Spacerkiem po Tatrach

Humor, psychologia, podróże, pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Witam ponownie.. :wit
Anusia...Ja to może na początek to bym proponowała taki piękny a zarazem bezpieczny szlak..było on moim pierwszym ..po którym to zostawiłam własne serducho w samym sercu tatr...i od tamtego czasu już mnie w te cudowne Tatry ciągnie..;)))

Z Polany Palenicy przez Wodogrzmoty Mickiewicza-Dolinę Roztoki-Wodospad Siklawe-Dolinę Pięciu Stawów-Świstówkę do Morskioego Oka.

Dojeżdżamy do paleńicy ..zostawiamy auto na parkingu.
Asfaltowa droga nie kończy się przy parkingu, ale wiedzie dalej w górę, aż do Morskiego Oka. Odcinek ten jest jednak całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego (z wyłączeniem uprawnionych pojazdów). Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez który statystycznie przechodzi największa liczba turystów. Za wejściem do parku na chętnych czekają powozy konne, którymi dojechać można do Włosienicy, skąd do Morskiego Oka pozostaje 20 minut drogi pieszo. Naszym celem wyprawy jest Dolina Pięciu Stawów, musimy się jednak zdać wyłącznie na własne nogi, gdyż asfaltową drogą idziemy tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza, a później odbijamy w stronę Doliny Roztoki....

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Wodogrzmoty..
Wodogrzmoty Mickiewicza to trójkaskadowy wodospad utworzony na Roztoce - potoku wypływającym z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Spośród trzech kaskad: Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżniego jedynym dostępnym dla turystów jest Wodogrzmot Pośredni, który podziwiać można z mostu na drodze do Morskiego Oka. Nazwa Wodogrzmotów, która upamiętnia sprowadzenie do Polski w 1890r. prochów naszego wieszcza narodowego, nadana została w 1891r. przez Towarzystwo Tatrzańskie.


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Od rozdroża szlaków przy wyciągu towarowym zamiast iść w lewo szlakiem czarnym, podążamy dalej prosto za zielonymi znakami. Docieramy na niewielkie wcięcie skalne zwane Wrótkami, skąd doskonale widać główną, liczącą 70 m kaskadę wodospadu. Spadające z dużym impetem olbrzymie ilości wody wytwarzają w powietrzu drobną mgiełkę. Nie odchodząc od ścieżki możemy na własnej skórze poczuć opadające niewielkie krople wody. Szlak wiedzie dalej po lewej stronie wodospadu. Stromy odcinek wyprowadza po wygładzonych skałach na próg wodospadu przy Wielkim Stawie..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Siklawa, Wielka Siklawa - wodospad w Tatrach Wysokich na Potoku Roztoka. Największy wodospad w Polsce. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów i Roztoki dwoma lub trzema strugami (w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie). Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64-70 m. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Potok wypływający z Wielkiego Stawu tworzy Wodospad Siklawę, a niżej Wodo-grzmoty Mickiewicza. Od węzła szlaków przy Wielkim Stawie zostaje nam 10 minut łatwego przejścia za niebieskimi znakami wzdłuż brzegów Wielkiego, a następnie Małego i Przedniego Stawu pod samo schronisko.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Dolina, położona w całości ponad górną granicą lasu, sprawia najbardziej majestatyczne wrażenie zimą. Jest też wówczas często terenem uprawiania narciarstwa wysokogórskiego. Stawów jest w rzeczywistości więcej niż pięć, a najwyższe z nich - Zadni Staw - leży na wysokości 1890 m n.p.m., czyli tylko 5 m niżej niż szczyt Giewontu. Z doliny rozciąga się piękny widok m.in. na Opalony, Miedziane i Kozi Wierch.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Krajobraz Doliny Pięciu Stawów Polskich upiększają jeziora. Wielki Staw jest najgłębszym jeziorem w Tatrach (79 m.). Po wypiciu gorącej herbaty w schronisku udajemy się niebieskim szlakiem w kierunku Świstówki.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Widok ze Świstówki na fragment Orlej Perci..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest najrozleglejszą spośród polskich wysokogórskich dolin. Jest to miejsce wyjątkowo malownicze. Piękno otaczających dolinę szczytów wzmacniane jest przez urok znajdujących się w dolinie olbrzymich stawów, z których największy - Wielki Staw - ma powierzchnię 34,1 ha i głębokość dochodzącą do 79,3 m.Na horyzoncie od lewej: Wyżni i Niżni Liptowski Kostur, Kotelnica, Gładki Wierch i Gładka Przełęcz. W dole od dołu Przedni Staw Polski, Mały Staw, Wielki Staw Polski i mało widoczny Czarny Staw Polski.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

To było cudowne widoki..naprawdę warto tam choć raz pójść :D
Dolina Pięciu Stawów położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i stanowi przedłużenie Doliny Roztoki znajdującej się poniżej progu największego polskiego wodospadu - Wielkiej Siklawy, który wypływa z Wielkiego Stawu. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się tutaj 5 stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Szlak biegnący wzdłuż doliny pozwala dojść do pierwszych czterech stawów, ostatni dobrze widoczny jest z drogi na Zawrat. Oprócz wymienionych stawów na terenie doliny znajduje się jeszcze szósty, niewielki zbiornik wodny - Bawole Oko,

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Nazwa Świstówka (1855m n.p.m.) tłumaczona jest m.in. tym, że zwykle wieje tu wiatr. Widok ze Świstówki jest niezapomniany. Z jednej strony widać jak na dłoni Dol. Pięciu Stawów Polskich i Roztoki, a z drugiej panoramę najwyższych szczytów tatrzańskich.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Widok z Walornii na Czarny Staw..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

widok na otoczenie Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

kolejne widoki..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Ze Świstówki schodzimy kamiennym chodnikiem w dół, do kotła wypełnionego skalnym rumowiskiem, skąd znów pod górkę wiedzie szlak na Wolarnię. Z Wolarni rozciąga się unikalny widok na otoczenie Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami. Z Wolarni w dół, szlakiem przez las, dochodzimy do Dol. Rybiego Potoku, skręcamy w prawo i po 10min. jesteśmy w schronisku nad Morskim Okiem.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Widok na Morskie OKO.. ołożone u stóp najwyższego szczytu Tatr Polskich - Rysów (2499 m.), jest Morskie Oko - a ściślej mówiąc stojące nad nim schronisko - punktem wypadowym, z którego prowadzą (latem i zimą) górskie szlaki turystyczne na Rysy i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, na Wrota Chałubińskiego i do Doliny Pięciu Stawów Polskich (przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę). Morskie Oko - to także najważniejszy z rejonów polskiej strony Tatr gdzie można uprawiać wspinaczkę.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Widok z Kępy na Żabią Grań, Rysy, Wołowy Grzbiet i Mięguszowieckie Szczyty. W dole dobrze widoczny kocioł Czarnego Stawu pod Rysami i Morskie Oko.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Na północnej morenie Morskiego Oka stoi schronisko PTTK im. Stanisława Staszica, prowadzone przez Marię Łapińską. Pierwsze wzmianki o schronie dla ,,gości,, nad Morskim Okiem pochodzą z 1823 roku. Obecne schronisko - oczywiście wielokrotnie modernizowane (ostatnio, gruntownie 10 lat temu) - zbudowano w 1908 roku. Są to właściwie dwa schroniska - ,,nowe,, na morenie i ,,stare,, nieco poniżej placyku kończącego drogę jezdną.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Mnich - samotna turnia powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka, szczyt o wysokości 2068 m n.p.m. Słynna, północno-wschodnia (często mówi się wschodnia) ściana turni, którą prowadzą jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach opada prawie pionowo 250 m w dół. Najłatwiejsza (choć też wspinaczkowa) droga, nazywana "przez płytę", wiedzie od zachodu od strony Dolinki za Mnichem

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Morskie Oko to największe i najczęściej odwiedzane z tatrzańskich jezior. W sezonie asfaltową drogą do Morskiego Oka, która zamknięta jest dla ruchu kołowego, przemierzjaą codziennie tłumy turystów.
Po odpoczynku, częściowo asfaltową drogą a po części leśnymi skrótami dochodzimy do Polany Palenicy Białczańskiej. Dziękuję polecam ten szlak jest piękny..:)Zajęło to nam 8godzin.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zbyszku...Wpadłam tu znowu z buciorami..ale nie mogłam się oprzeć i nie pokazać tej wspaniałej trasy...miałam chwile wolną bo za oknem lało jak z cebra:)))Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Spacerkiem po Tatrach

Post »

Renia "wpadłaś z buciorami" ale jakie piękne ślady zostawiłaś ;:138
to była też jedna z moich pierwszych tatrzańskich wycieczek - nocleg w Piątce i powrót z Morskiego przez Szpiglasową Przełęcz , to było tak dawno że zdjęcia zostały pożarte przez myszy w garażu ;:108

dodam tylko to czyli tuż przed Morskim Okiem jest stare schronisko większość mijających go turystów nawet go nie zauważa a ono ma duszę i własny klimat
w nowym schronisku schodząc na posiłek jeżeli jesteś sam to dalej jesteś sam wśród ludzi zamawiających w bufecie, w starym schronisku każdy wyciąga to co ma dzieli się z innymi jadłem i napitkiem ;:136 biesiada, rozmowy, opowieści ..tak to zapamiętałem :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

..i tu się z Tobą zgadzam.."w starym schronisku każdy wyciąga to co ma dzieli się z innymi jadłem i napitkiem ;:136 biesiada, rozmowy, opowieści ..tak to zapamiętałem "..
...moja siostra też tak mówi...że dawne czasy już nie wrócą..kiedy to się spało na glebie..pod starymi kocami..czasem nawet w przejściu do WC..no cóż..minęło :wink:
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

chciałem dodać to do tamtego postu bo ten urywek z "Wehikułu czasu" (DŻEM) aż się o to prosi a i Ty to potwierdzasz

"...To już minęło, ten klimat, ten luz
Wspaniali ludzie nie powrócą,
Nie powrócą już!

Lecz we mnie zostało coś z tamtych lat,
Mój mały, intymny... świat
Gdy tak wspominam ten miniony czas,
Wiem jedno, że to nie poszło w las..."
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Reni4 pisze:Lecz we mnie zostało coś z tamtych lat,
Mój mały, intymny... świat
..i tak niech zostanie Zbyszku to jest piękne ;:138 ..a i widziałam Twoje pieczątki..hihi ja też takie mam w książeczce PTTK..nawet zdobywałam srebrną odznakę w Karkonoszach.. :wink: To były piękne czasy..
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

a w Karkonoszach to się wyglądało tak :;230

Obrazek
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

O, to chyba zdjęcie z Hali Szrenickiej przed schroniskiem. Nieźle, nieźle. ;:oj
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Zbyszku nic dodać nic ująć..kawał przystojniaka .;))Ja nie mam skanera..fotki z tamtych czasów jedynie na papierze mam..może jak znajdę trochę czasu uda mi się jakiejś pstryknąć fotkę o ile coś z tego wyjdzie..Ja bywałam na Śnieżce przeważnie zimą..ma niesamowity urok..a pokrywa śniegu jednego razu sięgała 3m..same wierzchołki drzew było widać...a stacja na szczycie oblodzona i zasypana prawie po dach..jak na Antarktydzie było;))Do Samotni to zaspami szłyśmy po kolana..spałyśmy w schronisku na Równi pod Śnieżką ..
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Spacerkiem po Tatrach

Post »

Skanowałem dla Marysi pieczątki z Karkonoszy to przy okazji wstawię jakąś historyczną

Obrazek

kto chodził po górach to ten motyw kozicy nie jest mu obcy dorobiłem sie GOT Złotej -niestety tylko małej bo dużą GOT diabli (a raczej proza życia ) wzięli
dla przypomnienia
mała GOT brązowa 120
srebrna 360
złota 720pkt
1pkt -1km lub 100m różnicy poziomów (w górę) chyba tego nie pomieszałem
oczywiście były jeszcze inne uwarunkowania i nakazy
:oops: chyba popularną pominąłem 60pkt


Ziębice to moje rodzinne miasteczko (Dolnośląskie)

Obrazek
Auriga
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starościn/Lublin
Kontakt:

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Tatry Słowackie osobiście mi się bardziej podobają (może dlatego, że jest ich więcej niż u nas) Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Radość jest większa, gdy masz ją z kim dzielić
Auriga
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starościn/Lublin
Kontakt:

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Słowacki Raj - trasy są przeważnie jednokierunkowe, ale widzieliśmy ludzi z dziećmi, psami noszonymi na rękach no i niestety tych nieodpowiedzialnych w klapkach i prawie na szpilkach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Trasa czasami bardzo męcząca, ale widoki ......
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Radość jest większa, gdy masz ją z kim dzielić
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Spacerkiem po Tatrach

Post »

Auriga witaj :D nie da sie ukryc że mamy tylko kawałeczek Wysokich Tatr a reszta jest po słowackiej stronie ale i tak dobrze bo mogło byc jeszcze gorzej
Słowacki Raj nęci od dłuższego czasu ale Wysokie wciąż wygrywaja :heja
Auriga
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starościn/Lublin
Kontakt:

Re: Spacerkiem po Tatrach

Post »

Witajcie
Polecam Słowacki Raj, są tam trasy bardzo łatwe takie dla dzieci i trudniejsze dla tych co lubią adrealinę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam potwierdzony lęk wysokości i przestrzeni, ale dałam radę.
A kilkanaście lat temu "nogi mi odjęło" (ze strachu) na Giewoncie i mnie śmigłowcem ściągali na ziemię. :D
A rok później po tym zdarzeniu, weszłam nad Czrny Staw, ale schodziłam siedząc i zsuwając się.
W przyszłym roku wybieramy się z mężem z Popradu do Zakopanego potem pieszo do Morskiego Oka dalej na Rysy przenocujemy w schronisku przy Popradzkim Plesie, a potem zejdziemy do Popradu.
Radość jest większa, gdy masz ją z kim dzielić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Strefa kreatywnego RELAKSU - Zagadki, humor, podróże, psychologia”