Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
brylancik0
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 kwie 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Moja roza która została w spadku po poprzednim właścicielu nie byla chyba obcinana z 10 lat...chcialam ja zlikwidować ze względu na małe dziecko wiec mój M wyciął lewa stronę peralgoli. Ale ambitnie sie w tym roku odbiła więc wycięłam suche gałęzie z prawej i obcięłam ja troche w zeszłym roku ładnie kwitła. Teraz obcięłam ja pod koniec kwietnia ale pogoda nas nie rozpieszczała. Czy ktos może mi powiedziec jak dalej postępować bo nie ukrywam ze robiłam to pierwszy raz a ze jestem początkująca...
Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

na razie nic jej nie rób, jest obcięta, możesz zasilić nawozem aby obficie kwitła
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Przypomij się z tą różą w czasie jej kwitnienia. Będzie można ocenić do jakiej grupy należy (może jaka to odmiana) i wtedy bardzie konkretnie coś doradzić.
Jeśli jedna strona jest tylko z młodymi pędami a druga ze starymi to już sama też będziesz mogła wyciągnąć wnioski czy nie warto jej całej odmłodzić.
Pozdrawiam. Sławka
brylancik0
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 kwie 2017, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Tej róży nie odmładzałam po prawej stronie ponieważ jest tam jeszcze kłębowisko róży chwastów pigwowca i jeszcze czegoś. Bałam sie ze reszta towarzystwa zagłuszy. Ta roza kwitnie drobnymi różowy kwiatami dość obficie ale pewnie tak można opisać z 90%róż
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Kochani, mam różę NN (nazywam ją Brexit, bo kupiłam ją w dniu referendum brytyjskiego :) ), najbardziej przypomina Muzykantów, świetnie cała przetrwała zimę, więc nie obcięłam jej długich pędów, tylko je rozłożyłam poziomo, jak forum uczy, i mam coś takiego:

Obrazek

To jest ok? Bo dla mnie to jakoś łyso po środku. Za mało poziomo te pedy dałam, czy to w ogóle nie jest róża do takiego kształtowania? Dolny lewy pęd, jak przestałam go zmuszać do bycia nisko to się zagęścił. Przyciać ją jakoś czy zostawić?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Aga zgaga - to róża pnąca?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

No właśnie nie wiem :cry:
Myślałam, że może tak... ale może nie.
W ogrodniku nazywała się "biało-różowa" i tyle. Kwitła tak:

Obrazek

identyfikowałam ją na forum i była propozycja, że to Penny Lane. Rosła w zeszłym roku długimi cienkimi łukowatymi pędami. Ale, że nie jest morelowa w środku kwiatu to pomyślałam, że to Muzykanci może, albo jakaś zbliżona kapela :D
Jeśli nie jest pnąca to co zrobić?
Awatar użytkownika
Narnijka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 20 wrz 2013, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry/lubuskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

A jak pachnie? Zachwycająco i mocno? Mi przypomina Clair Renaissance Poulsena-nawet liść "dojrzały" ma podobny:-) Mam u siebie 5 Clair Poulsena i 2 z nich kupione własnie w "ogrodniku"-tez miały wiotkie pędy-czasem to wina "podpędzenia" sadzonki. Sadzone z gołym korzeniem wypuszczają piękne, mocne i sztywne pędy-chociaż jeden taki metrowy grupy pęd też lekko wypoziomowałam:-) Kwiaty "Muzykantów"wyglądają jak dalie lub kamelie:-)
Pamiętajcie o ogrodach...Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Nie pachniała mocno i raczej nie ciężko, bo bym jej to zapamiętała.
Ma czerwone przyrosty.
Może jej puszczę te bicze luzem i zobaczymy co zrobi :D
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja bym w tym sezonie zostawiła i niech sobie rośnie jak zechce, a Ty przyglądaj się dokładnie i ją uformujesz bliżej jesieni.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

aga_zgaga pisze: Może jej puszczę te bicze luzem i zobaczymy co zrobi :D
Też tak myślę. Jeśli to pnąca i pędy będą już takie długie że będą się pokładać to ją podepniesz. Na razie niech cieszy się wolnością.
Pozdrawiam. Sławka
dominikj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 lip 2014, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przycinanie - pytanie nowicjusza (wielkokwiatowa i rabatowa)

Post »

Mam szybkie pytanie jako porządkujący przycinający. Czytałem o przycinaniu ale mam pewne wątpliwości - w jednym miejscu czytam że drze jest przycinać 15-20cm a w innym że jak najbliżej ziemi. Druga sprawa to że przy róży wielkokwiatowej mam pędy które wyrastają z kawałków wcześniej przyciętych więc nie wiem jak daleko od takiego odrostu przycinać (zaznaczyłem znakami zapytania). Zaznaczyłem orientacyjnie miejsce cięcia i mam pytanie co byście proponowali.

Wielokwiatowa:
Obrazek

Rabatowa:
Obrazek
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przycinanie - pytanie nowicjusza (wielkokwiatowa i rabatowa)

Post »

Na moje oko dobrze zaznaczono tu cięcie. Jeżeli z uciętych już pędów wyrastają kolejne, to możesz je ciąć też na 2-3 oczkiem ( w tym nowym pędzie), ja zazwyczaj tnę nawet na pierwszym - drugim skierowanym na zewnątrz. Skoro róża jest ładnie rozkrzewiona, to nie ma potrzeby zawsze ciąć ją w tym samym miejscu. Ważne jest, żeby nie ciąć zbyt wysoko, bo jak zaczną drewniećpędy, to od dołu już Ci może nic nie wyrosnąć. Zwracaj tylko uwagę,żeby pączek nad którym ucinasz był skierowany na zewnątrz krzewu. Próbuję się dopatrzeć tego na zdjęciach, ale nie mogę dostrzec, czy tak właśnie zostało zaznaczone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”