ukorzenione podkładki uzyskiwano po 6 tygodniach, po czym sadzono je bezpośrednio w pole (pod cieniówkami) lub do 5-litrowych pojemników, które ustawiano w szklarni lub na zewnątrz. W porównaniu z podkładkami otrzymanymi z siewu, te uzyskane z sadzonek miały prostsze pnie, o mniejszej średnicy u podstawy, nie wytwarzały odrostów oraz dawały się łatwo przyginać (przed okrywaniem na zimę). Ukorzeniane podkładki były gotowe do okulizacji w połowie następnego roku, a do sprzedaży jesienią ? w trzecim roku.
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Aktualnie ukorzeniam i szczepię jednocześnie 3 podkładki. Co z tego będzie? okaże się za jakieś 2 miesiące. Jedną podkładkę którą ukorzeniam, zaszczepiłem po 2 tygodniach ukorzeniania, nie wiem czy miała już wtedy korzenie czy nie. Szczepienie na razie się trzyma. Ukorzeniam grube, proste (1-1,2m) dziczki.
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

A tak coś więcej szczegółów jak to robisz....? Ja dałem podkorzeniacza do zdrewniałych typu AB a dziczki mam takie wyższe bo to były odrosty z wysokiej trawy....grubość ok 1 cm ale wysokie prawie na 2 m :D. Wsadziłem to do wiadra i głęboko obsypałem mieszaniną torfu i piasku :D, trzymam w malutkim pomieszczeniu z oknem dachowym gdzie temp. jest zawsze ponad 20+... Też czekam...
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=87101 tutaj co nieco napisałem.

Pilnuj żeby miały cały czas wilgotno ale nie za mokro. Możesz też spróbować air layering (okład powietrzny)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”