Moje wędrówki po kraju i świecie...

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karnova
1000p
1000p
Posty: 1331
Od: 7 kwie 2011, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku Piękne miejsca odwiedzasz zazdroszczę Ci ( w pozytywnym sensie oczywiście) Piękne miejsca zwiedzasz, super że dzielisz się z Nami tymi podróżami dzięki temu zwiedzamy te miejsca z Tobą ;:168
"Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie... "
Moje storczyki - Karnova
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Jurku - Dorotko - Ewo - Andrzeju - Wiki

Miło mi było Was u siebie gościć i delektować się treścią Waszych postów za co bardzo a bardzo Wam dziękuję ;:180 ;:180 ;:180
Będzie mi niezmiernie miło jak zawitacie do mnie ponownie a zatem bardzo serdecznie zapraszam ;:138
Tymczasem równie serdecznie pozdrawiam Was,Forumowiczów i Gości :wit

Dziś chcę się podzielić wrażeniami z odwiedzonego przeze mnie rok temu Muzeum Transportu w Glasgow-Riverside Museum Glasgow usytuowane nad brzegiem rzeki Clyde,którego eksponaty,aranżacja wnętrz jak i architektura samego muzeum zrobiły na mnie niesamowite i niezapomniane wrażenie ;:oj

Muzeum, które jest jednym z dziesięciu muzeów miejskich w Glasgow posiada bogaty zbiór ponad 21 tys. obiektów związanych z transportem i techniką, pochodzących z okresu od ok. 1700 r. do chwili obecnej. Jest to kolekcja związana głównie z historią miasta oraz szkockiego przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego, transportowego i stoczniowego. Muzeum Transportu powstało w 1964 r., początkowo jego kolekcja przechowywana była w zajezdni tramwajowej Albert Drive, w południowej części miasta. W 1988 r. przeniesiono je do Kelvin Hall, budynku spełniającego wówczas funkcję centrum wystawowego i znajdującego się naprzeciwko Kelvingrove Art Gallery and Museum. Budynek muzeum mógł pomieścić na ekspozycji 1300 obiektów, a więc nieznaczną liczbę z kolekcji 21 tys. obiektów z dziedziny techniki transportowej.

Muzeum Transportu w budynku Kelvin Hall zostało zamknięte w kwietniu 2010 r., by sukcesywnie przygotować przeniesienie obiektów do nowego, specjalnie w tym celu budowanego Muzeum Riverside.
Na jego realizację przeznaczono 74 miliony funtów.
Nowe muzeum zostało wybrane w drodze konkursu i zaprojektowane przez renomowane biuro Zaha Hadid Architects (ZHA), którym kieruje Zaha Hadid, architektka pochodząca z Bagdadu, laureatka prestiżowej nagrody Pritzker Architecture Prize w 2004 roku.

Po ponad 10 latach planowania Riverside Museum udostępniło swoją kolekcję dla zwiedzających 21 czerwca 2011, pozostawiając bezpłatny dostęp do kolekcji.

. Kolekcję muzeum stanowią różnorodne obiekty: począwszy od małych modeli statków do dużych lokomotyw parowych, często unikatowych, o krajowym i międzynarodowym znaczeniu. W kolekcji reprezentowane są wszelkiego rodzaju pojazdy: imponujący zbiór samochodów osobowych, wozy strażackie, motocykle, rowery, pojazdy zaprzęgowe, maszyny rolnicze i budowlane, przyczepy kempingowe, wózki dziecięce, łodzie. Znajdują się w niej również inne pojazdy napędzane silnikami spalinowymi i parowymi, takie jak samochody ciężarowe, maszyny drogowe oraz autobusy. Muzeum posiada także kolekcje wagonów metra i tramwajów budowanych w Glasgow, jako że system tramwajowy w tym mieście był największy w Europie.
Autor: Paulina i Jacek Wikło 2013/01/18

Zapraszam do zwiedzania muzeum życząc miłych wrażeń :)



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Pozdrawiam Wszystkich raz jeszcze :wit
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku...i tu Cię znalazłam :tan .
Piękne miejsca pokazujesz, warte odwiedzenia.
Tym bardziej się cieszę, że przedstawione przez Ciebie nasze rodzime zakątki i mnie było dane odwiedzić...no może poza Okiennikiem ;:224 .
Zwiedzaj i fotografuj dalej ;:138 . Takie wirtualne wycieczki odbywane w domowych kapciach i z kubkiem herbatki lub lampką wina też są bardzo interesujące.
Nie trzeba się pocić i smażyć na palącym słońcu południa, a by całkiem dokładnie pooglądać ciekawe miejsca ;:108 .
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Zazdroszczę możliwości oglądania tego muzeum na żywo, jest niesamowite ;:oj Obok wszelkich muzeów i wystaw minerałów takie właśnie jak to uważam za najciekawsze - szkoda że nie mam żadnego muzeum transportu w pobliżu ;:185 To które widziałam w poznaniu jest mikrusem w porównaniu to tego ;:173
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
ruletka
100p
100p
Posty: 151
Od: 31 sty 2014, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okoliceWrocławia

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arkadiusz zaciekawił mnie link pod twoim podpisem i przyznaję, że dawno nie miałam takiego przyjemnego oglądania zdjęć jak tutaj. Parę zostawiłam sobie na później, ale liczę na taką samą jakość. Rzadko jakoś, (może dlatego, że właściwie przeważnie na forach roślinnych) trafiają się fotoreportaże z tak ładnie zrobionymi zdjęciami, naprawdę zrobiły na mnie zaskakująco pozytywne wrażenie. Okiem amatora: obiekty wykadrowane proporcjonalnie, tworzy to obraz czegoś, nie brakuje trochę niespodziewanych perspektyw-zdjęcie sklepienia! Naprawdę fajnie się patrzy.
pozdrawiam, Monika
Roślinna Ruletka
nadwyżki
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Kasiu - Wierz mi,że nie potrafiłbym tego ująć tak ciekawie i sympatycznie jak Ty:
oxalis pisze:Zwiedzaj i fotografuj dalej . Takie wirtualne wycieczki odbywane w domowych kapciach i z kubkiem herbatki lub lampką wina też są bardzo interesujące.
Nie trzeba się pocić i smażyć na palącym słońcu południa, a by całkiem dokładnie pooglądać ciekawe miejsca .
;:433

Natalii - Cieszę się,że zaprezentowanym muzeum i jego eksponatami mogłem wzbudzić w Tobie zainteresowanie a nawet zachwyt ;:138

Moniko - Witam Cię szczególnie serdecznie jako mojego kolejnego nowego Gościa w moim wątku ;:303
Jest mi niezmiernie miło czytać co piszesz w swoim poście-bardzo dziękuję ;:180

Dziewczynkibardzo ucieszyła mnie Wasza wizyta i treści postów jakie napisałyście i za to serdeczne dzięki ;:180 ;:180 ;:180
Mam nadzieję,że i tym i następnym razem nie zawiedziecie mnie odwiedzając mój wątek za co z góry bardzo dziękuję ;:180


Dziś dla odmiany zapraszam do odwiedzenia naszych rodzimych stron.Swój post zatytułowałem-"Z północy na południe Polski"
Zapraszam do obejrzenia migawek z takich miast jak: Kołobrzeg,Trzebiatów,Trzęsacz,Góra Św.Anny,Cieszyn i Istebnej.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Miasto i część zabytków prezentowałem już wcześniej dlatego,żeby się nie powtarzać proponuję dziś przyjrzeć się wnętrzu kołobrzeskiej katedry.
Konkatedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ? kościół farny w Kołobrzegu. Świątynia rzymskokatolicka wybudowana w XIV w stylu gotyckim, halowa, pięcionawowa. Od 1972 konkatedra diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1305-1370-gotyk z 70-cio metrową wieżą,która początkowo służyła jako latarnia morska.Wewnątrz kościoła znajdują się płyty nagrobne z XIV wieku a organy i witraże z XIX wieku.
Aktualnie wieża widokowa zamknięta z powodu wypadku.

Obrazek


Obrazek

Budynek urzędu miejskiego-zbierało się na burzę ale chmury rozgonił wiatr.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Fontanna w Trzebiatowie w kształcie kotwicy-kotwica jak i kolorowe kamieniczki w tle bardzo mi się spodobały.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Polskim Wybrzeżu.
Na 15 południku, stoi ostatnia ściana kościoła - zabytek na skalę europejską.
Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ok. 1.800 m od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 r. urwisko oddalone było o 50 m, a w 1850 już tylko 5 m.
W 1874 roku kościół zamknięto.
Katastrofa nastąpiła w 1901 roku. Do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Robimy duży skok na południe a właściwie płd-zachód i jesteśmy na Śląsku Opolskim na Górze Świętej Anny.

Bazylika pod wezwaniem św. Anny Samotrzeciej wraz z Rajskim Placem - bazylika wybudowana jest w stylu gotycko-barokowym, jednakże dają się zauważyć elementy stylu renesansowego. Na ołtarzu znajduje się figura św. Anny Samotrzeciej. Na suficie znajdują się liczne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Anny. Jest to miejsce kultu i licznych pielgrzymek (ok. 300 tys. osób rocznie). Do tego sanktuarium przybył również Papież Jan Paweł II w 1983 r.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Kalwaria na Górze Św.Anny, składa się z 3 kościołów i z 37 kaplic - mogą odbywać się plenerowe zajęcia religijne, plastyczne i z historii sztuki-fragment drogi krzyżowej.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Pomnik Czynu Powstańczego - umieszczony na zboczach Góry św. Anny, upamiętnia Polaków walczących w tym miejscu podczas II powstania śląskiego w 1921 dłuta Xawerego Dunikowskiego.Na jego ścianach płaskorzeźby jego dłuta.
Pomnik jak i amfiteatr poniżej w znacznym stopniu zniszczony na wskutek erozji i korozji.Jego nieodrestaurowywanie od wielu lat pozostawiam bez komentarza.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Amfiteatr na Górze Św.Anny, jeden z największych w Europie Środkowej - obiekt może pomieścić 7 tys. osób siedzących i 23 tys. stojących. Teren otwarty idealny do zajęć z zakresu historii i sztuki.

Przenosimy się na Śląsk Cieszyński.

Obrazek


Obrazek

Baszta i Rotunda Zamku w Cieszynie-zamek był wówczas w remoncie i cały zasłonięty stąd brak jego zdjęć w całości.

Obrazek

Wieża Ratusza w Cieszynie.

Obrazek

Starówka.

Obrazek

Teatr im.Adama Mickiewicza.

Obrazek

Z wizytą u sąsiadów-Urząd Miejski w Czeskim Cieszynie.

Obrazek

Fontanna naprzeciw tegoż Urzędu robiąca niesamowite wrażenie-na zdjęciu końcowa faza opadającego wodotrysku-czas naglił.

Obrazek

Krótka wizyta w sąsiedniej Wiśle-na zdjęciu w dole willa Adama Małysza.
Miasto w podzięce za rozsławianie Polski na świecie ufundowało Małyszowi naprzeciw jego domu hotel dla gości z kasą.....

Obrazek

Krótki postój w Istebnej.
Kościół Rzymsko-Katolicki p/w Dobrego Pasterza.Początek istebniańskiej parafii datuje się na XVI wiek. Przez 200 lat Istebna podlegała pod parafię jabłonkowską. Obecnie Jabłonków leży po stronie czeskiej. Nasi górale chodzili do kościoła do Jabłonkowa zaledwie kilka razy w roku w większe święta. Na częstszą obecność w kościele, zwłaszcza zimą, nie pozwalały im trudne warunki związane z daleką drogą,
dopiero w 1716 roku do Istebnej przybył misjonarz -jezuita.

Obrazek

Typowa góralska chata na skrzyżowaniu dróg-w niej sklep z pamiątkami i kiosk "Ruchu".


Życzę miłych wrażeń i pozdrawiam Wszystkich :wit
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4317
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

jakże lubię Twoje obrazkowe opowieści - przywracasz mi wspomnienia (byłem we wszystkich tych miejscach "z północy na południe" - bo Polska piękną jest) a swymi zdjęciami zwracasz uwagę na szczegóły, które umknęły mej uwadze, bądź ... zniknęły już z pamięci :wink:
Arkadius121 pisze: na zdjęciu w dole willa Adama Małysza.
Miasto w podzięce za rozsławianie Polski na świecie ufundowało Małyszowi naprzeciw jego domu hotel dla gości z kasą.....
właśnie dlatego, niedługo Adam z Rodziną wynosi się z tego miejsca - gdy kosi trawnik to na wszystkich balkonach tłum gości z aparatami w ręku ... zaglądają mu nawet do talerza :(
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Andrzeju-Any57
Bardzo miło z Twej strony,że znowu zechciałeś odwiedzić mój podróżniczy wątek.Swoją obecnością sprawiłeś mi wielką przyjemność.
Cieszę się,że swymi zdjęciami i relacjami mogłem przywrócić Ci wspomnienia.Dziękuję za odwiedziny ;:180 i zapraszam serdecznie do kolejnych i pozdrawiam :wit
Dziś proponuję zwiedzenie równie ciekawego muzeum,tym razem przemysłowego znajdującego się w Szkocji a konkretnie w miejscowości Coatbridge-zapraszam

Muzeum Szkockiego Życia Przemysłowego-Summerlee
dawniej-Summerlee Heritage Park

Kolejne szkockie muzeum zbudowane z rozmachem i niejednokrotnie nagradzane mieści się w Coatbridge,North Lanarkshire.
Usytuowane na miejscu starej huty Summerlee,którego eksponaty: krany-żurawie,piece hutnicze,potężne silniki,parowozy itp. Znajdują się na placu i pod kapsułą ze stali nierdzewnej.
Muzeum posiada również krótką linię tramwajową.
Pod kopułą znajduje się także kawiarenka w której po zwiedzeniu muzeum można usiąść przy kawie,ciastku i nie tylko i odpocząć.
Muzeum jak wszystkie w Szkocji jest bezpłatne-polecam jego zwiedzenie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Ciekawe wewnątrz, i do tego w bardzo ładnym budynku ;:108 Wejście za darmo :shock: No, no, u nas niektóre muzea potrafią ładnie liczyć za bilety, ale w Szkocji muszą mieć jakieś dofinansowanie, czego u nas zabrakło ;:185
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

ARKADIUS..... wpisuję się aby powędrować z Tobą..... :wit
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku, ależ miło popatrzeć na Twoje zdjęcia ;:168
Trogir kocham, a Edynburg mnie kilka lat temu oczarował... Tym przyjemniej było mi pooglądać zdjęcia z Twoich wypraw ;:138

To gdzie następna wycieczka się szykuje? Proponuję Koln w Niemczech... albo Rowinj na Istrii ;:204
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Natalko - Krysiu - Kasiu

Natalko-Mają w Szkocji dofinansowanie i to nie tylko tego resortu ;:108

Krysiu - Dzięki za dotrzymanie mi towarzystwa w moich wędrówkach mam nadzieję,że dotrzymasz mi towarzystwa jeszcze nie raz? ;:180

Kasiu - Fajne to co piszesz ;:196 Dzięki za sugestie odnośnie miejsc kolejnych moich wypraw-będę miał na uwadze miejsca które zaproponowałaś ale na tegoroczne wakacje zaplanowałem już wcześniej moją wyprawę,nie piszę gdzie,żeby nie zapeszyć bo najpierw trzeba mi tam dotrzeć ;:108

Fajnie,że zajrzałyście do mojego podróżniczego wątku.Cieszy mnie fakt,że mogłem Was zainteresować swoimi podróżami a przy okazji wzbudzić w Was wspomnienia z miejsc i przez Was zwiedzonych a przeze mnie przypomnianych.
Dzięki za odwiedziny i pozostawienie ich śladu w postaci miłych postów ;:180
Zapraszam do kolejnych odwiedzin i serdecznie pozdrawiam :wit

Zapraszam do kolejnej wędrówki a właściwie do przyjemnego spacerku połączonego z pożytecznym a to do Parku Miniatur Zamków Jurajskich,czyli zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdującego się w Ogrodzieńcu tuż pod ruinami Zamku Ogrodzienieckiego,który zwiedzaliśmy a jego zdjęcia prezentowałem na stronie trzeciej.Po prezentowanym przeze mnie już wcześniej w moim wątku bo na stronie pierwszej,Parku Miniatur w Inwałdzie to drugi chociaż usytuowany na dużo mniejszym obszarze bardzo ciekawie zaprojektowany i urządzony park z wykonanymi w sposób bardzo precyzyjny i niezwykle estetyczny miniaturami naszych zamków z czasów ich świetności.
W parku tym można zobaczyć takie zamki jak: Zamek Będzin-Zamek Ogrodzieniec-Zamek Babice-Zamek Pieskowa Skała-Zamek Ojców-Zamek Smoleń-Zamek Bydlin-Zamek Mirów-Zamek Bobolice a w budowie jeszcze Wawel i parę innych.
Park zwiedzaliśmy tuż przed zamknięciem po zejściu z ruin Zamku Ogrodzieniec,stąd doskonałe warunki do robienia zdjęć,gdyż park już opustoszał i nikt ze zwiedzających nie wchodził mi w kadr.
Zapraszam do zwiedzenia moim zdaniem unikatowego parku miniatur bo wart jest tego gdyż pozostawia miłe wrażenia i wyobrażenia jak to drzewiej budowano i mieszkano.Póki co zapraszam najpierw do obejrzenia zrobionych przeze mnie zdjęć.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Miniatura Zamku Ogrodzieniec pod jego ruinami.

Obrazek


Obrazek

Sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie.

Obrazek


Obrazek

Zamek Będzin.

Obrazek

Pozostałe zamki.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Wawel w budowie.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Sympatyczny drewniany żółwik na ścieżce do placu zabaw.

Obrazek

Plac zabaw dla dzieci.

Obrazek

Oryginalna średniowieczna drewniana katapulta.

Obrazek


Pozdrawiam Wszystkich :wit
majkamati
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lis 2013, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Oryginalna średniowieczna drewniana katapulta.
Oryginalna? Czyli ma przynajmniej 500 lat i tak sobie stoi na świeżym powietrzu? Niezakonserwowana? Co najmniej dziwne...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”