Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Róże dziś przyciąłem i rany zasmarowałem pastą FUNABEN PLUS 03 PA. :)
Pozdrawiam Andrzej.
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

U mnie pięknie kwitną Forsycje więc wczoraj zabrałam się za przycinanie róż, wszystkie krzaczki pięknie wyglądają po tym wiosennym zabiegu, ciekawe czy odwdzięczą się kwitnieniem.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam :)
Mam dwie róże wielokwiatowe. Maja trochę więcej niż metr wysokości i metr długie oraz metry szerokie. Jak mam je ciąć ? Na 4-5 oczek od podstawy czy od szczytu pędu ? Jak bym tak przyciął to by nic z tych róż nie zostało i tu mam ,,zgryz'' bo nie chce popsuć jeśli się mylę... ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Znasz nazwę tych róż?
Róże wielokwiatowe, rabatowe możesz ciąć na 5 oczek licząc od dołu,ale jeśli mają już ładnie rozwinięte pędy ,to możesz też ciąć o połowę.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

To róże wielokwiatowe. Więc ściąć połowę wszystkich pędów. Tylko że już mają w pełni liście rozwinięte więc na cięciu już chyba za późno...?
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Jak przyciąć róże

Post »

Witam. Zbliża się już wiosna i moje róże już budzą się do życia. Wiem, że to jeszcze nie pora na ich przycinanie, ale może ktoś mi doradzi jak powinnam je przyciąć. Róża poniżej rośnie jakby krzakiem, nie wiem jakiej jest odmiany, kwitnie na ciemnoróżowo albo może bardziej na jasny fiolet i do tego przepięknie pachnie. Dostałam ją od znajomej. W tamtym roku przycięłam jak uważałam, ale zaczęła wypuszczać dożo wysokich łodyg. W tym roku chcę ją przyciąć w miarę poprawnie.
Obrazek

i drugi większy krzak

Obrazek
Mam też różę Graham Thomas i też raczej źle ją przycinałam, proszę o pomoc

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Róża wygląda na parkową. Moim parkowym tnę pędy "do grubości ołówka". Można sobie wyobrazić, że ten pęd który zostanie musi utrzymać kilka pędów które na nim wyrosną. Nie może być cienki i wiotki.
Warto też przyciąć któryś blisko miejsca szczepienia, co pobudzi wyrastanie pędów z nasady krzewu.
Mniej więcej to wygląda tak:


Obrazek

To jest róża Westerland przycięta po normalnej zimie. Te najwyższe gałązki też mogłyby być przycięte, ale podpinałam tą różę do siatki i traktowałam trochę jak pnącą.

Poza tym im więcej zostawisz drobnych pędów, tym więcej drobnych kwiatów. Szczególnie u Grahama.
Pozdrawiam. Sławka
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej kwiatów i niczego nie popsuję.
Silmarillion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 wrz 2017, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

A może (biorąc pod uwagę pogodę ) już zacząć cięcie róż ? Korci mnie , bo puszczają już tyle pąków, że aż szkoda tej energii.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Konia z rzędem temu kto odpowie na to pytanie ;:174 . Z jednej strony pogoda, z drugiej kalendarz ...
Chyba zacznę omijać moje róże z daleka żeby nie patrzeć na rosnące pąki i się nie denerwować.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
elja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 maja 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja tam uważam, że należy dostosować się do aury i w zależności od miejsca zamieszkania ciąć albo nie :lol:
W górach i na pogórzu nie, bo jeszcze zimowa aura ale u nas na Dlnym Śląsku regularna wiosna, zatem dziś posadziłam 2 nowe róże i zaczęłam cięcie, które zresztą wiąże się z usuwaniem wszystkich starych liści - nosicieli zarodników grzybów - one też nie patrzą w kalendarz i rozsiewać się będą szybciej przy takiej pogodzie.
Pozdrawiam serdecznie
Ela
Silmarillion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 wrz 2017, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Sławko, ja niestety nie mogę omijać róż, bo rosną zbyt blisko wejścia do domu :wink:
Elu, dziękuję- skoro Ty sadzisz to ja na próbę przycięłam trzy krzaczki (takie schowane w zacisznym miejscu) i będę obserwować czy to było warto być niecierpliwym :) -nie wspomnę, że przycięłam większość clematisów :oops:

Niech moc będzie z Wami ogrodnikami !
Aga
krasna101
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 925
Od: 5 gru 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: suwalszczyzna

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Mam parę róż wielokwiatowych. W ubiegłym sezonie przy powtórnym kwitnieniu bardzo wybujały w górę i długo były zielone więc na zimę ich nie podcinałam. Teraz nie wiem jak mam je podciąć bo na całej długości pokazują się pączki nawet na samej górze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”