Moje wędrówki po kraju i świecie...

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku - Park Helix zanotowałam i bardzo chciałabym tam kiedyś zajrzeć ;:138
Świetnie, zresztą jak zwykle :lol: sfotografowałeś Kelpie ;:215
Uwielbiam, jak obiekt jest ujęty z każdej możliwej strony !!
Zarówno w tym, jak i w Twoim kwiatowym wątku tak właśnie jest ;:138
Dla mnie to ogromna frajda móc chociaż na chwilkę oderwać się od tej szarej ...
A tylko przy takiej jak u Ciebie ilości fotek jest to możliwe, więc bardzo Ci za to dziękuję ;:180
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku :wit
Przepraszam nie zauważyłam wcześniej Twojego linku w stopce o wędrówkach ;:185
Nadrabiam zaległości.
Obejrzałam wszystko. ;:173
Urocze miejsca,niezwykłe kraje,masz dar i zmysł do pokazywania tego co piękne,do odkrywania w miejscach pozornie zwykłych tego co niezwykłe...pokazane w Twoim obiektywie-magicznie,bajecznie...
Ja szczególnie dziękuję Ci za zdjęcia ze Starego Cmentarza Żydowskiego na ul.Ślężnej we Wrocławiu.Zrobiły na mnie niezwykłe wrażenie.
Z przyjemnością obejrzałam Ogród Japoński.
Jestem pod dużym wrażeniem Twoich fotografii i czekam na kolejne ;:180 ;:180
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Ewo - Co prawda już prawie koniec lutego ale uważam,że na życzenia noworoczne nie jest jeszcze za późno,toteż i ja Tobie życzę wszystkiego co tylko najlepsze.Za bardzo miły i sympatyczny pościk bardzo,bardzo dziękuję ;:180 ;:196

Ewo 321 - Życzę Ci oby Twoje plany co do odwiedzenia Parku Helix się spełniły ;:108
A za komplementy pod adresem moich fotek ;:180 ;:196

Nusiu - Ciebie witam w moim podróżniczym wątku szczególnie serdecznie jako,że jesteś tu po raz pierwszy ;:180 ;:180 ;:180
Zaglądaj kiedy tylko możesz a ja postaram się aby wnosić do mojego wątku to co ciekawe i godne obejrzenia. ;:108 ;:196

Swoją wizytą sprawiliście mi miłą niespodziankę za co bardzo Wam dziękuję ;:180 i zapraszam do kolejnych odwiedzin ;:138
Pozdrawiam Was,Forumowiczów i Gości bardzo serdecznie :wit


Dziś zapraszam do Olsztyna k/Częstochowy do którego trafiliśmy przy okazji kolejnego pobytu w Sanktuarium Jasnogórskim.
Zwiedzić tu można Szopkę i Małe Piekło,Dróżki Św.Idziego,Kościół P.W.Św.jana Chrzciciela,Spichlerz Gospodę,Pstrągarnię Raczyńskich,Samolot Restaurację oraz Cmentarz Pomordowanych w czasie IIwojny.
Ze względu na okrojony już czas ograniczyliśmy się tym razem jedynie do przyjrzenia się z zewnątrz ruinom zamku,kościołowi,pamiątkowemu obelisku od strony szosy i kupienia pamiątek.

Olsztyn to popularna miejscowość leżąca woj.Śląskim 12km na Płd.Wschód od Częstochowy,w Północnej części Jury-Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej.
Pierwsze wzmianki o Olsztynie pochodzą z XIVw.
Osada zamkowa zwana Olsztynkiem/tak nazwał ją Paweł Odrowąż/w roku 1448 otrzymała prawa miejskie z rąk Kazimierza Jagiellończyka,zaś w roku 1532 otrzymała prawa do jarmarków i targów.Po szeregu najazdach-Habsburga w 1587 i wiek później szwedzkim i całkowitym zniszczeniu okolicy przez pożar w 1719,w 1870 roku ukaz carski pozbawił formalnie Olsztyn praw miejskich.
Miejscowość choć niewielka jest bardzo ciekawa dla turystów ze względu na różnorodne atrakcje.Ruiny zamku górujące nad miejscowością,jaskinie i skałki umożliwiające wspinaczkę,paralotniarstwo,ścieżki leśne.Trafić do nich wszystkich można podążając oznakowanymi szlakami turystycznymi,pieszymi,rowerowymi,konnymi oraz trasa Nordic Walking.
Zamek Królewski,po którym zostały tylko ruiny zbudowano w XIV wieku na wapiennej skale z licznymi naturalnymi jaskiniami przechodził różne i burzliwe dzieje.
W średniowieczu była to jedna z największych warowni polskich.
Nazwa Olsztyn wywodzi się z niemieckiego ?Holstein,czyli dziurawy kamień.
Do dziś zachowała się najstarsza część zamku,wieża zwana stołpem,część ta zwana jest zamkiem wysokim.Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania,do zamku dochodzi się ulicą Zamkową będącą pasażem ze straganami z pamiątkami.
W baszcie zamku znajduje się platforma widokowa z której podziwiać można panoramę Olsztyna.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruiny Zamku Królewskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół P.W.Św.Jana Chrzciciela.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pamiątkowy obelisk postawiony z okazji ukończenia budowy setnego kilometra drogi bitej.


Pozdrawiam Wszystkich raz jeszcze i zachęcam do zwiedzenia ruin zamku i innych ciekawych miejsc Olsztyna :wit
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku super, że przypomniałeś mi ruiny zamku w Olsztynie, byłam, zwiedzałam. W ogóle polecam zwiedzić cały szlak orlich gniazd. :wit
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku - piękne skałki, piękne widoczki i piękne fotki jak zwykle ;:138
Jestem bardzo ciekawa Twoich wypraw w sezonie 2015 :lol:
Z niecierpliwością będę czekać na foto-relacje z nich :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Pati - Miło mi,że swoją skromną relacją z Olsztyna przypomniałem Ci Twój pobyt w nim jak również zwiedzenie całego Szlaku orlich Gniazd. ;:108

Ewo - Dzięki za miłe słowa a co do moich wypraw w tym roku to plany już mam do zrealizowania których pozostało jeszcze trochę czasu a których to wolę nie zdradzać by nie zapeszyć ;:196

Bardzo Wam dziękuję za miłe i sympatyczne odwiedziny ;:180 i zapraszam do kolejnych ;:108
Pozdrawiam serdecznie Was,Forumowiczów i Gości :wit


Nasłuchałem się niemało,naczytałem i naoglądałem telewizyjnych reportaży na temat Pragi Czeskiej tyle,że bardzo pragnąłem zobaczyć ją na żywo by później móc powiedzieć wszystkim,że rzeczywiście jest piękna i przyznać rację Czechom,którzy nazywają ją Zlatom Prahą.
Czas jak zwykle w trakcie zwiedzania z wycieczką bardzo ograniczony i niełatwo było pogodzić z sobą podziwianie wszystkiego wokół,słuchania objaśnień przewodnika na temat zabytków i robienie zdjęć,co niestety wziąwszy również pod uwagę niezliczone tłumy turystów skończyło się pobłądzeniem i odłączeniem się od grupy ;:oj Na szczęście wszystko dobrze się skończyło ale do dziś odczuwam niedosyt ilości wykonanych zdjęć i ich jakości co wiązało się z pośpiechem i pobłądzeniem ;:145

Praga ? stolica i największe miasto Czech, położone w północno-zachodniej części kraju, nad Wełtawą, zajmuje 496 km kw. Miasto zamieszkiwane jest przez 1,2 mln ludzi (metropolia 1,9 mln).
Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy. Co roku miasto gości ponad 4 mln osób (głównie Brytyjczyków i Niemców). Duża popularność miasta wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej, kluczowa jest też obecność szybkich połączeń lotniczych i kolejowych z wszystkimi większymi miastami regionu./Żródło info o Pradze-jeden z polskich portali internetowych poświęcony Pradze/
Zwiedzenie Pragi gorąco Wszystkim polecam,wrażenia niesamowite a tymczasem zapraszam na spacer po stolicy Czech ;:108


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze do Starego Miasta mijamy szereg ciekawych i okazałych gmachów użyteczności publicznej jak urzędy,biblioteki itp.oraz kościoły.

Obrazek

Obrazek

Schodzimy w dół pełnymi uroku wąskimi uliczkami kierując się w stronę Starego Miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka z bardzo wielu kościołów znajdujących się w Pradze.

Obrazek

Plac Wacława.

Obrazek

Kanał dopływowy pomiędzy zabudowaniami wykorzystywany kiedyś do wodnego młyna.

Obrazek

Pomału zbliżamy się do Mostu Karola.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieże Mostowe na Moście Karola łączącego dwa brzegi Wełtawy.

Obrazek

Obrazek

Zbliżamy się do Zamku na Hradczanach siedziby dawnych królów a po I-wszej wojnie światowej prezydentów.

Obrazek

Brama wejściowa do zamku ozdobiona nadnaturalnej wielkości późnobarokowymi rzeźbami Ignaza Platzera z 1768 r. Największe z nich, strzegący bramy wejściowej zamku tytani, sprawiają kolosalne wrażenie.

Obrazek

Ozdobne zwieńczenie bramy.

Obrazek

Zdobienia na ogrodzeniu oddzielającym dziedziniec zamku od Placu Hradczańskiego..

Obrazek

Obrazek

Dziedziniec zamkowy z fontanną barokową pośrodku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tle zamku Katedra Wita,Wacława,Wojciecha.

Obrazek

Warta przed Bramą Wjazdową do zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zmiana warty przed zamkiem.Strażnicy zmieniają się co godzinę, a w południe następuje uroczysta zmiana warty z paradą i muzyką.

Obrazek

Jeden z wielu kościołów w Pradze-Kościół Marii Panny.

Obrazek

Obrazek

Dom Miejski-od strony lewej przylega do niego Brama Prochowa.

Obrazek

Brama Prochowa przylegająca do Domu Miejskiego,który znajduje się się przy Placu Republiki wybudowany został w latach 1903-1911
Usytuowane są w nim sale konferencyjne,kawiarnia,restauracja,sale wystawowe i największa w Pradze sala koncertowa im.czeskiego kompozytora Smetany.


Pozdrawiam Wszystkich raz jeszcze :wit
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Witaj Arku :wit
Dziękuję za piękne zdjęcia - wspomnienia wróciły ;:333
Byliśmy w Pradze kilka lat temu - ale decyzja wyjazdu była podjęta w ciągu pięciu minut - musieliśmy gonić samolot ;:306 ;:306
i tak bez przygotowania , bez aparatu , bez niczego pojechaliśmy ;:108
A jak dotarliśmy to już szkoda było nie zobaczyć tak pięknego miasta i zostaliśmy na kilka dni ;:333
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Tereniu - Cieszy mnie,że zawitałaś i tym razem do mojego podróżniczego wątku a ja z kolei przywołałem Twoje wspaniałe wspomnienia.Może w przyszłości uda mi się nieraz jeszcze przypomnieć Ci spędzone gdzieś równie wspaniałe chwile?
Dziękuję za odwiedziny,zainteresowanie się moim wątkiem i uratowaniem honoru,wszak Ty jedna z tak licznej rzeszy Forumowiczów i Gości zawitałaś na tę że stronę i pozostawiłaś tu swój sympatyczny ślad w postaci wątku.
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie ;:196 :wit i zapraszam Ciebie,Forumowiczów i Gości do kolejnych odwiedzin ;:180

Po upływie zaledwie dwóch tygodni od kilkudniowego pobytu w fantastycznym,pięknym i robiącym niesamowite wrażenie swoją ogromną ilością kanałów,kamienic,kamieniczek,muzeów i niezliczoną ilością rowerów zapraszam na pierwszą część fotorelacji z pobytu w tym niesamowitym mieście.

Położony nad rzeką Amstel, IJ i licznymi kanałami (160) ? trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to ? Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy, dlatego Amsterdam nazywany jest często Wenecją Północy. Amsterdam położony jest częściowo poniżej poziomu morza, jest największym miastem Holandii, dużym ośrodkiem przemysłowym, drugim po Rotterdamie ? portem handlowym Holandii (dostępny dla statków oceanicznych), połączony kanałami z Morzem Północnym i Renem. Ważny ośrodek naukowy (2 uniwersytety, Królewski Instytut Tropikalny) i kulturalny; jest też ważnym ośrodkiem turystycznym z licznymi muzeami (m.in. Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Rembrandthuis, Muzeum Tropiku); zabytkami i bogatymi ogrodami botanicznymi. Centrum miasta wraz z kanałami powstało w przeważającej części w XVII wieku (złoty wiek w historii Holandii)

Nazwa miasta oznacza ? tamę na rzece Amstel./Żródło-tekst Wikipedia/


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotorelację zaczynam od meczetu usytuowanego na osiedlu Alphen aan den Rijn na którym zamieszkaliśmy w jednej z kwater.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Narodowe muzeum Rijksmuseum.

Obrazek

Obrazek

Jedna z kilku sal-Królewska Sala Koncertowa.

Obrazek

Obrazek

Piknik w pierwszy upalny dzień maja na skwerze przed Salą Koncertowa.

Obrazek

W niewielkiej odległości w prawo od sali koncertowej Muzeum van Gogha.

Obrazek

Widoczne z nad kopuły muzeum wieżyczki jednego z wielu kościołów w Amsterdamie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowoczesne bardzo funkcjonalne i o bardzo estetycznym wyglądzie budownictwo miasta.

Obrazek

Obrazek

Niezliczona ilość rowerów na każdym placu,ulicy,bulwarze.

Obrazek

Obrazek

Niebieskie,różowe super szybkie tramwaje Amsterdamu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przepiękne malownicze wprost kamieniczki i kamienice nad kanałami oddzielone od kanałów zadbanymi estetycznymi bulwarami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to już robiące duże wrażenie kanały Amsterdamu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stateczki,gondole,łodzie motorowe i z napędem nożnym.

Obrazek

Obrazek

Przycumowane do brzegu i zamieszkane domki na wodzie.Zdjęcia zrobione na pamiątkę naszemu Przyjacielowi o nazwisku jaką nazwana jest łódź.

Obrazek

Przystań statków pasażerskich usytuowana naprzeciw RijksMuseum mająca ogromne powodzenie.

Obrazek

Sklep z antyczną holenderską ceramiką do którego woleliśmy nie wchodzić-niebotyczne ceny.

Obrazek

Obrazek

Postacie z holenderskich bajek.

Obrazek

Plac do uprawiania sportów i plac zabaw dla dzieci.

Obrazek

Jedna z bardzo wielu ruchliwych ulic Amsterdamu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo zabawna fontanna na skwerze przed Rijsk Museum sprawiająca wiele radości przede wszystkim dorosłym.

Obrazek

Przyglądająca się nam ciekawska mewa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolacja-kaczka łyska karmiąca glonami jedno ze swoich piskląt na kanale przy którym przycupnęliśmy i my na wieczorny posiłek.
Drugie z piskląt zaplątało się w szuwarach na kanale za siatką,któremu niestety nie mogliśmy pomóc :(


Pozdrawiam Wszystkich raz jeszcze życząc miłych wrażeń i zapraszam przy okazji do obejrzenia drugiej części :wit
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Piękną wycieczkę miałeś;). A ja dzięki Tobie powspominałam sobie- byłam w marcu i miasto wyglądało ponuro przy braku słonka :wit
borg50
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 paź 2012, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Witam Arku
Przypomniałes mi piękne chwile jak byłem
w Amsterdamie 20 lat temu ,i narobiłeś ochoty
na ponowne odwiedziny tego pięknego miasta.
pozdrowienia dla wszystkich :D :)
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku - zawsze z dużą przyjemnością zaglądam do Twoich wątków ;:108
No i cieszę się bardzo, że zaczął się Twój sezon wędrówkowy ;:138
Amsterdam u mnie ciągle na liście miast oczekujących na zwiedzanie ...
Póki co powędruję sobie z Tobą, i czekam na ciąg dalszy relacji :wit
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
TerDob
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9595
Od: 13 sty 2008, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małogoszcz k.Kielc

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Arku :wit :wit
Piękne zdjęcia ;:333 Do Amsterdamu wybieraliśmy się kilka razy i nie wyszło - teraz żałuję :(
Ale kiedyś tam dotrę ;:108 chciałam zwiedzić tam piękne ogrody :)
Pozdrawiam i czekam na kolejną relację :D
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: Moje wędrówki po kraju i świecie...

Post »

Z przyjemnością znów zobaczyłam Amsterdam - byliśmy w połowie kwietnia przy okazji zwiedzania ogrodów Keukenhof. Czekam na kolejną część z tego niesamowitego miasta :D A byłeś może na targu kwiatowym? Mieliśmy tylko 2 godziny na ten targ ale nawet cały dzień to by za mało było. Szlifiernia diamentów też na nas duże wrażenie zrobiła. Za 2 tygodnie ruszam do Budapesztu. Gdzie kolejne wyprawy masz rozplanowane?

Pozdrawiam i życzę kolejnych pięknych wypraw :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”