Hosty - ciekawe kompozycje i zestawienia. Cz.1

Hosty
Zablokowany
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Marzeno ile lat rośnie u Was Great Expectation żę jest tak ogromna, ja swoją mam 5 lat i jeśli nie nabierze tempa to za 10 jeszcze nie będzie taka Obrazek
Wszystkie inne rosną jak zwariowane, a ta jedna ani rusz wędruje po moim ogrodzie z miejsca na miejsce, wiem że należy do wolnorosnących ale bez przesady.
Pokażę swoją pierwszą rabatkę ,strasznie tu ciasno, w przyszłym roku muszę je rozsadzić
Obrazek Obrazek
Tą założyłam w zeszłym roku, ale moją wadą jest to że sadzę je za gęsto
Obrazek
Zachwycają mnie zdjęcia z ogrodów Andrzeja, widać że wkładacie w to dużo serca.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów Jola
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Post »

Witaj Jolu :D
moja hosta Great Expectation rośnie w jednym i tym samym miejscu ok. 4-5lat.Chyba Robisz błąd przenosząc ją często w inne miejsca.Poczatkowo rosła ona wolno i zdawało się ,że to mała odmiana .Dopiero po trzech latkach pokazała co znaczy wielkość hosty.
Twoje hosty robią wrażenie :D
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję za radę, na pewno masz rację od dzisiaj nie ruszam jej , zawsze przenosiłam ją z ogromną bryłą ziemi, wiem że nie lubi przesadzania. Myślę że nie odpowiada jej mój gatunek ziemi, jest to ciężka glina i chociaż dodawałam żwiru , piasku i torfu, to i tak struktura gleby jest bardzo ciężka po zimie jest bardzo zbita i pojawia się mech i wątrobowce, ale pozostałym funkią to nie przeszkadza , żadna mi nigdy nie wygniła a rozrastają się w błyskawicznym tempie.Trudno uzbroję sie w cierpliwość , ale Wasze są prześliczne, na jednym ze zdjęć jest z koleżanką która ma jednolitą barwę, dobrze zauważyłam??
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Jolu dodaj, ale już wiosną nastepnego roku do ziemi dobrze zmielonej kory sosnowej - znakomicie roaluźnia ziemię (piachu nie używaj, on jedynie pogarsza sytuację). I nie zapominaj o nawożeniu. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Ok! skorzystam z rady ale czy kora musi być przefermentowana. Powiedz mi jeszcze czy rośliny muszę wykopać , czy wystarczy rozsypać i przemieszać z wierzchnia warstwą.
:roll: pozdrawiam Jola :D
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Dobre efekty daje dodanie żwirku ( nie piachu) i wymieszanie, kora się rozłoży i wsio wróci do normy sprzed okresu zastosowania. Ale kora wskazana np. do lekkiego obniżenia pH.
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Post »

Jolu ;skoro juz tyle razy ta hosta wędrowała to moim skromnym zdaniem jeszcze ten jeden raz jej nie zaszkodzi.Wykop ją ponownie z dużą bryłą ziemi i za radą Andrzeja zrób jej mieszankę ziemi z korą ,ale Pamiętaj żeby byla sfermentowana ,dodaj tez troszku torfu no i nawozu[ja swoim daję Osmocote].Niezgorszym nawozem jest tez płynny Florowit i znacznie tańszym.
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Marzenko chyba masz zdolność telepatycznego przekazu , bo w tym czasie gdy Ty pisałaś post ja przemieliłam maszynką do rozdrabniania gałęzi 2 worki kory przefermentowanej, wymieszałam ją z torfem i kompostem własnej produkcji .
Przysięgając że to ostatni raz, przesadziłam moją Great Expectation w nowe podłoże , a obok niej wsadziłam nowe nabytki które dzisiaj listonosz przyniósł War Paint, i Super Novą, ale radocha :D :D :D :D :D :D super i jeszcze w nowym miejscu pod schodami przekopałam ziemie z korą i wsadziłam ostatnią nowość Thunderbolta ale jest na razie malutki , dostał kompostua za dwa tygodnie podkarmimy go odpowiednio Osmocote to biedaczyna raz dwa wystartuje. :D :D :D :D :D :D
To koniec szaleństw na ten sezon , muszę się pilnować bo allegro korci
Powiedzcie czy Wy też macie takie problemy?
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
rozanielona Jola
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

darob66 pisze:Jolu ;skoro już tyle razy ta hosta wędrowała to moim skromnym zdaniem jeszcze ten jeden raz jej nie zaszkodzi. Wykop ją ponownie z dużą bryłą ziemi .....
Mała uwaga - nie do końca mi chodziło o to co zaproponowałaś Ty. :D
Dlatego pisałem, aby zrobić to wiosną w przyszłym roku. Tak to jest jak się nie napisze wszystkiego od razu - "fujara" ze mnie.
W tym rozluźnieniu podłoża o, którym pisałem, chodzi o to, aby je rozluźnić nie za bryłą korzeniową, ale właśnie przy korzeniach. Chodzi o to, aby do korzeni dochodziło lepiej powietrze, woda i składniki pokarmowe. Jeśli wykopiesz całą bryłę to wcale nie poprawisz warunków dla uwięzionych w niej korzeni.
Przeczytaj sobie również to; http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=12788
Przepraszam, że od razu wszystkiego dokładnie nie opisałem – brak czasu :oops:
Tak samo postępujemy, gdy kupimy hosty w doniczkach - należy przed posadzeniem pozbyć się dokładnie starego podłoża – one nie jest już wartościowe szczególnie gdy jest to sam torf.
Myślę, że to trzeba opisać dokładniej. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Andrzeju przeczytałam twój post o podłożu dla funkii i zrobiłam to dokładnie tak jak napisałeś , roślina była przesadzana 3 tygodnie temu tak że doszłam do wniosku że lepiej ruszyć ją jeszcze raz solidnie i dać jej przez następne lata spokój . bryłę korzeniową rozlużniłam i same korzenie przesadziłam do nowego podłoża , a teraz niech spróbuje nie rosnąć .
Zmykam spać pozdrawiam i dziękuję za informacje Jola
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Post »

Andrzeju;
zaletą kupowania roślinek w doniczkach jest to ,że wsadza sie je z bryłą korzeniową,co umożliwia szybsze ukorzenienie się rośliny w podłożu,a co się z tym wiąże roślinki szybciej zaczynaja rosnąć.Ja osobiście nigdy nie otrzepuje roslin z torfu czy z ziemi przed wysadzeniem na miejsce stałe.Przyznam się ,że pierwszy raz o takich praktykach dowiedziałam się od Ciebie .poza tym my Kobiety musimy działać szybko,więc czekanie kilku miesięczne to dla nas prawdziwe męki.
Ja nie jestem niestety takim specem od host jak Ty [może kiedyś to nastapi]doradzam jak potrafie i wydaje mi sie ,ze moje może dziwne zwyczaje ogrodnika na pewno roslinkom nie zaszkodzą[moje roslinki mają sie doskonale] :D
Z Twojej wiedzy o hostach chętnie nieraz jeszcze skorzystam :D i chyle czoła przed nią.
Pozdrawiam serdecznie Marzena
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Marzenko - Ja też cały czas się uczę. :D
O otrzepywaniu podłoża znajdującego się w doniczce z korzeni przed wsadzeniem host czytałem na amerykańskich stronach - jako porady fachowców.
Sadzenie roślin w czystym torfie przez producentów (a nie w odpowiedniej dla danej rośliny mieszance ziemi) jest spowodowane tym ,że torf jest traktowany jako podłoże czyste nie powodujące przenoszenia chorób grzybowych i innych znajdujących się na całym świecie.
Jest to wymóg dla producentów jeśli chcą swoje rośliny eksportować.
Sam torf jednak nie jest podłożem idealnym ( wiele roślin szczególnie skalnych ) posadzonych w torfie ze względu na jego własności gromadzenia wody nie przeżyje.
Oczywiście, jeśli hosta jest wsadzana do doniczki z torfem i nie w niej mocno rozbudowanego systemu korzeniowego otrzepywanie ma mniejsze znaczenie. Często jednak rośliny rosnąc dłużej w doniczce mają bardzo rozbudowany i poskręcany ( ze względu na ciasnotę) system korzeniowy, który należy koniecznie rozluźnić.
Nie jest to regułą, ale jeśli wsadzimy roślinę z dużą bryłą korzeni w torfie do podłoża bardziej gliniastego, rośliny czują się dalej jak w doniczce- twarda skorupa poza torfem. Poskręcane korzenie nie mogą naturalnie rosnąć, a po podlaniu torf działa jak gąbka wciągając wodę i nie "zachęcając" korzeni do opuszczania wilgotnego miejsca.
Nie negują Twojego doświadczeni - tym bardziej, jak piszesz Twoje rośliny mają się dobrze. :D
Ja miałem już z tak sadzonymi roślinami niemiłe doświadczenia :? :oops: ( w azaliach system korzeniowy nie wyszedł prze dwa lata poza malutka bryłę torfu i uschły, lweizja w takiej bryłce nie przetrzymała zimy.......) dlatego nie preferuję takiego postępowania.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja potwierdzam to co napisał wyżej Andrzej.
Byliny albo krewy kupione w doniczkach przed posadzeniem zawsze trochę "roztrzepuję". Właśnie po to żeby uwolnić korzenie z torfu. W przypadku jednorocznych (szałwia, bratki, goździki...) tak nie robię i jesienią zawsze roślinkę wyciągam razem z bryłą torfu przerośniętą korzeniami.

Przy hostach dochodzi jeszcze jedna rzecz. W pierwszym sezonie (w drugim zwykle też) roślina i tak będzie wyglądać będzie mało efektownie. Cztery listki, kwiatek, to wszystko. Tego nie da się przyspieszyć. Natura musi działać sama. Jedyne co możemy zrobić to stworzyć optymalne warunki do rozwoju. Czego wszystkim życzę. ;)
Zablokowany

Wróć do „Hosty”