Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
sawka
 Tytuł: Re: Żywopłot z dzikiej róży
PostNapisane: 30 mar 2015, o 12:38 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Canina tworzy taki luźny krzew. Jak opadną liście to wizualnie prawie nie będzie żywopłotu. Rugosa dobrze się zagęszcza, ale kolce są bardzo dotkliwe.
Może pomyśl o jakiejś róży historycznej która nadaje się na żywopłot a ma mniej kolców (albo wcale). Niestety im bardziej wymyślna będzie odmiana tym żywopłot wyjdzie Ci drożej :(.
Albo posadź różne odmiany. Ja tak zrobiłam.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

RadekTr
PostNapisane: 30 mar 2015, o 14:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Canina tworzy luźny, wysoki krzew a pędy zwieszają się do ziemi. Chcąc wykosić trawę pod nią trzeba obcinać te zwisające pędy a wtedy traci pokrój żywopłotu. Rośnie nawet na piasku i jest praktycznie nie do zabicia - jak odłamiesz kawałek pędu i wetkniesz w piasek to też prawie zawsze wyrośnie nowa roślina. Kilkuletnie pędy mają grube kolce i biada dziecku czy zwierzęciu, które między nie wpadnie. Jeśli więc dalej chcesz robić różany żywopłot to może rozważ przeplecenie sadzonek caniny z rugosą - rugosa będzie ci zagęszczać dół a nad nią wybiją pędy z caniny.
a_g_a napisał(a):
Duży ich plus to smaczna i pachnąca konfitura z płatków...
A jakie dobre wino z ich owoców :wink:

szpocio
PostNapisane: 30 mar 2015, o 19:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Do RadekTr Nie ukrywam że wybór dzikiej róży na żywopłot miał wiele wspólnego z tym winkiem :tan
Dziękuję wszystkim za porady zdecydowałem się na Rugose, wrzucę zdjęcia efektów sadzenia.

a_g_a
PostNapisane: 30 mar 2015, o 20:28 
200p
200p

0 szt.
A tak z ciekawości którą odmianę rosa rugosa wybrałeś? Zaopatrz się w grube rękawice, dobrze Ci radzę. Rugosy są praktyczne bezobsługowe, ale czasami trzeba wyciąć martwy pęd czy coś skorygować, i wierz mi, porządne rękawice to podstawa.

RadekTr..niestety u mnie za dużo jest miłośników pączków z różanym nadzieniem, tudzież herbaty z różaną konfiturą, tak więc na owoce szans brak. Za to pokładam nadzieję w pigwowcu japońskim ( podobno dobra nalewka wychodzi z owoców)

szpocio
PostNapisane: 4 sie 2015, o 07:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Sadzonki Rugosy przyciąłem na wiosnę przed posadzeniem na 10-15cm. Aktualnie pięknie rośnie osiągając już po 50cm. Mam pytanie czy nie powinienem jej już przycinać tak aby w przyszłości była bardziej rozgałęziona?

groniu18
 Tytuł: Re: Sadzenie róż
PostNapisane: 14 mar 2016, o 11:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam. Mam pytanie czy kanadyjka Alexander MacKenzie będzie pasować do róży Elmshorn jako żywopłot sadzona naprzemiennie. Czy kolorystycznie będzie współgrać ? Jako typowy facet mam problem by określić czy kolory nie będą się gryzły. Dziś zamawiam partię róż stąd moja prośba o szybką odpowiedż. Pozdrawiam.

Drimeth
PostNapisane: 14 mar 2016, o 12:13 
50p
50p

0 szt.
Witaj groniu.
"Alexander McKenzie" ma ciemnoróżowe kwiaty rosnące w gronach (kilka kwiatków na jednej gałązce). Róży "Elmshorn" nie znam, ale z tego co widziałam w necie ma podobne kwiaty. Czy będą razem naprzemiennie wyglądały ciężko mi powiedzieć, bo nie wiem, jaki pokrój ma róża "Elmshorn". Ale jeśli mogę doradzić w sadzeniu żywopłotu, najlepszy efekt będzie jak posadzisz róże grupami. Przykładowo 3-5 jednej odmiany i potem 3-5 drugiej, albo całość jedną odmianą.
Nie wiem jaką długość chcesz sadzić.

groniu18
PostNapisane: 15 mar 2016, o 03:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Do Drimeth.
Dziękuję za odpowiedź. Zastosuje się do rady by sadzić rząd jednego gatunku. Myślę że 30 metrowy żywopłot oddzielający od sąsiadów z róży Alexsander Mackenzie będzie ładnie się komponował z stuletnim domem z ciemnoczerwonej cegły. Pozdrawiam.

Jane_Rose
PostNapisane: 15 mar 2016, o 07:20 
100p
100p

1 szt.
Piękna róża Groniu, koniecznie wrzuć zdjęcia na wiosnę, gdy już posadzisz ten szpaler :) Stuletni dom, mega!

Drimeth
PostNapisane: 15 mar 2016, o 12:24 
50p
50p

0 szt.
Groniu, dom z cegły i 30 metrów róży... będzie pięknie!

Anastazja, ja mam to samo. Moje róże dotrą około piątku. Sadzić, czy nie sadzić. Oto jest pytanie :lol:

Felicjan
 Tytuł: Re: Róże na żywopłot
PostNapisane: 14 maja 2016, o 23:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ten sam problem po wielu latach, 4 m bieżące starej siatki do zakrycia żywopłotem, planuje 4 krzaki róż historycznych Comte de Chambord. Teoretycznie do 150 cm wysokości. Górą siatki chce puścić powojnik o ciemnych kwiatach Polisch Spirtt lub Negritianka co będzie lepsze?

Miododajna
 Tytuł: Jaka odmiana róży na szpaler wokól domu
PostNapisane: 17 sie 2016, o 12:47 
50p
50p

0 szt.
Jaką odmianę dzikiej róży polecacie na szpaler wokół płotu? Cel ozdoba oraz bariera przed obcymi kotami/psami czy złodziejami.

Szczurbobik
PostNapisane: 18 sie 2016, o 23:00 
500p
500p

0 szt.
Mam taki mały szpaler z róż pomarszczonych. Mogę powiedzieć, jakich nie polecam. Nie polecam odmiany Hansa. Kwiaty ma ładne, pięknie pachnie ale po przekwitnięciu płatki nie opadają tylko zasychają i pleśnieją jeśli ich nie oberwę :evil: Nie polecam też miany Rosa rugosa alba. Mam kilka takich rosnących obok siebie. Sadząc nie wiedziałam jaki będą miały kolor bo to były kartonikowe z TESCO a akurat mieli same białe. Z daleka wyglądają ładnie, z bliska, zwłaszcza po deszczu wyglądają jakby ktoś na krzak rzucił chusteczki higieniczne ;:222

Miododajna
PostNapisane: 23 sie 2016, o 12:10 
50p
50p

0 szt.
Na chwilę obecną stawiamy na odmiane rugosa Obrazek
Niski pokrój. Podobnie jak na zdjęciu wyglądają róże przy jednym markecie u nas i wyglądają pięknie wśród trawnika.

Mam tylko pytanie, czy ta róża daje wydajne plony owoców do spożycia tak jak inne gatunki dzikiej róży?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 89 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości