Hosty - choroby i szkodniki i ich zwalczanie.

Hosty
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Gorzej, że ja je zauważam dopiero, jak dokonają spustoszeń na liściach ;:223 ;:223 ;:223
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

To się nam może przydać, więc podnoszę wątek wyżej.
Jest ciepło, mokro, hosty nam brązowieją na potęgę... Ale można z tym walczyć :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Bieżący rok jest wyjątkowy pod względem skrajnych warunków atmosferycznych a co za tym idzie również glebowych. Walka z chorobami grzybowymi, dla których duża wilgotność i wysokie temperatury to raj jest jednym, ale w tym sezonie w dużo większym stopniu ujawnił się jeszcze jeden problem. Jest to nadmierna wilgotność gleby, która bez udziału patogenów grzybowych powoduje również nieodwracalne uszkodzenia liści naszych ulubienic.

Zauważyłem, że roślina która jest narażona na zbyt dużą wilgotność w obrębie systemu korzeniowego jest wręcz jakby przez korzenie pompowana wodą. Nadmiar wody w liściach stara się odparować, a gdy jest to utrudnione również następuje wykraplanie wody przez szparki w liściach. Jednak nie wszystkie części liści rodzą sobie z tym problemem w wystarczający sposób. Na żadnym liściu nie zauważyłem wykraplania na powierzchniach pozbawionych chlorofilu, a przy dużej wilgotności te fragmenty liści były tak mocno nawodnione, że wręcz robiły się przeźroczyste. Z czasem ta nawodniona tkanka ( bez możliwości wymiany gazowej) brązowiała a skrajnie prowadziło to do obumierania tkanki i jej wysychania.

Efekt wizualny jest podobny jak przy przypaleniach słonecznych (choć bez udziału słońca), a teraz liść wygląda fatalnie zielone części nienaruszone, a z białych pozostała jedynie siateczka.
Nadmiar wody oczywiście nie jest zabójczy jedynie dla białych części roślin, ale uszkodzenia nim spowodowane są widoczne wszędzie. Czasami samo wykraplanie wody z solami mineralnymi przez liście powoduje, że po jej wyschnięciu liście mają ciemniejsze (jakby tłuste) plamy na swojej powierzchni. To jednak nie jest tak tragiczne jak obumieranie "zatopionych" tkanek.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Elu zmiany na liściach tej hosty są niestety jak najbardziej spowodowane chorobą grzybową.

Typowo jesienne zmiany to te na poniższych zdjęciach - żółknięcie, blednięcia kolorów czy nawet zasychanie, ale bez brązowienia i "przeżerania" liści na powierzchni.
Utrzymanie host w takiej kondycji nie jest jednak proste szczególnie w okresie jesiennym. Najłatwiej jest utrzymać względnie sterylne podłoże w donicach i przez opryski preparatami grzybobujczymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takie zmiany jak na Twoim zdjęciu lub na zdjęciach poniżej przedstawiają hosty porażone grzybem. Charakterystyczne dla grzybów jest punktowe usytuowanie i w miarę sprzyjających warunków pierścieniowe rozprzestrzenianie się grzyba na liściu. Ważne jest, aby takich liści nie pozostawiać na roślinie do wiosny, ale z zachowaniem szczególnych warunków ostrożności ze względu na HVX usunięcie zakażonych liści i spalenie. Ponieważ zarodniki grzybów najprawdopodobniej trafiły na liście z gleby wskazane jest zastosowanie preparatu grzybobójczego doglebowo, ale najlepiej jest to wykonać wczesną wiosną zanim z ziemi zaczną wychodzić pierwsze pędy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Dzięki, Andrzej. Tak też myślałam. Czyli na dzień dzisiejszy obciąć jednorazowymi nożykami porażone liście, a środek grzybobójczy zastosować dopiero wiosną. Dobrze Cię zrozumiałam? Czy teraz nie wykonywać żadnych oprysków?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Powiedziałbym tak - opryski teraz również nie powinny zaszkodzić,( zniszczą zarodniki grzybów pozostałe na roślinie), ale chodziło mi nie o oprysk tylko o odkażenie podłoża na przykład przez zastosowanie do podlewania go konewką Topsin M , zabieg taki jest zalecany wczesną wiosną. Aby skuteczniejsze było działanie grzybobójcze dobrze byłoby stosować różne preparaty naprzemiennie z innym np. Score 250 EC.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

W sumie dla upewnienia, to grzyb prawda? Kupiłam ją z jednym chorym liściem, ale był podłamany to sobie to tak tłumaczyłam.A tu wyszło szydło z worka :evil:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Steasi pisze:....A tu wyszło szydło z worka :evil:
Paulo - na szczęście choroby grzybowe to nie HVX i da się z nimi walczyć. Poza tym to że o niech się mało mówi to nie znacz, że ich nie ma - To normalne wśród wszystkich upraw. Tym nie należy się bardzo przejmować, ale też nie należy lekceważyć, gdyż grzyby potrafię bardzo zeszpecić rośliny.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Zdenerwowałam się bo jak się coś kupuję to powinno być zdrowe.Nie kupowałam tej hosty w dużym ogrodniczym.Ale szczerze mówiąc już się do tego sklepu zraziłam.Czyli to jednak jest grzyb?Bo jak tak to trzeba lecieć po coś na grzyba.Na pewno nie tam skąd przyniosłam chorowitkę :evil:
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Paulo - okres jesienny sprzyja powstawaniu chorób grzybowych. Oberwij te zarażone liście i w tym sezonie pozostaw ją w spokoju - ta hosta wygląda całkiem dobrze :)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

Wiem o tym, przeczytałam cały temat.Systematycznie obrywam jej chore liście ale o. Co 4-k dni na kolejnym liści pojawia się brzydki ślad no a potem wiadomo.Zrobie tak jak radzisz.jak na wiosnę się coś ujawni to podleję konewką środka grzybobójczego. Dzięki :wit
Awatar użytkownika
zielone
50p
50p
Posty: 63
Od: 14 mar 2006, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim
Kontakt:

Re: Choroby grzybowe - czym zwalczać?

Post »

W zeszłym sezonie stosowałem również PREVICUR ENERGY- preparat o działaniu systemicznym. Środek stosuje sie doglebowo poprzez odkażanie podłoża i podlewanie. Działa na grzyby glebowe Phytophthora i Pythium (tak napisano na opakowaniu). Będąc nadgorliwym pryskałem również po liściach. Pozostawiał wtedy biały nalot, który schodził po kilku podlewaniach. :wit
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Powiedzcie proszę czy hosty są atakowane przez pędraki?
Pozdrawiam. Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”