Kocham zielone!

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Kocham zielone!

Post »

Witam wszystkich serdecznie :) od dłuższego czasu podglądam forum, aż w końcu postanowiłam pokazać moje roślinki. Mam po trochu wszystkiego- i obrazkowatych, i storczyków, i sukulentów i tarasowców :) zacznę od sucholubnych z południowego parapetu kuchennego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sypialni rządzą sansevierie :)
Kirki friends

Obrazek

Moonshine- ciężko było uchwycić aparatem jej kolor, jest oczywiście srebrna jak na tą odmianę przystało, z przeceny za 3? :)

Obrazek

Odmiana cylindryczna, póki co maleństwo

Obrazek

Kolejne maleństwo, nie wiem jaka odmiana

Obrazek

Tutaj w środku trifasciata,największy liść ma około metra wysokości

Obrazek

A to pozostałe- jeśli ktoś zna odmiany to będę wdzięczna za rozpoznanie

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

Nie wiem dlaczego zdjęcia mi obróciło i mają tak słabą jakość, niestety oryginały są za duże na tą stronę :(
Gość honorowy na parapecie sucholubnych to roczny żółwik, czyli Dioscorea elephantipes. Wysiany rok temu, aktualnie budzi się ponownie do życia:

Obrazek

Dla porównania okaz z ogrodu botanicznego w Brukseli, miał wielkość mniej więcej pełnego worka na śmieci 120L

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kocham zielone!

Post »

No pięknie!! ;:oj Z takim dorobkiem do działu kaktusowego się lepiej "zapisz" :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

onectica pisze:No pięknie!! ;:oj Z takim dorobkiem do działu kaktusowego się lepiej "zapisz" :D
Trochę mi jeszcze brakuje do forumowych kaktusiarzy, chociaż przyznaję, że przeglądając kaktusowe wątki coraz bardziej mnie to wciąga :) na moją zgubę mam koło siebie kilka centrów ogrodniczych i co najmniej raz w tygodniu robię sobie wypad w te miejsca i zawsze coś do koszyka wpadnie :) a że miejsca coraz mniej na parapetach, to kaktusy wydają się idealnym zakupem- w końcu ileż to miejsca potrzeba na taką malutką doniczusię :)

Dzisiaj tarasowo, od wiosny do pózniej jesieni robię tam wczasy kilku roślinom domowym, bo po prostu ja świeżym powietrzu lepiej się czują, a i światła zawsze więcej niż w domu.
Musa basjoo jest u mnie drugi rok, liście ma ogromne: 70-80 cm.

Obrazek

Obok jukka, dwie rośliny w jednej donicy, wyższa ma ponad 2 metry.


Obrazek


W donicy z jukkami stoją rownież małe szeflerki, posadzone w plastikowe przezroczyste kubeczki bo tak najłatwiej kontrolować wodę i bryłę korzeniową :)

Obrazek

Dipladenie kwitły cały maj i połowę czerwca, potem przetrwały potężne gradobicie i powoli odżywają, pojawiają się znów pąki

Obrazek

Na letnich wczasach jest też duża szeflera:

Obrazek

Oraz monstera :

Obrazek

Kolejny parapet to misz- masz :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ostatni:

Obrazek

A pod parapetem canna, kwitnienia moje :)

Obrazek
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kocham zielone!

Post »

Witaj na forum! Masz piękne parapetowce. ;:63
Mnie oczywiście przyciągnęła tutaj piękna zdrowa canna. ;:333
Jak nazywa się ta zwisająca roślinka nad nią?
Bardzo fajna na wypełnienie i zasłonięcie doniczki.
Czy to może tojeść rozesłana?
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

Iwona dziękuję :)
Cannę mam pierwszy rok, postanowiłam spróbować z tą rośliną bo nawet jak nie kwitnie jest ozdobna, i okazało się, że całkiem jej u mnie dobrze, od dnia zakupu podwoiła ilość pędów i ciagle wypuszcza nowe, pewnie na wiosnę będzie trzeba rozsadzać. A teraz u mnie we wszystkich centrach ogrodniczych sprzedają poprzekwitane canny, myślę żeby dokupić.

Do pelargoni dosadzona tojeść rozesłana :) uwielbiam tą roślinkę. Tak doniczka wygladała 23 kwietnia :)

Obrazek

Tojeść mam też w wiszącym koszu- w górę pnie się thunbergia a w dół zwisa tojeść, ta jest zeszłoroczna, wiosną obcięłam tylko te pędy, które pozasychały. Ta nawet kwitła jakieś dwa tygodnie temu, ale nie zrobiłam zdjęcia :(


Obrazek
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kocham zielone!

Post »

Witam Cię :wit
I od razu bardzo proszę, żebyś jednak się nie przenosiła do kaktusiarzy,
bo Twoja kolekcja jak najbardziej tutaj pasuje :lol:
Już lubię Twój wątek za konkretną kolekcję pięknych sansewierii ;:167

Jeżeli chodzi o
Kolejne maleństwo, nie wiem jaka odmiana
to mnie to wygląda na jeszcze malutką S. trifasciata 'Silver Hahnii Marginata',
ale już ze sporym potencjałem, bo z wyraźnie widocznymi na paru listkach srebrnymi lamówkami,
o ile mnie wzrok nie myli, i na listkach faktycznie są jasne brzeżki :lol:
No i nie mogę nie wspomnieć o super kompozycji na parapecie zewnętrznym,
a konkretnie o obłędnym, i faktycznie wyglądającym jak woda wylewająca się
z tego przewróconego dzbanka - Senecio Rowleyanus ;:138
Monstera również mnie zachwyciła - piękne, zdrowe listki !!
Pozdrawiam i zapraszam
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

ewa321 witam Cię również :)
Zostaję w tym wątku, bo mam jeszcze sporo domowych nie-kaktusów, które będę tu powoli prezentowała :)
dziękuje bardzo za rozpoznanie sansevierii, zakupiona w Lidlu więc o oznaczeniu odmiany można było zapomnieć, wszystkie odmiany były opatrzone tą samą naklejką "sansevieria" :)
Co do senecio to przyznaję bez bicia- miałam jednego, ale ukatrupiłam, nie wiem czy przelałam czy zasuszylam, po prostu go zmarnowałam, a był naprawdę gęsty i miał długie pędy. Postanowiłam spróbować raz jeszcze, zakupiłam go wiosną i pomyślałam, że będzie mu dobrze na słońcu, więc powędrował na zewnętrzny południowy parapet. Póki co rośnie, pędy się rozgałęziają, zobaczymy co będzie jak na zimę wróci do domu :)
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kocham zielone!

Post »

Kompozycja tunbergia-tojeść i mnie przypadła do gustu, bardzo ładnie to wygląda ;:oj .
Tak z ciekawości, jaką masz wystawę okna, na której stoją kaktusy i jak długo na nie świeci słońce? Bo opuncje wyglądają, jakby chciały trochę więcej słoneczka :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

wisnia897 wystawa jest południowa, z tym że parapet jest mocno zastawiony od zewnątrz, opuncje stoją za tym koszem z tojeścią i pelargoniami i w efekcie parapet jest od wewnętrznej strony dość zacieniony, dodatkowo opuncje są na razie małe i ledwo wystają ponad ramę okna :) nie mam ich gdzie przestawić bo na tym parapecie mam same kaktusy i wszystkim potrzeba słońca, więc opuncje muszą pozostać takie fikuśne :)
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kocham zielone!

Post »

A nie da rady tych opuncji wycisnąć na zewnątrz? Jak nie leje co drugi dzień, to na dworze miałyby znacznie lepiej :wink: Na dwa tygodnie do cienia za inne roślinki a potem to już na pełne słoneczko ;:3
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Kocham zielone!

Post »

Od wczoraj akurat pada, ale jak znów nadejdą słoneczne dni to faktycznie postaram się gdzieś na zewnątrz wystawić, postawie najwyżej w donicy z bananowcem, w razie deszczu ich bardzo nie zaleje, dziękuję za sugestię :) ja w ogóle jestem zwolenniczką trzymania roślin na zewnątrz tak długo, jak tylko się da, bo w końcu jak słoneczne by nie było mieszkanie to jednak zawsze jest tam tego światła mniej... Problem tylko taki, że ta belgijska pogoda zmienia się po 5 razy na dzień, więc trzymam na zewnątrz tylko takie rośliny, których nie zabije przelanie, bo tu nigdy nie wiadomo kiedy będzie padać :)
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kocham zielone!

Post »

Kaktusom i sukulentom na pewno byłoby lepiej na zewnątrz, na słoneczku, niż na parapecie (latem, oczywiście :wink: ) Haworsje troszkę bardziej w półcieniu, opuncje na "patelni". Może uda Ci się coś wykombinować, zaimprowizujesz jakąś folię, żeby chroniła przed deszczem - wiele nie trzeba, a rośliny na pewno poczują się lepiej ;:333
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”