Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Hosty
ODPOWIEDZ
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Paco - zdobyłam dzisiaj kupiłam z albamar 4 szt. host - czy one muszą przejść okres spoczynku zimą, czy mogę je uprawiać do wiosny w donicy w domu - chciałabym by szybko się rozrosły?
Andrzej jedna z tych host Cherry Berry maiła zawiązane nasionka - jest szansa, że one wzejdą- wysiałam do donicy??
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Żadne w domu, hosta nie jest rośliną domową - wsadzić w ogrodzie i będzie im tam najlepiej. ;:oj :D
Czy ta donica z nasionami jest w domu, czy w ogrodzie.
Jeśli nasiona były dojrzałe, to bez problemu powinny wykiełkować, choć ich wysiew (w domu) w listopadzie to według mnie trochę zbyt wcześnie. Trzeba będzie siewki doświetlać w zimie i zadbać o odpowiednie środowisko w domu, aby dotrzymać je do wiosny w dobrej kondycji - ale da się to zrobić.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

To jednak muszą spać ;:145 wytaszczę donice za dwór - ustawię pod iglakiem :wit
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Witam.
Mam pytanie odnośnie moich host , które zimowały w doniczkach w ogrodzie. Niektóre mają już kły na wierzchu, czy schować je do garażu ?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Nie ma takiej potrzeby. Zadbaj jedynie, aby nie były ustawione na bardziej nasłonecznionym miejscu, gdyż w doniczkach podłoże szybciej (a niepotrzebnie) może się nagrzewać. Oczywiście należy również zadbać o wilgotność podłoża w doniczkach - nie zalewać i nie zasuszać.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Dziękuje :D
Agata1980
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 13 kwie 2014, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Jestem bardzo poczatkujacym ogrodnikiem amatorem, dlatego moje pytanie może sie komus wydac głupie. Miałam 11 host ładnie rosnących w zeszłym roku, 2 tyg temu przesadziałam je na rabate na której maja juz rosnac docelowo, podczas sadzenia dorzuciałam kilka garsci nawozu kurzego suszonego. Ale mysle sobie, ze moze to za mało, mam bardzo kiepską ziemie, przepuszczalną ale nieurodzajną. Chciałam kupic nawóz np. azofoskę i podsypac hosty. Tylko one mają dużo korzonków na wierzchu. jak je przesadzałam to dokładnie je zakopałam, a po 2 tyg on maja korzenie na wierzchu. I stąd mój dylemat - czy nie spale azofoską tych korzeni????
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Agata czy to był naturalny kurzęcy nawóz prosto od kur? ;:202 Czy jakiś kupny w granulacie?
Zawiera on znaczne ilości związków mineralnych, szczególnie bogaty jest w azot. Przed zastosowaniem wymaga przefermentowania i znacznego rozcieńczenia w przeciwnym razie duże stężenie związków mineralnych może spalić roślinę.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Agata1980
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 13 kwie 2014, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Kupiłam w granulacie, znając moje zdolności bałabym się stosować taki prosto od kur:)
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Nie dawaj już teraz żadnych nawozów. Wystarczy to co dałaś. Pod same korzenie bezpośrednio się nigdy nie daje w sensie że trzeba zmieszać z ziemią. Natomiast nie rozumię ;:224
Agata1980 pisze:Tylko one mają dużo korzonków na wierzchu. jak je przesadzałam to dokładnie je zakopałam, a po 2 tyg on maja korzenie na wierzchu
Wychodzi na to, że zbyt płytko je posadziłaś.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Agata1980 pisze:.....Tylko one mają dużo korzonków na wierzchu. jak je przesadzałam to dokładnie je zakopałam, a po 2 tyg on maja korzenie na wierzchu....
asta6265 pisze: Wychodzi na to, że zbyt płytko je posadziłaś.
Myślę, że Anka ma rację zbyt płytko hosty zostały posadzone lub inna przyczyna, to niedokładnie zostały ułożone korzenie i zbyt luźno przykryte podłożem. Gdy podłoże otrzymało trochę więcej wody zostało wypłukane i przeniosło się w szczeliny pomiędzy korzeniami kłącza.

Przy innej okazji (inny temat) pisałem o zlecanej głębokości sadzenia host
paco pisze: Głębokość sadzenie kłączy ( liczona od powierzchni gruntu do korony kłącza) jest zależna od wielkości dorosłej hosty i tak:
miniaturowe ? około 1cm
małe ? około 2cm
średnie ? od 2 do 3cm
duże ? od 3 do 5cm
giganty ? od 5 nawet do 10 cm.


Te warunki będą prawidłowe, przy założeniu, że podłoże wiosną i jesienią nie będzie zalewane wodą czyli będzie odpowiednio przygotowane, aby nie było zastoin wody. Gdy ten warunek nie będzie spełniony to takie sadzenie może spowodować zagniwanie podstawy łodyg.
Jednak zauważyłem, że hosty lepiej rosną (są bardziej okazałe) gdy rosną raczej wsadzone głębiej niż za płytko.
Przy zauważeniu, że korony host wyłaniają się z gruntu można je zasypać 1-2cm warstwą kompostu, co poprawi warunki wilgotności i dodatkowo zabezpieczy na zimą.
Generalnie korona kłącza powinna zawsze znajdować się pod powierzchnią gruntu!!!
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Agata1980
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 13 kwie 2014, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Aniu, Andrzeju, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pomyślę nad wykopaniem tych najbardziej wyłażących host i ponownym głębszym posadzeniem.
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Jedna z host posadzona w 2013r. wyglądała tak: Independance :?:
Obrazek
a w tym roku, jakby były dwie inne ;:oj .
Obrazek

Rozsadzić?.
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”