Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Barbro13 - Moniko - Beatko - Kasiu - Maćku - Basiu - Justynko - Joasiu

To,że miło mi było gościć Was w moim wątku,to mało powiedziane ;:108 bo Wasza wizyta była dla mnie ogromną radością ;:303
Powiedzieć Wam,bardzo dziękuję za odwiedziny w moim wątku to również mało powiedziane,bo bardzo,bardzo serdecznie Wam za nie dziękuję ;:180 ;:180 ;:180 jak również za miłe w treści i bardzo sympatyczne posty jakie pozostawiliście po swojej wizycie ;:180
Serdecznie pozdrawiam Was,Forumowiczów i Gości :wit i zapraszam ponownie do odwiedzin w moim wątku ;:138

Dzisiaj kolej na mały wiosenny przegląd moich niektórych roślin a zatem zapuszczam żurawia w moje półkowe,parapetowe i podparapetowe roślinne gąszcze :shock:


Moich ulubionych roślin jest wiele ale peperomie-pieprzówki darzę jakoś wyjątkową sympatią może dlatego,że ich odmian jest bardzo wiele a co odmiana to ciekawsza i niełatwa do rozpoznania zwłaszcza,że często nazewnictwo w placówkach handlowych jest błędne i niełatwo o pomyłkę i mimo,że niektóre z nich całkiem łatwe w hodowli nie są ;:185

Peperomia serpens - Pieprzówka rozesłana
Jest gatunkiem płożącym się czego na razie u mojej za bardzo nie widać być może dlatego,że jak kilka innych jest rośliną młodą a obecnie w okresie kwitnienia co widać na drugim zdjęciu.Mam ją od ubiegłorocznej jesieni,jest przesadzona do nieco większej doniczki i jej pierwsze kwitnienie cieszy.


Obrazek


Obrazek


Peperomia obtusifolia - Pieprzówka tępolistna
Była u mnie jako pierwsza,jest już u mnie parę lat i wydała na świat już kilka pokoleń a ostała się mateczna,jedna zeszłoroczna-na pierwszym zdjęciu i najmłodsza z jesiennego ukorzenienia kilku wierzchołkowych pędów w wodzie-na zdjęciu drugim również młode liście.Bardzo wdzięczna,dekoracyjna i chyba najłatwiejsza w hodowli i rozmnażaniu.


Obrazek


Obrazek


Peperomia obtusifolia "variegata: - variegata - pochodząca od słowa: upstrzona,pstrokata.
Kilkuletnia bardzo dekoracyjna ale do rozmnażania mniej łatwa,jest delikatniejsza i wrażliwsza na domowe warunki,najlepiej czuje się i rozmnaża w warunkach szklarniowych.Do rośliny matecznej dosadzam co roku młode pędy ponieważ po corocznych wakacyjnych "potopach"gniją jej korzenie,ponieważ powinno się wodę lać na spodek i nie wystawiać jej bezpośrednio na słońce-efekt brązowa plamka na liściu po lewej.


Obrazek


Obrazek


Peperomia clusiifolia "tricolor" - Pieprzówka kluzjolistna "trójbarwna"
Również kilkuletnia,bardziej dekoracyjna od poprzedniej bardziej delikatna od niej i niełatwa w rozmnażaniu-albo ukorzenią się pędy albo zgniją.Odpukać,ukorzeniane w lutym br.mają już małe młode listki na drugim i trzecim zdjęciu.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Avokado - Smaczliwka - wyhodowane z pestki ma już dwa lata.Dwa poprzednie i dorodniejsze padły ;:145
Pozornie łatwe w hodowli,wrażliwe na zmiany miejsc,przelania,przesuszania itp.
Na zdjęciu u jego góry rozkrzewione po uprzednim ustrzyknięciu wierzchołka.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Syngonium - Zroślicha
Kupiona trzy lata temu w przecenie z poszarpanymi i połamanymi liśćmi.Stopniowo odradzała się i piękniała.Bardzo dekoracyjna też jest moim oczkiem w głowie.W hodowli bardzo łatwa musi mieć stale wilgotne podłoże,może rosnąć również w wodzie-polecam.
Na zdjęciach jak pozostałe rośliny w wiosennej krasie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Difenbachia/duo-bo posadzone są dwie rośliny/ - rząd żabieńcowców a nazwa naukowa rodzaju została nadana na cześć austriackiego botanika J. Dieffenbacha, opiekuna ogrodu botanicznego w Wiedniu, przyjaciela H.W. Schotta, autora rodzaju.Źródło tekst:Wikipedia.
Na wiosnę trzeba jej było obciąć dolne,pierwsze starsze niezbyt ładne i zwisające już liście.Po ich obcięciu wyglądała nieciekawie-raziły gołe łodygi,główne pędy.Praktycznie nadawała się do obcięcia i posadzenia na nowo ale nie było mi to po drodze więc zamaskowałem gołe pędy Epipremnum/Scindapsusem - Ołustkiem wsadzając po prostu do donicy z difenbachią dwie doniczki z ołustkiem z jednej i drugiej strony puszczając ich pędy w górę.Bardzo łatwa w hodowli,podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Wychodzący kolejny młody liść jednej z posadzonych dwóch difenbachii.


Obrazek


Obrazek


Tilandsje - Oplątwy
Kupiłem je w necie ponieważ u mnie w handlu były niedostępne i nie żałuję.Mam je od września ub.roku a już w listopadzie zakwitła jako pierwsza ta po lewej czyli Tilandsia ionantha-na zdjęciu drugim kwiat w kształcie granatowego stożka.Po prawej Tilandsia brachycaulos.
Dwa dni temu zauważyłem młode ionanthy co sprawiło mi nieskrywaną radość.Bardzo łatwe w hodowli,wystarczy zraszanie odstaną wodą i zadanie co jakiś czas nawozu są przy tym dekoracyjne-też polecam.


Obrazek


Obrazek


Młoda tilandsia u nasady matecznej.


Obrazek


Młodej roślince we wzroście stanął na drodze rozwoju mały pieniek,którego postanowiłem odciąć.


Obrazek


Pieniek odcięty aby młoda roślinka mogła się swobodnie rozwijać.Mateczna ionantha kupiona była z przyschniętymi połówkowatymi liśćmi.


Obrazek


Młoda tilandsia en face.

Obrazek


...ta sama z profilu.


Obrazek


To tyle na temat wiosennego przeglądu.Ewentualne sprostowania nazw roślin lub inne mile widziane-dziękuję.


Pozdrawiam i zapraszam ponownie :wit
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

:wit wszystkie roślinki super wyglądają. Widać, że mają u Ciebie dobrze ;:108 szczególnie zauroczyły mnie tilandsie i godna podziwu difenbachia ;:215
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piękne wszystkie, a najładniesze listki ma Peperomia serpens ;:oj .
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Też mam trzy sztuki Tillandsi w moim orchidarium od 1.5 mc. Siedzą sobie na pniach, ale na tą chwilę tylko jedna podjęła widoczny wzrost, reszta sobie siedzi :wink:
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Zdjęcia swoim podopiecznym robisz niemożliwie pięknie, jak w katalogu.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piękne oplątwy, widać że im dobrze u Ciebie. Zresztą którym nie jest :wink: Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Wspaniałą masz kolekcję ;:63 najbardziej urzekła mnie Peperomia clusiifolia "tricolor" - tym bardziej podziwiam, że piszesz iż nie jest łatwa w uprawie ;:180
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Przepiękne roślinki! Tilandsie na pieńku są rewelacyjne.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Maćku - Basiu - Marteczko - Grażynko - Justynko - Natalko - Joasiu

Radość tak wielka z Waszej wizyty w moim wątku jak z wiosny,która bardzo szybko przemieniła się w lato ;:138 ;:3
Dzięki za odwiedziny i jak zawsze bardzo sympatyczne i bardzo miłe w treści posty ;:180 ;:180 ;:180
Pozdrawiam serdecznie Was,Forumowiczów i Gości :wit i zapraszam do kolejnych odwiedzin ;:108

Aloe juvenna - Aloes ząb tygrysa

Pięknie i zdrowo rósł miał już nawet cztery odrosty i cieszył oko dosyć długo bo około trzech lat.Niestety nagle zaczął marnieć a zaczęło się od jego żółknięcia no i niestety zakończył swą wegetację ku mojej rozpaczy bo był wyjątkowo oryginalny,powód-zbyt częste podlewanie a w wakacje przelewanie.Wymaga bardzo rzadkiego podlewania.
Podjąłem kolejną próbę jego hodowli ale długo go musiałem szukać aż wreszcie trafiłem nań w jednym z marketów.Maciupki co prawda w komplecie z echeverią i gruboszem.Mam nadzieję,że tym razem pożyje u mnie dłużej :?:


Takim był pod koniec swego żywota-na zdjęciu wygląda na malutkiego bo to ujęcie z góry.


Obrazek


To już nowy bardzo młody nabytek.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Fatsia japonica - Fatsja japońska

basia_styk pisze:Ładna roślina i mam nadzieję, że będziesz pisał o jej rozwoju. Swoją drogą poczułam się zachęcona do sprawienia jej sobie :)
B.
Maciek13 pisze:A jak się miewa fatsja japońska ? Zaaklimatyzowała się już ?
Grudnikom się zachciało kwitnąć ;:209
Basiu - Maćku - fatsja japońska ma się nadal dobrze co może świadczyć może o jej zaaklimatyzowaniu się,co jakiś czas wypuszcza młode listki i cieszy oko.Jednakże drżę o jej los w trakcie wakacji oby jej nie przelewano ;:185 Na dowód jej dobrej kondycji zdjęcia poniżej:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Phalenopsis - Storczyk

Przechodząc obok niego grzechem by było nie kupić go zwłaszcza,że był po przecenie ;:185


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam raz jeszcze :wit i zapraszam do kolejnych odwiedzin
Awatar użytkownika
Teeger
100p
100p
Posty: 141
Od: 12 lis 2016, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Arnhem

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej Arkadius! Jestem tu częstym gościem, ale dopiero pierwszy raz zostawiam ślad :) Piękne rośliny i fotki! Z przyjemnością wracam oglądać!

Pozdrawiam!
Zapraszam do mojego wątku:
Zielono w oczach - rośliny początkującej
Ewa
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Phalenopsis znajomy ale patrząc na Twoje zdjęcia jakbym pierwszy raz go widziała.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Arkadius. Podziwiam Twoją kolekcję domowych, masz do nich dobrą rękę i potrafisz je wyeksponować. Twój dom zmienia się w zieloną oazę :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Jak zawsze jest na co popatrzeć. :)

Kwiaty falka mają piękne ciapki.
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”