Tillandsie są ... dla leniwych

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Tak, tak, to bardzo wygodne rośliny, inaczej mówiąc bezkorzenne parapetowce, a raczej 'oknowce' ;:108 . U mnie przynajmniej, wiszą na rurce nad oknem i zwieszają się, jak chcą. Można o nich zapomnieć nawet na tydzień; nie będą mieć wielkich pretensji. Żeby jednak mieć spokojne sumienie, ustawiamy na parapetach tace z wodą (na tacach można rozsypać keramzyt - tak podpowiedziała niedawno forumka), co zwiększy wilgotność, a nam da luksus zapomnienia o nich :tan .
Widywałam tillandsie na każdej wystawie storczyków i omijałam je 'dużym łukiem', czego racjonalnie, nawet sobie nie mogę wytłumaczyć ;:185 . 'Zaskoczyłam' dopiero, jak zaczęła je pokazywać Magda mmudant, co zrobiła bardzo pięknymi zdjęciami, a dalej już poleciało - wpadłam ;:223 .
Pierwsze tillandsie kupiłam w listopadzie ub. roku i prawie wszystkie 'zeszły' - grunt, to brak wiedzy ;:14 . Jak to mówią, pierwsze koty za płoty. Teraz mam ich ponad 30 szt. i coraz bardziej mnie się podobają.
Dość już tej pisaniny, pokażę kilka swoich panienek; tak na FO zwą przeważnie róże , ale co tam, jest wolność słowa :heja . Moje zdjęcia nie są 'najwyższego lotu', ale wiadomo, o co chodzi ;:108 .
Uprzedzam, że tak jak w ogrodzie, preferuję duże rośliny; próbowałam z malutkimi oplątwami, ale niestety 'utłukłam' je, mówiąc brzydko, czyli wykończyłam ;:222 .
Obecnie większość jest na dworze na kratce od pergoli, która stoi przy wschodniej ścianie domu.
Moja ulubienica - tillandsia xerographica
Obrazek
wymarzona z powodu 'loków' ;:173 T. durati
Obrazek
następna 'pokręcona' - T. streptophylla
Obrazek
Tillandsia tectorum - uwielbia słońce i sucho. Chce, to ma, tylko czemu ja przez to się rozpuszczam ;:145 .
Obrazek
Tillandsie juncea i juncifolia - zgadnij zgadula, która jest która :tan
to te zielone trawki
Obrazek
Tillandsia cacticola - sympatyczny pluszak, też stepowa roślinka(z boku rośnie jej 'keiki' ;:oj )
Obrazek
Tillandsia punctulata i jej 'przychówek'
Obrazek

Obrazek
Wszystkie zdjęcia poza ostatnim są 'dzisiejsze'.
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Ania - no wreszcie ;:138
No wreszcie kolejny tillandsiowy wątek ;:138
I wreszcie kolejne panieneczki do podziwiania ;:138
Bo takie, w sensie rozmiaru XXL, to ja sobie tylko oglądam u Ciebie i Madzi ...
Ja tam wolę maluszki :lol:
Wszystkie okazy wyglądają na zadowolone z życia i z Ciebie !!
Jakoś nie wyglądają na zmasakrowane słońcem, rosną, mnożą się - super ;:215
Pozdrawiam i zapraszam
cza_rna7
200p
200p
Posty: 285
Od: 19 maja 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Witaj Aniu :wit.
Bardzo ciekawe są takie "panienki" dla leniwych :D. Piękne, duże okazy ;:215. I chyba "zakręcone" są najfajniejsze ;:167.
Zaciekawił mnie sposób przymocowania do kratki. One wiszę na jakiejś gumce?
Pozdrawiam słonecznie ;:128.
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Witam serdecznie :wit . Fakt, te zakręcone podobają mnie się najbardziej (ciągnie swój do swego :;230 ).
Na tej kracie mocowane są różnie: część sznurkiem do kraty, część na cienkie druciki, a inne mają takie jakby specjalne koszyczki do mocowania, wtykania bezpośrednio lub zawieszania. Dowolność duża.
Można rozwijać się artystycznie, co akurat u mnie się nie wydarza, bo umiejętności brak ;:306 .
Trzeba je czasem zdjąć do kąpieli, więc dobrze, jak są mocowane w miarę wygodnie(jestem z natury praktyczne, nie artystyczna ;:7 ). Myślę, że gumka też by mogła być ;:131 .
Potrafią pięknie kwitnąć i cudownie pachnieć. Nie wszystkie, ale część. Czasem wypuszczają korzonki, które ja skutecznie zasuszam, bo zapominam o nie zadbać ;:14 , chociaż dla oplątw nie ma to większego znaczenia. Bardziej dla posiadacza oplątwy, bo przecież nazwa się je 'bezkorzenne' :roll: .
Tillandsia streptophylla po kąpieli się 'rozkręciła' ;:306
Obrazek
Tillandsia straminea, też duża ;:173
Obrazek
Tillandsia stricta -bardzo łatwa w uprawie (nie do 'zabicia') - widać zawieszkę :roll:
Obrazek
Tego gatunku jest sporo odmian. Na zdjęciu, roślinka po kwitnieniu z nowym przyrostem
Drobna uwaga:szyszki były przypadkowo na stoliku, a nie do porównania :oops: . Są one z sosny żółtej Pinus ponderosa; mam taką 'maleńką' w ogrodzie ;:oj .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Fajna kolekcja, taka różnorodna ;:108 w niektórych wątkach widywałam tildansje bardzo podobne jedna do drugiej, a u Ciebie bogactwo kształtów i kolorów ;:63 Zaznaczam wątek :wink:
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Zawieszki do roślinek własnej produkcji?
Bardzo ciekawie wyglądają zawieszone na kratce :)
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Blueberry - Natalio, tillandsii jest naprawdę sporo i to od 2-3cm maluszków, do takich ja ta niżej:
Tillandsia fasciculata
Obrazek
Nawet nie wiem, czy są większe :oops: .
A tak przy okazji: lubi pełne słońce ale i dużo wody. Wrzucam ją prawie codziennie do wiaderka, niech się pomoczy, takie upały ;:213 .

Następna 'pokręcona' - reichenbachii. Już nie tak spektakularnie duża, ale za to wygląda, jak pająk
Obrazek
Ta jest bardzo rodzinna, ma mnóstwo 'przychówku'; powiem, że nie wszystkie tak mają ;:185
tillandsia baileyi
Obrazek
wypuściła nawet korzonki, co znawcy tematu tłumaczą tym, że ma dobra warunki wzrostu, ale tak, jak pisałam wcześniej, 'udało' mi się je zasuszyć ;:145
Obrazek

eriopus - te zawieszki w kształcie dawnych uchwytów do szklanek (pewnie nie wiesz o czym piszę :roll: ), są kupione, reszta to pełna improwizacja ;:7 .
Cóż by tu Tobie pokazać ;:224
Tillandsia caput-medusea z pakiem kwiatowym; kwitła jakiś czas temu, pewnie nie skończyła ;:173
Obrazek
Tillandsia paucifolia - podobna do caput medusy, tylko się tak nie wywijaObrazek
tu druga paucifolia z pędem kwiatowym
Obrazek
Te s ostatnie dla odmiany, nie przepadają za upałem i za wodą również. Preferują półcień i 'mgiełkę'.
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Oj muszę cię zdziwić bo wiem o jakie koszyczki do szklanek chodzi :;230
cza_rna7
200p
200p
Posty: 285
Od: 19 maja 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Podobają mi się t.reichenbachii oraz t.baileyi. Fajnie pokręcone :D. Te w muszlach wyglądają bardzo elegancko ;:333.
A tak z ciekawości jakie ma mniej więcej wymiary taka szyszka sosny żółtej? Jakiś odnośnik do porównania rozmiaru by był 8-).
Fajnie by wyglądała roślinka wsadzona w taki metalowy koszyk do herbaty i powieszona za uszko :;230. Najlepiej na sztachetach imitujących płot :wink:. Jak kiedyś garnki wieszali na wsi ;:306.
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Ania - T. paucifolia = T. circinata :lol:
To na razie dwa znane mi synonimy, ale może być ich więcej :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Bardzo oryginalnie to wszystko wygląda :) super ta w muszli ;:138
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

eriopus - Paweł, faktycznie mnie zdziwiłeś, ale powiem, że nie lubiłam tych koszyczków ;:185 . Szukałam szklanek z uchem z Wołomina ;:306 .

cza-rna7 - hmmm, może nie na płocie, chociaż gliniane garnki w niektórych ogrodach nadal widuję i to chyba jest na topie .
Szyszka ma rozmiar mniej więcej 9 cm x 7 cm przy tej wilgotności. Potrafi bowiem być większa, albo skulić się do formy kamyka. Moje oplątwy są relatywnie duże; koleżanka woli drobnicę :wink: .

ewa321 - Ewa, dobrze, że napisałaś ten synonim, bo ja circinatę wpisałam dh 'chciejstw', ot gamoń ;:223 .

aledra7 - muszę uczciwie przyznać, że pod kątem estetyki, to mało się zastanawiałam, z uwagi na swoje wygodnictwo. Lubię je brać do ręki, pooglądać, zobaczyć co ewentualnie urosło i z powrotem zawiesić, ale masz rację, muszla to dobry 'pojemnik', 'podgapiony' zresztą od ewy321, która pod tym względem, traktuje je, jak królowe.

Tillandsia paucifolia (circinata) z kwiatem
Obrazek Obrazek Obrazek
koszyczki
Obrazek
Tillandsia nana - nowy nabytek, niewielka, ale z przychówkiem
Obrazek
Tillandsia neglecta też nieduża, ale wytrzymała, o budowie sukulenta
Obrazek
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tillandsie są ... dla leniwych

Post »

Wszystkie są świetne :D Jak duża jest Tillandsia fasciculata?
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”