Moje wędrówki po kraju i świecie...

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Piękne!!! ;:180
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arkadius!
Jak miło zobaczyć Twoją portugalską relację, przypomnieć sobie miejsca, które sa mi znane a także zobaczyć to, co muszę wkrótce odwiedzić. Bardzo Ci dziękuję z a piękne, słoneczne zdjęcia. Do Lizbony zawsze wracam z radością.
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku dziękuję za drugą część fotorelacji z Portugalii i czekam na trzecią ;:180
Pięknie ;:333 Wjeżdżaj częściej na takie wycieczki i ciesz nasze oczka zdjęciami ;:108 ;:306
Pozdrawiam :wit :wit
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

ARKU odemnie też ;:196 za piękną fotorelację
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Witaj Arku bardzo mnie ucieszyła Twoja portugalska relacja ? zwłaszcza że w kilku momentach a dokładniej przy 2 miastach moje serce szybciej zabiło ;:oj Wiem, że do tych dwóch miast zawitam, przy najbliższej okazji. Znana jestem z tego, że nawet najbardziej nierealne pomysły wycieczkowe, potrafię zrealizować ? bo marzenia trzeba spełniać :wink: Czerwone dachy z lotu ptaka w Coimbrze mnie "kupiły". Jednak najbardziej urzekło mnie miasteczko Óbidos - tam na 200% się udam. Przyczyna jest prosta ? tam wszystko wygląda jak wyjęte z przeszłości ? te mury miejskie XVI, i układ uliczek ( uwielbiam w kraju i poza krajem :wink: Co do wrocławskiego Afrykarium ? dopisałam do listy Dolny Śląsk ;:oj Od 2013 pokochałam ten region i będę tam wracać. W lipcu miałam przyjemność być w Toruniu ? wspaniała przygoda i zachwycające zabytki ? relacja jak z tysiąca zdjęć ? wybiorę najlepsze. Czy w tym roku masz jeszcze rozplanowane wyjazdy bliższe lub dalsze?

Pozdrawiam serdecznie :wit
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42094
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Witaj Arkadiuszu obiecywałam, że odwiedzę któryś z Twoich wątków i na początek zdecydowałam że ten!
Zwiedzanie ciekawych miejsc to również moje ulubione zajęcie i kilka z pokazanych miejsc widziałam, a do paru zostałam przez Ciebie zachęcona. Zawsze ciekawi mnie spojrzenie kogoś na to samo miejsce, które i ja widziałam. Niestety wiele z nich zwiedzałam z aparatem analogowym, który miał tę zaletę że zdjęcia się wywoływało i są w domu w albumach. Te cyfrowe często przechowywane na różnych nośnikach przepadają :wink: Robisz bardzo ładne zdjęcia i z niecierpliwością czekam na następne relacje. Pozdrawiam Cię serdecznie :wit
Awatar użytkownika
Ewa_tuli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2956
Od: 16 sty 2012, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Legnicy

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Dziękuję, to miodzio dla oczu. ;:196
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Piękna relacja !!
Piękny kawałek świata !!
No i oczywiście jak zwykle super fotki ;:3
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Krysiu-KaRo - Iwonko - Tereniu - Krysiu - Anetko - Marysiu - Ewo - Ewo321

Bardzo mnie cieszy Wasza kolejna wizyta w moim wątku ;:138 Dziękuję bardzo za odwiedziny i sympatyczne w treści posty ;:180
Zapraszam do kolejnych odwiedzin i serdecznie pozdrawiam Was,Forumowiczów i Gości :wit

Krysiu-KaRo - Miło mi bardzo,że znów odwiedziłaś mój wątek ;:196

Iwonko - Cieszę się,że swoją fotorelacją przywołałem Twoje wspomnienia z Portugalii-dzięki za miłe słowa ;:180

Tereniu - Postaram się wyjeżdżać w miarę swoich możliwości i powracać do kraju z równie ciekawymi fotorelacjami z podróży ;:196

Krysiu - Ode mnie za bardzo miłe słowa ;:196

Anetko - Miło słyszeć,że swoją fotorelacją z Portugalii przyprawiłem Cię o mocniejsze bicie serca a relacją z Afrykarium zmobilizowałem Cię do odwiedzenia tego miejsca ;:108 W tym roku nie planowałem już żadnych wyjazdów ani bliższych ani dalszych bo zwiedzić w jednym roku Amsterdam i Portugalię to dla mnie bardzo dużo.

Marysiu - Bardzo dziękuję za miłe słowa i odwzajemniam pozdrowienia ;:180 :wit

Ewo - Ja Tobie również bardzo dziękuję ;:196

Ewo321 - ;:196

Dzisiaj kolejna III-cia już i ostatnia część fotorelacji z Portugaliii w której zapraszam do obejrzenia zdjęć z malowniczego i o bardzo ciekawej historii miasta Porto.

Najstarsze informacje o mieście pochodzą z V wieku. Od ówczesnej nazwy miasta wywodzi się nazwa całego kraju: po łacinie Portus Cale (czyli ?Port Cale?) wkrótce przeniosło się na całe wówczas hrabstwo, zaś miasto straciło drugi człon i od tej pory jest to Porto.

Pierwotna osada założona przez Celtów lub Rzymian. W czasach rzymskich ważny port. W 409 zajęte przez Swebów, w 585 podbite przez Wizygotów. W 711 zdobyte przez Maurów. W 868 zdobyte przez pierwszego hrabiego Portugalii Vimara Peres, wasala króla Asturii, Leonu i Kastylii Alfonsa III. W 1387 Jan I, król Portugalii poślubił tutaj Filipę Lancaster i tym samym zawarł sojusz portugalsko-angielski.

Dobre stosunki między tymi krajami trwały długie lata: w XVII wieku angielscy kupcy odkryli produkowane w regionie wino. Przypadło im do gustu tak bardzo, że podpisano porozumienie handlowe między oboma państwami (traktat Methuena, 1703 r.), a portugalskie wino trafiło na angielski rynek. Dzięki angielskim kupcom region Porto zaczął szybko się rozwijać, a wkrótce wino stało się sławne na cały świat, nosząc nazwę jego stolicy.
Wino z Porto jest symbolem czasów wiktoriańskich w Wielkiej Brytanii, a w Portugalii metaforą brytyjskiej obecności w tym mieście, która jest ciągle widoczna.

Porto znane jest ze swych bohaterskich rewolt republikańskich, które były skierowane przeciw mieszkającemu w Lizbonie królowi, Carlosowi I. Szczególnie jest znana ta z 31 stycznia 1891, która została brutalnie stłumiona.

W XIX wieku do miasta trafiła epoka przemysłowa. Wizerunkiem tego okresu jest interesujący, dwupoziomowy most Don Luis I nad Douro, zaprojektowany przez belgijskiego inżyniera Teofila Seyriga, ucznia Gustave?a Eiffla. Zaprojektowany został na cześć Ludwika I. Sam Gustave Eiffel zaprojektował pobliski jednopoziomowy most kolejowy Maria Pia (dziś nieczynny), który służył Seyringowi jako przykład.Źródło tekst:Wikipedia


Porto Pałac Giełdy-mieści się w okazałym, neoklasycystycznym budynku z XIX wieku. Gmach ten jest chlubą miasta. Wybierając opcję wycieczki z przewodnikiem, można być pewnym, tego że nie będziemy się nudzić. Pracujący tam kustosze dbają o to by jak najbardziej okazale zaprezentować każdy detal budynku. W tym miejscu witano wiele słynnych osobistości, takich jak były prezydent USA John Kennedy oraz wielu innych. Jedna z najpopularniejszych sal Bolsy jest Sala Arabska, która pomimo zachwytu i pochwał przewodnika nie jest zachwycająca, ponieważ jest dość nieudaną kopią mauretańskiej Alhambry. Źródło tekst:Lovetotravel.pl


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Jedna z najpopularniejszych sal Bolsy jest Sala Arabska, która pomimo zachwytu i pochwał przewodnika nie jest zachwycająca, ponieważ jest dość nieudaną kopią mauretańskiej Alhambry.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Widok na miasto z Pałacu Giełdy.


Obrazek


Obrazek


Gmachy po obu stronach ulicy od Pałacu Giełdy do przystani na rzece Douru/czyt.Duero/zrobiły na mnie ogromne wrażenie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Stacja kolejowa Sao Bento w Porto.
Nazwa stacji pochodzi od klasztoru benedyktyńskiego wybudowanego w tym miejscu w XVI wieku. Klasztor padł ofiarą pożaru w 1783, później odbudowany, ale stał się ruiną pod koniec XIX wieku. W kontekście rozszerzenia systemu kolejowego na terytorium Portugalii,Król Karol I położył pierwszy kamień węgielny do budowy stacji w 1900 roku. Projekt powierzono architektowi z Porto José Marques Da Silvie, który zaprojektował budynek pod wpływem architektury francuskiego Beaux-Arts.

Porto-S?o Bento (por: Estaç?o Ferroviária de Porto - S?o Bento) ? stacja kolejowa w Porto, w Portugalii. Stacja została oddana do użytku w 1916. Znajduje się na Placu Almeida Garret, w samym centrum miasta. Znajdują się tu 4 perony i stacja metra.

Stacja jest dobrze znana ze swoich płytek ceramicznych/zwanych Azulejos-mój przypis/, o tematyce historycznej. Mają powierzchnię około 551 metrów kwadratowych, głównie przedstawiają sceny z północnego regionu kraju, wśród innych sceny z bitwy pod Valdevez, Egas Moniz z dziećmi króla Alfonsa VII, wejście króla Jana I Dobrego i Filipy Lancaster do Porto w 1387 i podboju Ceuty w 1415 roku.
Źródło tekst: Wikipedia


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Widok z dworca na ulicę przy Placu Almeid Garret.


Obrazek


Według niektórych nie ma lepszego sposobu, by poznać dolinę Douro w Portugalii niż wyruszając na rejs statkiem. Zwiedza się wówczas nie tylko położone wzdłuż rzeki miasta, ale także winnice i leżące na zboczach wioski.

Podczas rejsu po Douro będzie okazja zobaczyć położone na zboczach winnice i odwiedzić jedną z winnic. Ale taki rejs będzie także okazją by zwiedzić barokową posiadłość Solar de Mateus, niedaleko Vila Real. Lub dołączyć do wycieczki do gotyckiej katedry Lamego i położonego w pobliżu zamku z XI wieku.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Ponte Luís I ? dwukonygnacyjny most stalowy w Porto, znak rozpoznawczy miasta, został tak nazwany na cześć króla Ludwika I.

Łączy brzegi rzeki Douro. Długość całkowita 385,25 metrów. W momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii. Budowa została rozpoczęta w roku 1881, a inauguracja nastąpiła 31 października 1886 roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel. Wcześniej już zaprojektował podobny most w Portugalii ? Most Maria Pia. Masa mostu wynosi 3045 ton.Wikipedia.


Obrazek


Rejsy najczęściej zaczynają się w Porto. Poza zwiedzaniem tego miasta, to także okazja do wizyty w jednej z piwniczek, by spróbować słynnego, pochodzącego stąd wina ? porto. Przy okazji pozna się sposób produkcji tego wina.Źródło tekst:Vojage.Pl

W Takiej też piwniczce złożyliśmy wizytę degustując kilka gatunków wina Porto a w trakcie degustacji mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać szereg pieśni z repertuaru Fado-/Fado (oznacza los, przeznaczenie) ? gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Fado to melancholijna pieśń[1], wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem przypis Wikipedia/ - w wykonaniu niezwykle czarującej i utalentowanej piosenkarki portugalskiej.Były to wspaniałe i niezapomniane wrażenia.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Życzę miłych wrażeń :wit
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4306
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arkadius121 pisze:Życzę miłych wrażeń
Oj były miłe, były ... ;:138 Arku!
Relacja jak zwykle - super ;:333
Piękne zdjęcia i opis przybliżający nam to miejsce.
Pozdrawiam w nowym roku.
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
Ewa_tuli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2956
Od: 16 sty 2012, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Legnicy

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Z miłą chęcią pooglądałam Twoją relację z Portugalii.
Dziękuję.
Pięknie...może się skuszę na wyjazd.
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Z przyjemnościom obejrzałam kolejną III-cią już i ostatnia część fotorelacji z Portugalii - dziękuję bardzo ;:180 cudne zdjęcia ;:433 ;:433
Czekam na kolejną podróż i zdjęcia z niej - czy już coś planujesz ??
Arku pozdrawiam cieplutko bo mroźno na dworze :wit :wit
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Tereniu,w planach kolejnej wędrówki była Północna Afryka ale w związku z wydarzeniami jakie ostatnio mają i tam miejsce musiałem plany zmienić,chociaż należałoby sobie zadać pytanie gdzie teraz jest bezpiecznie :?: :?: :?:
Wybieram się zatem na południe Europy ale wolę nie zdradzać jeszcze nazwy kraju,żeby nie zapeszyć ;:185
Miło było Cię gościć w drugim z wątków-pozdrawiam serdecznie :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”