Szczepienie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

A ja mam proste pytanie,kiedy zakładamy oczko na przygotowaną podkładkę?
Greg widziałem robił to na początku lipca.Czy jest to najbardziej optymalny termin?
Drugie pytanie to jeżeli wykopię sobie dziczkę posadzę w ogrodzie to przyciąć pędy na jakiej długości/
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Dziczki nie możesz przyciąć całej, bo musi być zielone, żeby krzaczek żył.
Najlepiej zostawić sobie pieniek i zieloną górę na nim (ten którym masz zamiar szczepić), a resztę wyłamać albo przyciąć. Zwróć tylko uwagę, żeby była to canina, bo one nie mają, aż takich tendencji, żeby rozłazić się po ogrodzie odrostami.
Co do terminu szczepienia to się nie wypowiem, bo w zeszłym roku robiłem testy w czerwcu i pod koniec sierpnia, ale żadne oczko się nie przyjęło.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Szczepi się od czerwca do gdzieś połowy września. Wszystko zależy od tego czy jest to wiosenna siewka - tej dorasta korzeń na którym szczepimy do właściwej grubości pod koniec lipca. Jeśli jest to ubiegłoroczny dzik wtedy już w czerwcu można szczepić. Ważne jest, żeby po przecięciu skórka lekko odchodziła bo wtedy się tylko przyjmie.
Awatar użytkownika
czarny07
100p
100p
Posty: 135
Od: 10 lut 2012, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Cześć wszystkim :) znalazłem piękny pieniek róży canina niestety rozła w lesie i była z każdej strony obrośnięta innymi drzewkami/krzewami etc pieniek jest idealnie prosty ,dosłownie idealnie jakby go ktoś narysował.Z wspomnianych wcześniej względów nie było możliwości go wykopać, uciąłem go bardzo ostrym sekatorem- cięcie poziome.Niestety był bardzo wysoki jakieś 2m, uciąłem odpowiadajacy mi odcinek- górną część posmarowałem pastą na rany,po zaschnięciu wykonałem to co wyczytałem na jednej ze stron a mianowicie wsadziłem go do ziemi ``do góry nogami`` tak by dolna część się zabliźniła - z opoisu wynika że ma tak byc przez ok 2 tyg. Następnie jest opisane aby dolną część która stała w powietrzu 2 tyg zanurzyć w sypkim ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych lub pół zdrewniałych i do donickzi z ziemią okrywając jednorazówką foliową tak by w środku było zaparowane.To co wykonałem było poradą do odcinków 15cm róży, mój ma z 140cm i 1,3 cm grubości.Czy całość ma szanse ukorzenienia się? Bardzo szkoda by mi było tak pięknej podkładki, drugiej takiej z pewnością nie znajdę.Nadmienię iż pieniek nie ma żadnych bocznyc odrostów- typowy dzik który w lesie z braku dostatecznej ilości światła szedł w górę przez co jest tak idealnie prosty.Proszę o odpowiedź i pomoc ;:180
wojciech444z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szczepienie róż "za korę"

Post »

Witam,

Mam pytanie odnośnie szczepienia róż.
Spotykałem się głównie z okulizacją dlatego pytam tutaj: Czy można szczepić róże metodą "za korę" ?
Kwiaty wtedy ładnie wyglądają i można je pięknie formować. jeśli tak to bardzo proszę o odpowiedź w jaki dokładnie sposob i o jakiej porze to robic ?

Z góry dziekuje za odpowiedzi i wierzę że temat ten przysłuży się nie tylko mnie ale również innym użytkownikom tego forum ;)

Pozdrawiam.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie róż "za korę"

Post »

Co masz na myśli pod tym pojęciem "szczepienie za korę"?
Z tego co się orientuję to jest dwie metody szczepienia.
1. Okulizacja (oczkowanie).
Nacina się na pędzie dziekiej róży (najczęściej na szyjce ponad korzeniem) korę w kształcie litery T i pod tą korę wsuwa się żywe oczko szlachetnej odmiany (z kawałkiem części zdrewniałej lub bez).
Tu jest do pooglądania przykład okulizacji róż piennych:
http://www.youtube.com/watch?v=Xy-SiiA3 ... re=related

2 Tzw chip budding
Technika w założeniu taka sama jak powyżej tylko praktyczne wykonanie trochę bardziej okaleczające krzew. Jest popularniejsza przy szczepieniu drzewek.

http://www.youtube.com/watch?v=OUOmujtzqvg

Wątek do poczytania o szczepieniu i nie tylko:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... zczepienie

Na szczepienie róż jest już ostatni dzwonek.
wojciech444z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 wrz 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie róż "za korę"

Post »

Dziekuje za odpowiedzi, chodzi mi o przyciecie krzewu i w miejscy ścięcia włozenie za kore po nacięciu szczepu innego krzewu.
Wygląda to mniej więcej jak litera Y troche poszerzona.
Wówczas krzew daje się ladnie modelować w owalne lub koliste kształty.
O jakiej porze najlepiej szczepic róże ?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie róż "za korę"

Post »

Praktycznie już kończy się pora na szczepienie "za korę"
Rozaria
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sty 2012, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż "za korę"

Post »

by ładnie modelować krzewy różane chyba nie trzeba az tak utrudniac sobie życia,
i szczepic róze za kore. Nie mówiąc już jaki % takich szczepów przyjął by sie
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Mam różę szczepioną na pniu niestety na jednej stronie jest więcej pędów niż na drugiej chciałabym doszczepić inny kolor na drugą stronę tylko nie mam pojęcia jak.Bardzo proszę o pomoc
Obrazek Obrazek
Obrazek
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Róże szczepimy przez okulizację. W przypadku tak grubych i starych pędów, chyba nic nie zrobisz ale poczekaj gdzieś do początku czerwca i sprawdź nożykiem czy odejdzie zewnętrzna skórka. Wtedy będzie moźna spróbować. Napisz jak sprawdzisz. Na wiosnę szczepi się wiele drzew zrazami ale na różach nigdy nie stosowałam i nie wiem czy się stosuje.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Dziękuję za odpowiedź róża jest u mnie 2 lata (ile była w szkółce to nie wiem). Zrobię tak jak poradziłaś i dam znać
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Róże na pniu okulizuje się już chyba na dwuletnim dziczku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”