Szczepienie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Szczepienie róży z ... dębem

Post »

Powyższy temat czyli ... " Szczepienie róży z ... dębem " podzieliłam na kilka etapów
- zaczęłam od posadzenia małego dębu aby go poświecić na eksperymenty.
Różę łatwiej dosadzić obok.
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Przeczytałam cały instruktaż i zobaczę z tego mi wyjdzie .Szkoda ,że wyrzuciłam już 2 dziczki miałbym sie na czym uczyć .Oczywiście zmarznięta pienna róża ,która dosyć wysoko wypuściła dziczki też wylądowała na śmietniku .Szkoda ,ze nie zajrzałam tu wcześniej
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Nie zaglądałam do tego wątku dwa lata. Chciałam wam powiedzieć, że z moich zaszczepionych róż po tej zimie zostały 4 sztuki. Posadziłam nową pikówkę i gdzieś na początku sierpnia zacznę okulizację.
Barbara
Awatar użytkownika
zwkwiat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3082
Od: 12 lut 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pow. legnicki

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Ciekawa jestem niezmiernie czy udało się Wam to co planowaliście? Ave, Barbaro, Greg 102,Elżunia 1187
Ogród zwkwiat,cz.aktualnaSzydełko
"Nie starzeje się ten, kto nie ma ma to czasu." Benjamin Franklin
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Mam całą plantację róż. Szkoda, że nie umiem wstawiać zdjęć bo bym Wam pokazała. Ponieważ stare róże zmarzły miałam problem z oczkami. Ale kupowałam całe wiązki w biedronce, u znajomej kwiaciarki za butelkę wina dostałam całą paczkę czerwonych róż. Ona wykorzystała czubki z kwiatami do jakiegoś bukietu a ja dostałam patyki. Dodatkowo obcięłam róże u rodziny no i po kilka patyczków dostałam z ogródka od trzech naszych forumowiczek. Jestem im bardzo wdzięczna bo to oczka z pięknych odmian. Cały miesiąc miałam zajęcie z okulizacją i jeszcze zostało parę niedobitków do zrobienia.
Barbara
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

A skąd te pnie do szczepienia?
Jak będą zimowały róże z kwiaciarni?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Na wiosnę kupiłam pikówkę czyli małe dzikie różyczki. Przez lato rosły w gruncie aż korzeń urósł do wymaganej grubości. Na szyjce korzeniowej założyłam oczka / są to nasadki liści/ z owych kwiaciarnianych róż i czekam do wiosny. Na wiosnę obetnę dzikie róże nad założonym oczkiem a z oczka wypuści szlachetny pęd.
Gałązki róż można również pociąć na kawałki i ukorzenić tak jak iglaki czy jakieś krzewy liściaste. Ja krzewy ukorzeniam z różnym skutkiem, róż nie.
Barbara
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Ale pod pienne róże też można dostać gotową podkładkę, czy trzeba wyprowadzać samemu?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Trzeba samemu wyprowadzić. Musi to być podkładka canina z której wycina się wszystkie boczne pędy.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Temat o szczepieniu więc mam pytanie z gatunku tych prostych acz mnie frapujących. Moje pytanie jest skierowane do szczepiących ogrodników. Kupiłem kilka róż z gołym korzeniem, nie piennych, tylko zwykłych krzaczkowatych. Teraz wszystko widać więc i widać dość dobrze miejsce szczepienia róży. Zakładam, że róże szczepi się jednym oczkiem, choć może to być dość naiwne założenie.

Czy z zaszczepionego oczka zawsze roślina puszcza tyle pędów ? Na zakupionych było ich 3 - 4. Z moich letnich obserwacji i cięcia wynika, że z jednego oczka róże najczęściej puszczały jedną gałązkę - tylko raz pojawiło się mi ich kilka. W kupionych różach widzę natomiast, że z miejsca szczepienia wychodzi ich ze 3 bądź więcej. Co dzieje się z zaszczepionymi różami które wypuszczą w tym miejscu jedną gałązkę ? Nie trafiają do handlu i czeka się, aż zaczną puszczać ich więcej ?? W kolejnym sezonie szczepione są ponownie ?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Róże na skalę handlową szczepi się jednym oczkiem. Amatorsko można na jednej szyjce założyć 2 a nawet 3 oczka, każde innego koloru i będzie wtedy róża np. biała, czerwona i żółta. Z jednego oczka bardzo często wybija jeden pęd, ale podcina się go gdy jest młodziutki i ma ok.10 cm. Powoduje to, że krzak wypuszcza nowe pędy. W pierwszym roku są to 2-4 i te idą do sprzedaży. Pozostałe jednopędowe są to tzw poza wyborem rozdaje się znajomym, sprzedaje po obniżonej cenie albo po prostu wyrzuca. Do handlu muszą iść ładne okazy. Oczywiście jak trafi ci się taka miernota spokojnie można ją wsadzić bo w następnym roku po przycięciu na wysokość 25-30 cm na pewno wypuści nowe pędy i się rozkrzewi.
Barbara
Bartekb89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 maja 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor [Wrocław]

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Witam, w zeszłym roku jakoś w lecie szczepiłem róże pienną która mi kiedyś zmarzła wykopałem ją ale widocznie nie dokładnie korzenie usunąłem bo wypuściła pędy i zostawiłem na wiosnę zeszłego roku jeden grubości ołówka i zaszczepiłem na tym pędzie w lecie 3 oczka 2 były to czerwone miniatury które mi się nie przyjęły(oczka uschły i je usunąłem po miesiącu) a jedno odmiany szlachetnej koloru herbacianego, która już jest z odmian normalnych dorastająca do 40-60cm i ona ładnie mi się przyjęła oczko na jesień było czerwone grube i teraz jak patrzyłem pod gałązki świerku którymi jest okryty pęd bo ładnie się wygiął do ziemi i tak go na zimę osłoniłem to oczko dalej jest grube i czerwone i ładnie zarosły więc sądzę, że się przyjęło na dobre i moje pytanie brzmi czy tak jak post wyżej pisze kolega że na handel sprzedaje się z jednym oczkiem róże to ja swoją też mogę budować na jednym oczku i przyciąć na 10 cm pęd jak go puści na wiosnę czy w okresie szczepień doszczepić jeszcze 1-2 oczka żeby mięć ładną koronkę już z tej szlachetnej odmiany tylko nie kombinować z miniaturowymi które się nie przyjęły ? Czy jednak wystarczy jeden dobry pąk aby wyprowadzić ładną pienną koronkę ? Dodam że wsadziłem jedno oczko w szyjkę tej samej róży jakby żadne na łodydze się nie przyjęło i ono też się przyjęło więc dziczka lubi tą róże herbacianą :) Liczę że w tym roku będę miał kwiat na pędzie i u dołu z szyjki coś wyrośnie i może da fajny efekt :)
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Będziesz miał nowy typ róży-różę piętrową. Jak oczka się przyjęły to wypuści pęd z dołu i z góry. Po przycięciu na 10 cm rozkrzewi się zarówno góra jak i dół. Możesz oczywiście doszczepić na górze, tylko weź pod uwagę, że jeśli to jest róża taka na kwiat cięty, jest ona wysoka i ciężka. Przy silnym wietrze, może po prostu wyłamać w miejscu szczepienia cały krzak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”