HVX - doświadczenia i dyskusje użytkowników

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Fanatic, nie przesadzaj. O wiele gorszy jest brak wiedzy na ten temat i możliwość pozarażania całekj kolekcji.Wyrzucenie dwóch, trzech to nie tragedia.
Nie mam pojęcia co za plaga w tym roku na Sum and Substance, to nie tylko w Polsce, ale jak widzę na forach w całej Europie i w USA.
Skarżył sie na te same objawy słynny hościarz Frank Zumach, bo w tym roku jego 14 letnia SAS też dostała takich plam.
Po badaniu stwierdzono,że nie ma wirusa, ale tak naprawdę nikt nie wie co to jest. Przebadano na możliwość obecności 9 wirusów i wsio negatywnie. Powiem szczerze,że ta mozaika i atramentowy naciek kojarzy mi się jednak z wirusem jak diabli. One przecież mutują.
Na forach zapewniają, że na drugi rok czegoś takiego w ogóle może nie być, a to, ze w tym roku taki wysyp to tez może być sezonowe choróbsko, które akurat w aurze tego roku po prostu się wylęgło . Niektórzy zapewniają,że takimi plamami nie ma sie co przejmować, bo w następnym sezonie wsio wróci do normy.
Nie wyrzucałbym SAS przez wzgląd na te choćby wieści. Ale Citation wygląda paskudnie, lepiej ja zniszcz.
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

:( Chyba otrzymałam zakażoną sadzonke, lecz jeszcze poproszę o konsultację ...

fortunei ALBOPICTA

Obrazek Obrazek Obrazek

... sadzonka siedzi jeszcze w doniczce szkłókarza ... pewnie powinnam ją odesłać :roll: :(
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Myślę, że nie powinnaś się martwić. Albopicta tak dziwnie zielenieje właśnie teraz - zaczyna zielenieć od ogonka i wzdłuż żyłek tworzy zielone siatki. Później liść robi się całkiem zielony z ciemniejszym marginesie.
Według mnie to nie wirus. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Nie, to nie wirus, na zieleńszym liściu po prostu przebarwienie. Na jaśniejszym zmiana kolorów, jak to u Albopicty bywa.
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

:D czyli nie do szkółkarza, a do ziemi 8) bardzo się cieszę :D
Serdecznie dziękuję Panowie ;:180 :D
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Proszę zawsze sie pytać, jeśli pojawią sie jakiekolwiek wątpliwości.
Gosia i konewka
50p
50p
Posty: 85
Od: 17 cze 2008, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witajcie,
moja prośba naturalnie podąża śladem wirusa X. Hosta jest wiosennym prezentem, sadzonkę "odciął" zaprzyjaźniony ogrodnik od swej hosty - wieloletniego i zdrowego okazu (tak twierdzi). Nazwy nie znam. Wszystko było dobrze, rosła pięknie, aż duma mnie rozsadzała, że 'mam rękę" do kwiecia. Do czasu. :( Zauważyłam takie oto przebarwienia i już sama nie wiem - czy to słońce, czy to wina gradu (???), czy bażanta, czy biegających dzieci czy... wreszcie - może moja? {Podlewałam roślinkę polewając liście. Wiem, wiem - już tego nie robię}
Proszę o wyrok :roll:

Małgosia


Obrazek Obrazek
"Szczęście to jest coś takiego, co mnoży się wówczas kiedy się je dzieli."
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Witaj Małgorzato i...możesz sie nie martwić, to żadna choroba tylko działanie słońca i ślimaków.
Gdzieniegdzie zaschnięte plamy to efekt nazbyt wapiennej wody. Pewnie z wodociągów. Deszczówka nigdy takich plam nie zostawia.
Gosia i konewka
50p
50p
Posty: 85
Od: 17 cze 2008, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Kamień z serca, gdyż podejrzewałam najgorsze. AMoja NN będzie żyła !!! Pozdrawiam :P
Małgosia
"Szczęście to jest coś takiego, co mnoży się wówczas kiedy się je dzieli."
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Właśnie dogrzebałem się wiadomości, niestety niezbyt optymistycznych odnośnie Sum and Substance :(
W tej odmianie wirus rozwija się nawet 7 lat :( To rekordzistka w kwestii inkubacji i pokazania symptomów. Piszę to z trudem, ale moje dwie kępy w wieku 5 lat dzisiaj też muszą zostać zniszczone.

Apel do Anety i do wszystkich, u których te przebarwienia sie pokazały- rośliny trzeba niestety zniszczyć, by przypadkowo nie zainfekować innych.

Sport Sum and Substance o nazwie CORONA, od samego startu był zainfekowany. Tak więc jeśli ktoś ma te odmianę musi ją również zniszczyć.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszym nośnikiem wirusa była właśnie Sum nad Substance, a znaleziono ją zainfekowaną w stanie dzikim :(


Uważać należy na sport Sum nad Substance - Beauty Substance, do Ameryki trafił z Holandii i był zainfekowany :(

Wszystko wskazuje na głównego nosiciela- HOLANDIA!

jeśli znajdę jeszcze coś ciekawego- napiszę niezwłocznie.

Symptomy wirusa HVX na Sum and Substance raz jeszcze:

Obrazek
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Szkoda , bo taka okazała była tego roku , liściory ogromniaste :cry: , zatem biorę łopatę i wykopię ją :(
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

:(
:(
:(
Czy w ogóle jest możliwe, aby te odmianę dostać czysta? bez infekcji?
W najbliższym czasie sprobuję opracować jakąś listę zdjęcią z objawami typowymi dla wirusa HVX. To konieczne, by nie wyrzucić roślin, które maja anomalia z powodu zbyt szybkiej wiosny, a których objawy nieco przypominają HVX. W tym roku jakoś tego sporo.
Najwięcej złego naczytałem się o:
So Sweet
Striptease
Sum nad Substance

One ciągle się powtarzają :(
Do "grona" doszedł też Scooter, którego zarejestrowano do listy zainfekowanych w ubiegłym roku, Lady Guinevere także w 2007r.

łopatę, ręce KONIECZNIE odkazić! Może być denaturat!
hankab
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 sty 2008, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam, moja Sun Substance ma dziwne czarne kreseczki na liściach.Proszę naszych wspaniałych znawców, o opinię czy to wirus.
Pozdrawiam Anka. Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”