Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
gosiazinha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 lut 2019, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Też się zastanawiam, czy już można ciąć róże? Mam Chopina, puszcza już pączki na czubkach pędów (na wysokosci 1,5m)- nie chcę żeby się wysilał na nie, ale wydaje mi się ze jeszcze trochę za wcześnie na cięcie... Niestety w zeszłym roku nie wypuścił ani jednego młodego pędu od korzeni, mam same dwuletnie zdrewniałe pędy, i nie za bardzo wiem, jak je przyciąć - czy mogę nisko, jest nadzieja ze z tych pędów coś odbije, czy muszę wyżej, do zielonych odgałęzień? Co z nią zrobić żeby jednak wypuszczała nowe gałęzie od korzenia?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Powinnaś przyciąć te dwuletnie pędy na pewno poniżej tego miejsca w którym cięłaś w ubiegłym roku. Na nich pojawią się pączki.
Aby róża dobrze się krzewiła powinno się co roku wycinać niektóre pędy całkowicie. Uważać trzeba oczywiście żeby nie naruszyć miejsca szczepienia. Nie wiem ile Twój krzew ma pędów ale zachęcam do odważnego cięcia. Czasem zdarzają się uparciuchy które mają 2-3 pędy i koniec, nic ich nie zmieni, ale to wyjątki.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Moja róża ma już widoczne pąki, które z każdym dniem są większe a na horyzoncie nie widać większych mrozów. Ciąć? Ktoś już przyciął?
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7671
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Marta..ja już zaczęłam, po kościach czuję że przymrozków już nie będzie.
Dzisiaj następne uformuję.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

W poradach ze Szkółki Różanej Ćwik jest informacja, że można już ciąć. Ja mam 50 róż (tak mniej, więcej). Jeśli pogoda dopisze, zacznę cięcie w ten weekend ;:173
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
mbbm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2019, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam. Rok temu stałam się posiadaczką działki z kilkoma krzewami róż. Niestety słabo się na nich znam, a że pięknie kwitnęły rok temu, chcialabym żeby w tym roku było tak samo. Mam jednak problem w jaki sposób je przyciąć. Mam róże pienne i myślę, że z tymi sobie poradzę, ale największy problem mam z tymi na zdjęciu. Zastanawiam się jak mogę je przyciąć, bo wyglądają na dzikie :) z góry dziękuję za pomoc.


Obrazek

Obrazek
Norberto92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2019, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam, ja również proszę o poradę jak mogę doprowadzić róże widoczną na zdjęciu do stanu świetności. Pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Norbert zdjęcie jest przewrócone i naprawdę niewiele na nim widać. Czy wiesz jaka to róża i czy ziemia koło niej jest ściółkowana włókniną ?
Norberto92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2019, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Jutro porobie lepsze zdjęcia i wstawię, tak dokładnie jest włókniną a na niej kora, nie mam kompletnie pomysłu jak przywrócić jej blask.
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Mam pytanie czy już obcinacie róże dziś patrzyłam to nawet nie czerwone noski a juz listki wypuszczaja a forsycją do kwitnienia jeszcze daleko.Jeszcze zapowiadają przymrozki to chyba lepiej się jeszcze wstrzymać jak myślicie temp-4 obciętym różą zaszkodzi.
Ewa
DnoKwiatowe
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 maja 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Riwiano-też się szarpię ze sobą. Róże generalnie już weszły w okres wegetacji ( co poniektóre twardo idą w listki),ale zapowiadają przymrozki. Nie wiem sama co robić.... Chyba jeszcze poczekam z tydzień. U mnie forsycja powoli żółknie. Pozdrawiam, Danka
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Mnie też korci, ale wstrzymam się jeszcze.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Poczekam jeszcze tydzień, dwa...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”