O Trójmieście

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: O Trójmieście

Post »

MARYNIU :wit Tak to jest ,że przyzwyczajamy się do wszystkiego - nawet kotek w okienku staje się WAŻNY w naszej codzienności :;230
Pozdrawiam Ewula
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Jaguś - ;:138 Bazylika Mariacka jest naprawdę majestatyczna i chociaż na Twoim zdjęciu jest w tle to i tak jej bryła najbardziej przyciąga wzrok...

Krysiu-Karo - "nasza" biblioteka przeprowadziła się w ubiegłym roku...jak dla mnie to ogromna zmiana na lepsze. I miejsca piękne i pomieszczenie a po drodze takie widoki....jak pokazała Jagoda. Po blisko 30-letnim mieszkaniu w wyjątkowo obrzydliwym blokowisku - ja nie mogę się nacieszyć tym, że mieszkam teraz w samym centrum Głównego Miasta.

Ewiczko -mądrzy ludzie powiadają, że przyzwyczajenie jest drugą naturą....i coś w tym jest :wink:

Dzisiaj Lwy z Małej Zbrojowni

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: O Trójmieście

Post »

amba19 - jak ja Ci zazdroszczę, że mieszkasz w tak pięknym miejscu ;:131 8-)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: O Trójmieście

Post »

Też chciałam to napisać,że dziewczyny mają szczęście,że mieszkają w tak pięknym mieście lub jego okolicy.
Cieszmy się więc,że dzielą się nim z nami. ;:167 ;:180
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Iwonko i Krysiu - wiecie, ja sama chwilami nie mogę uwierzyć w to, że udało mi się zamieszkać w samym centrum miasta przy Drodze Królewskiej :D

Tak sobie myślę, że skoro w poprzednim wpisie pokazałam zdjęcia wyjątkowej urody herb Gdańska z Małej Zbrojowni, to warto napisać słów kilka o samym budynku, który znajduje się przy placu Wałowym nieco na uboczu, w miejscu chyba nieczęsto odwiedzanym przez turystów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mała Zbrojownia jest częścią fortyfikacji Gdańska powstałych w latach 1643-1645. Budynek służył jako magazyn broni. Na dole znajdowały się ciężkie działa i moździerze, na piętrze składowano strzelby, pistolety i siodła dla rajtarów. W 1945 uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowany - przez wiele lat służył jako garaż dla taksówek Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych został przejęty przez Akademię Sztuk Pięknych. Mieści się tutaj wydział Rzeźby.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lusia 57
1000p
1000p
Posty: 1429
Od: 8 sty 2011, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kociewie

Re: O Trójmieście

Post »

Marysiu łączy nas droga królewska ale też bywamy w innych miejscach prawie w tym samym czasie. Plac Wałowy najpiękniejszy jest jesienią, prawda?

Byłam tam z aparatem trochę później niż Ty. Klony już straciły liście.

Obrazek

Obrazek

A te lwy wypatrzyłaś? Też pochodzą z placu Wałowego.
Obrazek
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Ooooo tych jeszcze nie upolowalam :wink:
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Kontynuując Lwią tematykę nie mogę pominąć kamienicy zwanej Lwim Zamkiem.

Obrazek

Znajduje się ona przy ulicy Długiej 35, swoją nazwę zawdzięcza dwóm figurom lwów, które od XIX wieku zdobią jej portal. Wcześniej prawdopodobnie ozdabiały przedproże. Wzniesiono ją w 1569 roku wg projektu Hansa Kramera. W 1636 roku gościł w niej król Polski Władysław IV. Kamienica zniszczona w 1945 roku została odbudowana w 1953, przez długie lata była siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Obecnie jest użytkowana przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury.


Obrazek - Portal

Obrazek - Lew Lewy

Obrazek - Lew Prawy
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: O Trójmieście

Post »

Oj, Marysiu!
Jakie fajne wspomnienia obudziłaś :!:
W tym budynku, jako studenci rusycystyki, oglądaliśmy filmy radzieckiej produkcji, oczywiście w oryginale. Bo, mimo panującej przyjaźni polsko - radzieckiej, był to jedyny sposób na kontakt z żywym językiem, bowiem żywego Rosjanina nikt z nas na oczy widział ;:306. Jeszcze bardzo długo...
Seanse filmowe były formą zajęć, nie muszę dodawać, że jedną z ulubionych. Jednorazowo pokazywano nam 2 - 3 filmy o różnej wartości artystycznej. Dodatkowo ta wycieczka do najpiękniejszej części Gdańska ;:170.

Bardzo Ci za ten pretekst do wspomnień dziękuję - ;:196 Jagi
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Jaguś - nawet nie wiesz jak się cieszę, że przypadkiem mi się udało zrobić Ci przyjemność :tan

==============================================

Dzisiaj Lew z Zielonej Bramy, chyba trochę niegrzeczny - bo właśnie zjada pana....

Obrazek

Te Lwy też są z Zielonej Bramy - ale są grzeczne, bo nikogo nie zjadają tylko pilnują herbu miasta :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Lusia 57
1000p
1000p
Posty: 1429
Od: 8 sty 2011, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kociewie

Re: O Trójmieście

Post »

Dorzucę jeszcze jednego lwa z drogi królewskiej. Umieszczono go wysoko, na szczycie kamienicy dokładnie naprzeciw lwiego zamku.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: O Trójmieście

Post »

Lusiu mam tego lwa w swojej kolekcji tylko z racji wysokości trudno się go fotografuje. Twoja druga fotka w promieniach popołudniowego słońca ... jest świetna!
Awatar użytkownika
Ewiczka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 1 lut 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: O Trójmieście

Post »

MARYNIU :wit Nie wiem czemu pożerający człowieka lew zasłużył sobie na uwiecznienie ;:oj Może ta jakaś inna historia :wink:
Pozdrawiam Ewula
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”