Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
emalia112
 Tytuł: Re: Czarna plamistość róż
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 12:58 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
A skąd wiesz, że to nie plamistość?Przypisze Ci fragment książki " Ochrona róż" wydawnictwa plantpress praca zbiorowa datyczące czarnej plamistości.
'Na starszych pędach róż można stwierdzić nieregularne, purpurowo-czerwone lekko wypukłe plamy, które z czasem czernieją.Przebarwienia te nie są postrzępione. Objawy na pędach widoczne są tylko na niektórych odmianach"

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Anastazja80
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 14:12 
500p
500p

0 szt.
Te przebarwienia nie są wypukłe, pędy są zeszłoroczne nowych jeszcze nie ma więc nie wiem czy można je nazwać ''starszymi''.
Ale jestem wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

delta55
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 14:16 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
u mnie to samo na jednym z krzewów, pod koniec sezonu (w zasadzie już w zimie), za zdrowych zielonych łodygach zaczęły pokazywać się czerwone nieregularne plamy - jak na zdjęciach a do wiosny były już wszędzie. Przycięłam łodygi dość zdecydowanie, w kwietniu, jak się zrobiło ciepło. Wygląda mi to na grzyby, ale liście jeszcze nie całkiem widać. Czym to cholerstwo teraz pryskać (miedzian już mam na stole) zanim wyjdą liście? Pozostałe róże wydaje się że pędy mają zdrowe, ale nie wiadomo czy coś jeszcze nie wylezie. Pryskać na wszelki wypadek też pozostałe?

PS róża (Pat Austin) też ma trzeci rok :( i cholernie ja lubię..

Anastazja80
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 14:42 
500p
500p

0 szt.
delta55, ja jak tylko zrobiło się ciepło opryskałam wszystkie róże miedzianem, potem po jakimś czasie poczęstowałam je opryskiem z Bioseptu. Wczoraj znów Biosept był w użyciu, u mnie problem widzę tylko na tej jednej róży.

emalia112
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 15:11 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Ja przeglądnęłam wszystkie choroby pędów pod kątem objawów Twojej róży. Po fotografiach pasuje mi tylko na czarną plamistość. Parę lat temu na werticilioze padła cała różanka. Teraz to każdą plamkę oglądam i interweniuje.

Anastazja80
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 15:16 
500p
500p

0 szt.
emalia nie strasz! , chociaż to chyba lepsze niż ten rak? Powiedz co robić, jest jakiś ratunek dla tej róży?, czy grozi jej ''śmierć''.

emalia112
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 17:15 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Na czarną plamistość jest mnóstwo środków. Ńależy opryskiwać krzewy róż co 7-10 dni, stosując naprzemiennie wybrane fungicydy z różnych grup chemicznych – Amistar, Bayman, Biosept, Bravo, Discus, Dithane NeoTec, Polyram, Score, Tiotar.
Ale może ja się faktycznie mylę , może to uszkodzeni mrozowe. Ale mrozu w tym roku nie było. Jedno wiem na pewno nie jest to, ani rak, ani werticilioza, a to są choroby dla róży śmiertelne. Czarną plamistość leczy się z dobrym skutkiem.

Anastazja80
PostNapisane: 12 kwi 2015, o 17:34 
500p
500p

0 szt.
emalia, wielkie dzięki, twoje słowa podniosły mnie, że tak powiem, na duchu.
Zależy mi na tej róży bo nie wiem gdzie mogłabym kupić tą odmianę, w razie gdyby, odpukać w niemalowane, padła.
Jeszcze raz dzięki
Pozdrawiam Anastazja

Dyskrecja
PostNapisane: 13 kwi 2015, o 14:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Anastazjo, moja Pat Austin wygląda identycznie, są to uszkodzenia grzybowe, co do cięcia wiosennego należy ciąć tak nisko aż przekrój łodygi będzie całkowicie zdrowy, biały, bez żadnych ciemniejszych pierścieni.
Z bólem serca kilka dwumetrowych austinek musiałam ściąć dzisiaj do 10-20 cm kilkutów, tak były porażone pędy. Nic by nie dało pozostawienie dłuższych łodyg, soki nie byłyby prawidłowo transportowane do nowych pędów i łatwiej zapadałyby na choroby.

Anastazja80
PostNapisane: 13 kwi 2015, o 20:41 
500p
500p

0 szt.
Dzięki Dyskrecja, jutro przytnę jeszcze raz po kawałku, bo nie pamiętam jak wyglądał przekrój łodygi , po cięciu od razu zamalowywałam, więc nie mogę się teraz przyjrzeć.

Marzka
PostNapisane: 18 maja 2015, o 11:18 
100p
100p
A ja wracam z moim wątkiem po dość długim czasie.
Róże, dwukrotnie opryskane Miedzianem, wyglądały początkowo kiepsko. Teraz już mają sporo liści - chyba nawet więcej niż zazwyczaj i wszystkie zielone.
Teraz co jakiś czas podlewam Bioseptem. Przygotowuję też właśnie gnojówkę z pokrzyw bo też podobno działa wzmacniająco.

W każdym razie mogłabym tu wstawić wielki uśmiech , ale... nie jestem pewna czy mogę się już cieszyć. Wydaje mi się, że plamy pojawiały się później bo pamiętam, że z początku winiłam za to ..upały.
Też tak uważacie, że za wcześnie na radość ??
Zresztą, co tu mówić o radości jak mam chyba kolejny problem, w postaci - skoczka różanego :( ale to po pierwsze nie temat na ten wątek, po drugie - jestem w trakcie śledztwa ;)

ewka36jj
PostNapisane: 18 maja 2015, o 21:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
I u mnie pojawiła się plamistość. Jest na 3 - 4 krzewach, więc szybko zrywam zakażone liście. Może uda się ochronić pozostałe róże? Nigdy nie miałam plamistości tak wcześnie, no cóż - widocznie ziemia była skażona, bo w ubiegłym roku plamistość dopadła wiekszość krzewów.
Na róży miniaturowej pojawił się mączniak. Dzisiaj potraktowany był chemią. Nie wiem czy powinnam oberwać skażone pączki czy nie. Jak myślicie?

Obrazek

Pelasia
 Tytuł: Re: RÓŻA - czarna plamistość a zima
PostNapisane: 10 cze 2021, o 16:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czy to czarna plamistość róż?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

julk1
 Tytuł: Re: RÓŻA - czarna plamistość a zima
PostNapisane: 10 cze 2021, o 19:06 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
Wygląda na to, że tak. Popryskaj Polyversum.

Fraktal
 Tytuł: RÓŻE CHOROBY 2021
PostNapisane: 21 lip 2021, o 18:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Od trzech lat sadzę róże, jako totalny amator (66 lat). W czerwcu zauważyłem że przyplątała się czarna plamistość. Z niektórymi krzaczkami jest nie najgorzej, z innymi całkiem źle. Naczytałem się już na necie na ten temat, natomiast wpadłem w dżunglę zakupu właściwych środków do zwalczania tego grzyba. Mam prośbę, jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów mógłby podzielić się ze mną doświadczeniem w tym zakresie, czyli po prostu co mam kupić. Nadmienię, że marketing tych środków jest trochę niejednoznaczny. Po pierwsze, rzadko kiedy podawane są na stronach sklepów i producentów (przeglądnąłem ze 30) przepisy na rozcieńczanie preparatów. Czasami są, ale zazwyczaj nie. O ile są, to w stylu x litrów na hektar. W dodatku, większość opisów tych środków dotyczy dużych upraw warzywnych, ani słowa o różach. Jestem małym żuczkiem i mam tylko 300 róż, na powierzchni około 600 metrów kwadratowych. Wiem, że opryski należy stosować przemiennie. Ale co mam kupić. Podaję kilka przykładów, które z moich badań internetowych wydają mi się najbardziej pociągające: Discuss 500 WG, Scorpion 325 SC, Shardif 250 EC, Score, Argus, Amistar, Tazer, Domark, Bluna, Difo. Bardzo proszę o pomoc :)

jagusia111
 Tytuł: Re: RÓŻE CHOROBY 2021
PostNapisane: 21 lip 2021, o 18:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Shardif 250 EC, Score, Argus, Bluna, Difo to jest ten sam środek, z tą samą substancją (difenokonazol 250g/l) w tej samej dawce tylko pod innymi nazwami, więc wszystko jedno, który z nich kupisz. Tazer to azoksystrobina (250 g/litr) to samo co Amistar. Scorpion to połączenie difenokonazolu (125g/l) i azoksystrobina (200g/l) tylko z mniejszą zawartością substancji czynnej. Discuss to krezoksym metylu. Domark to tetrakonazol (100g/l). Czyli możesz zmieniać opryski rotując substancje czynne difenokonazol, azoksystrobina, krezoksym metylu, tetrakonazol.

sawka
PostNapisane: 22 lip 2021, o 11:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jest książeczka Adama Wojdyły "Ochrona róż". Niektóre środki o których jest tam mowa są już wycofane ale jeszcze można dużo skorzystać. Między innymi przy danej chorobie środki są pogrupowane właśnie wg substancji czynnej o czym pisze Aga.
Ogólnie książka dużo rozjaśnia jeśli chodzi o choroby, szkodniki i zwalczanie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 119 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: ewita44 i 19 gości