Madera - krajobrazy, rośliny, kolory i zapachy

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Madera - krajobrazy, rośliny, kolory i zapachy

Post »

Chciałam Wam zaprezentować migawki z mojego ostatniego wyjazdu.
Będzie trochę o krajobrazach, roślinach w środowisku naturalnym, w ogrodach, o Ogrodzie Botanicznym w Funchal, generalnie o wszystkim. Jeśli ktoś z Was wybiera się tam i ma konkretne, szczegółowe pytania, chętnie odpowiem na PW.

Przedświąteczny tydzień marca spędziłam wraz z mężem na Maderze. To portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim około 1000 km na wschód od Lizbony.
Zdecydowałam się na ten wyjazd ze względu na łagodny klimat i bogactwo roślinności na wyspie. I nie zawiodłam się.

Od razu napiszę, że osoby, które chcą się oddawać błogiemu lenistwu, leżąc np. na plażach, nie będą z pobytu tam zadowoleni. Plaż po prostu nie ma, a jeśli już to małe, sztucznie usypane (koło mojego hotelu była dość ładna, piasek przywieziono z Sahary), albo są kamieniste. Madera to jedna wielka góra pochodzenia wulkanicznego, której brzegi schodzą do morza w formie klifu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Często górna część miejscowości z dolną, położoną przy powierzchni oceanu, łączy kolejka linowa.
Obrazek

Obrazek


Wszystkie miejsca, w których można uprawiać rośliny są dokładnie wykorzystane. W warunkach dość znacznego nachylenia terenu rośliny uprawia się na tarasach, a zabiegi agrotechnicznie przeprowadza się ręcznie. Faktem jest, że pola uprawne nie są duże. Na wyspie uprawia się przede wszystkim różnorakie owoce, banany chyba w większości i warzywa. Głównie na potrzeby turystów. Gleby są wulkaniczne, żyzne i mają charakterystyczny kolor.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ja nastawiłam się głównie na zwiedzanie, długie spacery po górach i lewadach (o nich za chwilę), intensywny kontakt z naturą i oczywiście z roślinami. :D
Te w ogrodach interesowały mnie mniej, bo ileż można oglądać kwitnące hibiskusy, bugenwille i oleandry.

Wyspę przemierzaliśmy wynajętym samochodem. I dobrze, że nie ja musiałam być kierowcą. :D Niektóre podjazdy są bardzo strome, drogi kręte i wąskie, miejsca parkingowe usytuowane prawie zawsze na zboczach. Samochodów, choć to nie pełnia sezonu jest dość dużo, głównie wypożyczonych przez turystów, a benzyna droga (ok. 1,7 E, czyli ponad 7 zł).


Madera jest idealnym miejscem dla osób lubiących niezbyt wyczerpujące, piesze wędrówki. Trasy spacerowe często wytyczone są wzdłuż lewad (levada). Są to specjalne kanały nawadniające, sprowadzające wodę z gór na pola uprawne. Budowane były od XVI wieku, często przez niewolników, także więźniów, a służą rolnikom i turystom do dnia dzisiejszego.
Madera, szczególnie północna, obfituje w opady deszczu, w górach tworzą się wodospady, które często kierowane są do lewad.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Woda sprowadzana jest ze stoków na dół wspomnianymi lewadami, czyli kanałami o łagodnym nachyleniu. Czasem idąc wzdłuż takiego kanału nie byłam pewna czy pnę się pod górę, czy schodzę w dół, jedynym wskaźnikiem był nurt wody.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część lewad i tym samym tras spacerowych prowadzi tunelami.
Obrazek

Obrazek

Wzdłuż lewad przyroda jest naturalna, dzika, a zieleń aż kipi intensywnością koloru. Czasem coś kwitnie.




Drzewiaste mimozy przede wszystkim intensywnie pachną. Zapach ten uderza zaraz po opuszczeniu samolotu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kwitnące różaneczniki ożywiają krajobraz.
Obrazek

Obrazek

W wielu miejscach można spotkać wawrzyny i olbrzymie wrzośce.
Kwitnący wawrzyn (laur)
Obrazek

Wrzośce drzewiaste
Obrazek

Obrazek

Niektóre byliny są ogromne, jakby z epoki dinozaurów.
Echium candicans
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Erysimum bicolor
Obrazek

Sonchus fruticosus - nie kwitł niestety
Obrazek

Irys
Obrazek

Obrazek

Persicaria capitata (Polygonum capitatum)
Obrazek

Obrazek

Sukulenty
Aichryson
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Euphorbia mellifera
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inne, podobne do naszych rośliny
Obrazek

Obrazek

Paprocie są mięsiste i w różnych gatunkach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Paprocie drzewiaste
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe formy przybierają plechy porostów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


cdn...
Awatar użytkownika
Rejden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2761
Od: 22 sie 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin, Zagłębie Dąbrowskie

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Przepiękne miałaś wakacje. ;:3
Wyspa wspaniała, moje klimaty, a brak plaży tylko jest zaletą.
Pięknie wyglądają poletka uprawne i jak widać zadbane.
Oczywiście ;:138 za cudowne zdjęcia.
Awatar użytkownika
sweety
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14108
Od: 20 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, Podbeskidzie

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Cudne krajobrazy i podzielam zachwyt polami uprawnymi ułożonymi jak z klocków ;:173 Nie mogę sie doczekać na cd ;:138
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Cudownie tam, nawet o tej porze roku:).
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Bardzo ciekawe krajobrazy i roslinnosc ktora naturalnie przez staly lagodny klimat rosnie jak na drozdzach.
Klimat podobny do klimatu na wyspach kanaryjskich chociaz temperatury w ciagu roku sa bardzo wyrownane i wachaja sie miedzy 18°-25° Celcjusza.
Male sprostowanie, wyspa polozona jest niecale 1000 km w kierunku poludniowo-zachodnim od Lizbony i ponad 700 km na zachod od Marokka.
Interesuje mnie w jakiej miejscowosci mieszkalas i jaka czesc wyspy zobaczylas. jeśli uwiecznilas cos z typowej dla Madery architektury to prosze takze o zdjecia.
Z niecierpliwoscia czekam na ciag dalszy.
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Tak Janusz, oczywiście masz rację z tym kierunkiem południowo zachodnim. :D
Na Teneryfie byłam dokładnie rok temu i jest tam zdecydowanie bardziej gorąco i przede wszystkim sucho, nawet w północnej części wyspy. Natomiast na Maderze ciągle coś gdzieś siąpi i stąd pewnie ta bujna roślinność.
Mieszkałam w miejscowości Machico, a zwiedziłam prawie całą wyspę, tak po trochu. Jedynie nie byłam w części południwo zachodniej.
Przejrzę zdjęcia, ale obawiam się, że typowych domków maderyjskich nie mam na zdjęciach. Większość budynków jest nowa, często zbudowana w stylu okazałych rezydencji, a chyba nie o takie Ci chodzi? Mam natomiast na zdjęciach kilka starszych zabudowań ze starej dzielnicy stolicy wyspy - Funchal. Oczywiście pokażę.
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Przepiękne zdjęcia, może kiedyś uda mi sie wyjechać na takową wycieczkę. Pewnie super odpoczełaś a oczy nacieszyłaś zielenią i kolorami. ;:138
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Zdjęcia..., jak zwykle widać rękę fachowca a ich zawartość... coś pięknego ;:108
Te poletka, lewady... chętnie zobaczyłbym tą część podziemną :) no i oczywiście te wszystkie roślinki... bajka.
Oczywiście niecierpliwie czekam na ciąg dalszy :wit
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Nie wszystkie szlaki prowadzą wśród lewad. I dobrze, gdyż krajobrazy wzdłuż wybrzeża i w górach są również zachwycające a rośliny chyba jeszcze bardziej różnorodne i kolorowe.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Często ze ścieżek spacerowych można oglądać krajobrazy i podziwiać rozsiane po zboczach zabudowania, które z dalszej odległości przypominają domki jak na makiecie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wzdłuż szlaków kwitło wszystko. No, może prawie. Łąki były pokryte kwiatami i przez to kolorowe. Większość roślin widziałąm po raz pierwszy, myślę, że z czasem potrafię je jakoś podpisać. A może ktoś z Was pomoże?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na uwagę szczególną zasługuja ?złocieniowe łąki?
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zwykłe niecierpki były jakieś takie gigantyczne...
Obrazek

Obrazek

I jeszcze jakieś cebulowe:
Obrazek

Obrazek

Najobficiej kwitły cantedeskie, głównie na nieużytkach.
Obrazek

Obrazek

Pobocza dróg były obrośnięte agapantami. Niestety w marcu nie kwitną, spotkałam tylko liście i zaschnięte resztki kwiatostanów z zeszłego sezonu. Z tyłu kolokazje.
Obrazek

Obrazek


Z sukulentów dziko rosnących zauważyłam wszędobylskie agawy i opuncje, różne gatunki aeonium, aptenię i aloesy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zbocza pagórków porośnięte były sukulentowym drobiazgiem z rodz. Aizoceae.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Madera to głównie góry. wszędzie trzeba wychodzić i schodzić. Prawie nie ma terenów płaskich. Górskie szczyty dostępne są głównie dla wytrwałych piechurów, za wyjątkiem trzeciego co do wysokości szczytu Madery - Pico do Arieiro (1810 m.npm), na który można wjechać samochodem. Co oczywiście zrobiłam. :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

;:oj ;:oj ;:oj ;:oj Ale zazdroszczę :D Pewnie przeżyłaś mały szok jak wysiadłaś z samolotu już w Polsce-tam ciepło i przyjemnie, a tu....
Awatar użytkownika
katharos
1000p
1000p
Posty: 3057
Od: 4 sie 2012, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Iwonko piękne miejsce na odpoczynek wybaliście ;:138
A zdjęcia super...widoki zapierają dech ;:180
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Pięknie musi być na Maderze, zdjęcia super :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Doniczkowe raflezji

Post »

Iwonko, bardzo ci dziękujemy za piekną relację z Madery. Dzięki twoim pięknym zdjęciom choć na chwilę można zapomnieć o widokach które mamy za oknami.
Kiedy zakwitną nasze kwiaty... ;:131
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”