Sadzenie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Sadzenie róż

Post »

A jaki jest odczyn gleby?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Sadzenie róż

Post »

O kurcze właśnie, jutro sprawdzam a jaki ma być?
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Sadzenie róż

Post »

Romku, zadałeś pytanie, czy można teraz przesadzać różę. Moim zdaniem, tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Teraz wegetacja ruszyła z turbodoładowaniem i taka akcja ma małe szanse na powodzenie. Trzeba radykalnie skrócić cześć nadziemną, podlewać, cieniować...
Chcesz ją przesadzać, bo nie kwitnie. Czyli uważasz, że rośnie na złym stanowisku. Nawet w zacienionym miejscu róże kwitną, tylko dużo słabiej. (5-6 godzin słońca jest wystarczające).
Piszesz, że "rośnie i rozrasta się pięknie", nawozisz ją, czyli nie ma niedoborów.
Odczyn pH nie ma aż takiego znaczenia jak u rododendronów, dla róż odpowiedni jest lekko kwaśny do neutralny. Jest OK,
bo przecież "rośnie i rozrasta się pięknie".
Doczytałam, że rośnie 3 lata i nigdy nie kwitła... Co to za odmiana? Powtarza kwitnienie, czy kwitnie tylko 1 raz w sezonie.
Jeżeli to właśnie taka odmiana i jest cięta na wiosnę, to nie zakwitnie. Róże raz kwitnące tnie się po kwitnieniu.
Może jest to dziczka, czasami na kwiaty można czekać wiele lat.
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sadzenie róż

Post »

alexia; dzikie roże mam i kwitły od razu i pięknie,są wspaniałe na kosmetyki i dżemy!!!
A może właśnie jak mądrze piszesz, cięcie skutecznie eliminuje kwitnienie? O ile jest cięta.... Ale to Romek wie....
Ja bym też obstawiała brak pewnych minerałów .... dlatego Romek podaje ci ten cytat z


Nawozy do róż (specjalnego przeznaczenia)
Najlepiej stosować specjalistyczne nawozy do róż (różnych producentów ? np. Biopon, Pokon, Florovit, Agrecol, Substral i innych) gdyż stworzone zostały dla tej konkretnej uprawy i zawierają komplet pierwiastków niezbędnych dla wzrostu i obfitego kwitnienia róż. Oprócz azotu N, fosforu P i potasu K, zawierają także ważne mikroelementy ? np. żelazo Fe oraz magnez Mg. W nawozach specjalistycznych wszystkie pierwiastki są w odpowiedniej ilości i formie najlepiej przyswajalnej dla roślin.

Nawozy mineralne do róż stosujemy zwykle 3 razy w sezonie: 1 - na przełomie marca i kwietnia lub pod koniec kwietnia; 2 - po czerwcowym kwitnieniu oraz 3 - w połowie lipca. Na wiosnę warto zastosować nawóz długodziałający (np. typu Osmocote) gdyż zawarte w nim składniki będą uwalniać się stopniowo do gleby nawet przez 3 miesiące.

Od sierpnia stosujemy tzw. nawozy jesienne o dużej zawartości fosforu i potasu (nie zawierają one azotu). Nawozy te pomogą różom zdrewnieć przed zimą, dzięki czemu pędy będą mniej podatne na przemarzanie. Azot powodowałby ciągły wzrost pędów, które prawdopodobnie by zmarzły w zimie.

Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta ? przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin co niedobór pierwiastków.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Sadzenie róż

Post »

Moi Rodzice mieli kiedyś taką różę. Nie kwitła przez parę lat, raz chyba tylko się pojawił jeden kwiatek. Dali do Babci na działkę. Ta przesadzała ją co chwilę, generalnie nie przejmowała się nią. Kwitła zawsze i wszędzie na bogato. Może coś jej nie pasuje?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sadzenie róż

Post »

Chyba też poszłabym tym tropem co alexia. Przycinasz ją, czy ma też pędy dwuletnie i starsze?
Poza tym wygląda jak dziczka :?:

Mam jedną odmianę która kazała czekać na kwiaty 4 lata - Paul's Himalayan Musk. Podobno jej pąki kwiatowe są bardzo wrażliwe na przemarzanie. Sam krzew mrozu się nie boi, ale efekt jest taki że rozrasta się i nie kwitnie.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Sadzenie róż

Post »

Coś tu nie tak bo wczoraj zdjęcie wstawiałem i nie ma nawet tego postu... pH ziemi 7
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sadzenie róż

Post »

Ale musisz też wyczaić jaki to rodzaj i kiedy i w ogóle czyją ciąć i czy przypadkiem nie ścinano jej kwiatów... albo przemarzają...
Jeżeli ma dobry obornik w dołku to to nie jest chyba brak składników... tym bardziej że ją dożywiasz jeszcze...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Sadzenie róż

Post »

Nie nie kwiatów nikt nie ścinał bo ich nie było, co rok rozrasta się i nic..
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Sadzenie róż

Post »

Czy w pierwszym roku po posadzeniu powinno się obrywać kwiaty, róża pnąca new dawn i sympatią?
Condina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 cze 2018, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Sadzenie róż

Post »

Czy ktoś może polecić mi różę pnącą do półcienia? Czy jest sens sadzić róże na zacienionym stanowisku?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Sadzenie róż

Post »

No i moje zgniły ...... ;:131 ;:185 ;:185 ;:185 ;:185 ;:185
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sadzenie róż

Post »

mamiroma4
A które, te co ci nie kwitną o których pisałeś?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”