Nowe sadzonki

Hosty
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Nowe sadzonki

Post »

Dzisiaj zakupiłem nowe hosty do kolekcji
Faktycznie to jak choroba ... ciągle chce sie więcej ;:63

HOSTA WHITE FEATHER
HOSTA ŻÓŁTA AUGUST MOON
HOSTA HALCYON
HOSTA FRANCESS WILLIAMS

Dołącza do 3 innych kupionych w Castoramie
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe sadzonki

Post »

Moja zakupiona w marcu White Christmas już pięknie ruszyła, na razie w donicy na dworze

Obrazek
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Nowe sadzonki

Post »

Moje 3 marketowe Hosty są już całkiem duże ale boję się je wysadzić na dwór. Dzisiaj temperatura spadła poniżej O st.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nowe sadzonki

Post »

Moje maluchy zakupione i posadzone do gruntu w połowie marca.Przeżyły 4 stopniowe przymrozki (nakładałam na nie doniczki wypełnione sianem na noc). Frances Williams i White Feather. Po piórku średnio widzę jakiś przyrost, rośnie bo rosnie ale wolno. Wiliam grzeje za to za dwoje :wink:
Obrazek Obrazek
Dodatkowo czekam na przyjście odmian: 'Zounds', 'Blue Cadet', 'Tokudama', 'Gold standard', 'Fire and Ice', 'White Christmas', 'Blue mouse ears' i 'Golden Tiara'
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe sadzonki

Post »

To i ja się pochwalę, jakie to sobie kupiłam hosty. ;:138 Moje pierwsze:

- frances wiliams
- blond elf
- halcyon
- golden tiara
- undulata variegata
- stiletto
- variegata
- żółta (pod taką nazwą ją otrzymałam :wink: )
- aureomarginata
- albomarginata
- 2 nn z marketu :D (niebieska i zielona)

Bo zapoznaniu się z kilkoma wątkami już się zorientowałam, że niektóre z nich są uważane za pospolite i mało ciekawe, np. taka opinia krąży o stiletto. ;:24 Ja tam oczywiście się tym jak na razie nie przejmuję, każda jedna jak wyrośnie na pewno wprawi mnie w zachwyt. :D Oczywiście oglądanie Waszych host napędza chęć posiadania coraz to piękniejszych i bardziej szlachetnych i z pewnością, gdy już będę urządzać swoje hostarium z prawdziwego zdarzenia, się w kolejne onieśmielające cuda zaopatrzę. Będę papugować bez skrępowania. :wink:

Proszę przy okazji o pomoc z nazewnictwem odmian. Encyklopedia jeszcze nie jest chyba kompletna, a mnie ciekawi, czy wypisane przeze mnie nazwy faktycznie są poprawne. Np. czy undulata to jest jakaś większa grupa host, dzieląca się na więcej gatunków? Domyślam się, że poszczególne człony nazwy odnoszą się cech danej rośliny, np. variegata oznacza falbanki, albomarginata białe brzegi itp? A np. w przypadku tych dwóch odmian (albomarginata, aureomarginata) wyszukiwarka podaje mi dwa "typy" : undulata i fortune'a. Czy to te same hosty? Albo czy sama variegata jest konkretną hostą, czy to jakiś skrót myślowy sprzedawcy? ;:153
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Nowe sadzonki

Post »

Terminem variegata określa się dla wygody coś zielonego, co ma jasne paski, obrzeże itp. w przypadku host i niezliczonych pomyłek sprzedawców określenie to stało się zastępcze, acz przecież nie do końca błędne. Rzekłbym - bezpieczne.

Undulata nie dzieli się na gatunki- to jest po prostu gatunek hosty, która ma wiele odmian.
Fortunei to nieco inny gatunek ociągający większe rozmiary od undulat, tu też dzieli się na odmiany i chyba w tym kręgu odmian jest najwięcej.

Największe hosty to gatunek sieboldiana, do ktorych należą odmiany Francess Williams, Elegants i inne. Ten typ najczęściej rośnie powoli i by osiągnąć potężne rozmiary potrzebuje kilku ładnych lat.
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe sadzonki

Post »

Moje niektóre tegoroczne zakupione sadzonki były bardzo mikre i wątłe,teraz aż się nie chce wierzyć że to te same,niektóre mają po kilka kiełków

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
AGP-ON
200p
200p
Posty: 459
Od: 29 paź 2010, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciężków
Kontakt:

Re: Nowe sadzonki

Post »

Ja zaryzykowałem i wsadziłem trzy klaczą...
Przykryłem je zrębkami drzewa i mam nadzieję że przeżyją.
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Nowe sadzonki

Post »

Mieciak :
numer 1 chyba ma HVX
numer 4 chyba tez ( choć może to uszkodzenia mrozowe)
Ponów zdjęcia i daj na forum, teraz się rozwinęły lepiej.
numer 5 to nie jest SAGAE
numer 8 ma HVX albo jakieś inne świństwo :(
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe sadzonki

Post »

Tomaszu-zmartwiłam się bardzo,tak się cieszyłam że mi pięknie wschodzą,ten 1 jest zakupiony w tamtym roku w Leroy Merlin,więc możliwe,4 wydaje mi się że jest troszkę uszkodzona fizycznie,jak wschodziła to usunęłam pierwszy liść,bo był suchy i ona wtedy od razu odżyła,a ten ostatni to mój wieloletni Ground Master.Trudno,będę obserwowała,po świętach zrobię zdjęcia
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Nowe sadzonki

Post »

Wiem, to bardzo trudne, ale lepiej usunąć jedną, dwie niż potem resztę- na przykład kilkuletnie kępy :(

Teraz wiesz, dlaczego tak apelujemy i prosimy o omijanie miejsc z hostami w marketach i innych w kolorowych kapersach.
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe sadzonki

Post »

Wiem,wiem,inne hosteczki mam od amkkompa,więc one chyba będą dobre,tamte też były z allegro,bo chciałam na początek coś mieć, ponieważ miałam tylko 4 wieloletnie kępy .Jak się okaże że to HVX to trudno,pozbędę się ich
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe sadzonki

Post »

Daję zdjęcia już nieco podrośniętych felernych hostek,może to były tylko mrozowe zmiany

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Rzekoma Sagae trochę podrosła,może to jednak ona?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”