Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Hosty
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

W związku z występującą ostatnio plagą nornic i kretów, dziesiątkujących nasze ukochane rośliny, rozważałyśmy z Muchą sposoby zabezpieczania host przed gryzoniami.
Donice są całkiem niezłym rozwiązaniem, ale uprawa w donicach, nawet zagłębionych w ziemi, wiąże się z koniecznością intensywniejszej pielęgnacji typu podlewanie, przesadzanie do większych pojemników itp.
Pomyślałam więc zbudowaniu "konstrukcji ogrodowych" typu podwyższona rabata, porządnie zabezpieczonych od dołu siatką. Na takich rabatach hosty rosłyby sobie bezpiecznie i komfortowo.
Teraz rodzą się pytania: jaka siatka pod spód? Metalowa ocynkowana czy plastikowa? Jaka średnica oczek? Z jakich materiałów najlepiej zbudować ścianki rabaty, żeby były jak najtrwalsze (wybetonowane pudełko byłoby oczywiście najtrwalsze, ale czy najbardziej estetyczne? :roll:).
Zapraszam do puszczenia wodzy wyobraźni lub żyłki konstruktorskiej. Może ktoś widział albo spotkał się w sieci z podobnymi konstrukcjami?
Może wspólnie opracujemy "najlepszy projekt"? Wzywam do "burzy mózgów"!!! ;:4
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Ja się zastanawiam jeszcze nad betonowym fundamentem wokół działki - tylko rodzi się pytanie - jak głęboko powinien byś wkopany? Czy nornice nie przejdą pod nim od sąsiadów lub z lasu? Jak już bym wybudowała taki podziemny parkan, to bym wynajęła na godziny stado wygłodniałych kotów ( ktoś ma namiary na taką gromadkę :twisted: :?: ), żeby się rozprawiły z tymi gryzoniami, które pozostały Przynajmniej nie poległyby na próżno.... .
A może odwrotnie niż Zanna - pójść z gęstą siatką w głąb i wywinąć na powierzchnię jej brzeg, następnie brzeg ten zamaskować czymś, czego potwory nie ruszą? :?:
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Ale one niestety mogą przejść górą :evil: , nad fundamentem czy wywiniętą siatką.
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Wspinają się po murach :shock: :shock: :shock: To może gęsty drut kolczasty wokół.... ;:224 ;:224
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

muchazezlotym pisze:Wspinają się po murach :shock: :shock: :shock: To może gęsty drut kolczasty wokół.... ;:224 ;:224
Pod napięciem :;230
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Drogie Panie, czy przypadkiem nie planujecie wybudowania jakiegoś bunkra??? :D
Czy nie prościej zakupić odstraszacze elektroniczne ( http://www.odstraszacze.com/index.php?category_id=201 ), o których skuteczności mówi się różnie,ale ich cena nie jest powalajaca i warto chyba spróbować?
A może zastosować proponowaną na tej stronie chemię, lub inną zalecaną choćby do ochrony lasów przed gryzoniami?
( ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN ZALECANE DO STOSOWANIA W LEŚNICTWIE - [PDF]strona 53.)
Do tego nie jest potrzebna koparka. :shock: :D
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Andrzej, a czytałeś to :

Kret, nornica czy... - 4cz
Pawel Woynowski pisze:
Helen pisze:Myślałam ,że są tutaj doświadczeni ogrodnicy, naukowcy którzy podpowiedzą mi jak zabezpieczyć katalpy,kupione parę dni temu.
A czy zauważyłaś, ile ma części ten wątek? Jeśli nie to Ci powiem. Ma 4 części, mniej więcej po 100 postów każda i jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie w takiej ilości odpowiedzi, to żaden ogrodnik, a tym bardziej naukowiec, choćby nie wiem jak habilitowany, nie odpowie Ci. A to z prostej przyczyny, na nornice i krety nie ma 100% sposobu, przeżyły przez setki czy tysiące lat i nic im nie zaszkodziło. Jestem dziwnie spokojny że nadal tak będzie. :wink:
;:223 ;:223 ;:223

Oczywiście, że warto próbować, tylko dlaczego jako śniadanie poświęcać przy tym dorodne kłącza host? Ja tam wolę zabezpieczyć je najpierw, a potem eksperymentować z różnymi elektronicznymi wynalazkami....
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Elu nie czytałem.
Szczerze - nie staję w dużych kolejkach i nie czytam "tasiemcowatych" wątków. :shock:
Jeśli na jakiś temat nie ma na forum krótkiej i rzeczowej odpowiedzi to uważam, że albo nikt z piszących nie potrafi rozwiązać tego problemu, albo problem jest nierozwiązywalny. Ta druga wersja jednak mi nie odpowiada (gdyż nie mam zamiaru pokochać jakieś gryzonie czy robactwo, tylko z nimi walczyć i wtedy szukam odpowiedzi w innym miejscu.
Nie szukam też, nigdy 100% sposobu na walkę ze szkodnikami, ale wystarczy mi sposób ograniczający ich działalność do sporadycznych incydentów.
Przez wiele lat np. prosionki były u mnie w ogrodzie i żyliśmy obok nie zwracając na siebie uwagi. Teraz jednak, gdy stały się one plagą muszę ograniczyć ich liczebność do rozsądnych granic i..... gdy dojdzie da takiej równowagi pewnie dalej będziemy sobie żyli obok siebie w zgodzie :D.

PS) link już poprawiłem
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Mnie przeraziły zdjęcia Zanny, pokazujące, ile z jej wieloletnich kęp host pozostało :shock: :shock: po posiłku tych gryzoni - dlatego za razie zamierzam sadzić hosty w zadołowanych donicach i stosować odstraszacze, ale docelowo wolałabym w jakiś sposób uniemożliwić tym potworom wstęp na moje włości, na przykład za pomocą dość głębokiego fundamentu wokół działki. ;:108 ;:108
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Nornice same w sobie kopią korytarze płytko, ale jak już Ci pisałam, Elu, korzystają z ciągów komunikacyjnych kretów... a krety to chyba nawet rzeki pokonują pod spodem... :roll: (no bo przecież nie wpław :;230 ) Tak więc, myśląc o fundamencie należałoby się skoncentrować na zwyczajach kretów...

PS. Krety ryją do 50-60 cm. Za fundament o takiej głębokości dookoła całej działki można by sobie chałupę postawić :;230
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

zanna pisze:PS. Krety ryją do 50-60 cm. Za fundament o takiej głębokości dookoła całej działki można by sobie chałupę postawić :;230
No tak, jedno rozwiązanie mam już z głowy ;:223 ;:223 ;:223 Myślę, że mój M się ucieszy z perspektywy braku celowości wykonania takowego fundamentu....
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

A ucieszy się z perspektywy wykonywania odkrywek ziemnych o głębokości kilkudziesięciu cm w celu ułożenia siatki ochronnej? ;)
EwaM
500p
500p
Posty: 595
Od: 1 gru 2007, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Sposoby ochrony host przed gryzoniami

Post »

Te zarazy "przesadziły" szafirki sąsiada na drugą stronę szosy :twisted:
Nie będę kupować nowych roślin. Nie będę kupować nowych roślin. Nie będę kupować... akurat
10 minut
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”