Balkon u podnóża gór

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Aliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2015, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Balkon u podnóża gór

Post »

Witam wszystkich użytkowników

Po nabyciu nowego mieszkania i uporaniu się z remontem został do zagospodarowania duży balkon. Balkon ma wystawę południowo-zachodnią, ALE.. jest przysłonięty od góry równie dużym tarasem sąsiada, a do tego przed nim rosną wielkie, stare klony. Do tego leży u podnóża Beskidów więc wiatry lubią hulać :)
Za rok lub dwa będzie wymieniana posadzka więc wolę nie inwestować w wielkie drewniane skrzynie i donice, choć przyznam że mam na nie wielką chęć :)
No ale póki co wybieram plastikowe donice ogrodowe, które łatwo będzie wynieść, przestawić itd.

Plan jest taki, aby na najdłuższej części balustrady powiesić skrzyneczki (mam 6 sztuk po 40cm) i w nich kwitnące million bells, lobelie, być może petunie, goździki... Wszelkie inne pomysły mile widziane - podobają mi się najbardziej petunie, million bells ale nie wiem czy wiatr/deszcz nie będzie im szkodził - słońce w tej części generalnie jest. W głębi balkonu już z tym gorzej.
W najdalszych rogach planuję po 1 żywotniku (szmaragd będzie dobry?)
Dodatkowo na stoliku donica z begoniami/bratkami
I mam jeszcze stary stołeczek który na balkonie musi zostać. Chcę go pomalować i dać na górę donicę z kompozycją z fuksją i może czymś jeszcze.

Chciałabym też aby przy wejściu na balkon w dużych donicach 2 sztuki 37x37 rosły kwitnące niecierpki, i clematis - znajdę odmianę która wytrzyma na tym stanowisku?

Po bokach planuję kratki dla pnączy, które będą stanowić osłonę przed sąsiadami i wiatrem - w tym roku chcę puścić na nich kobeę i chmiel japoński. A w prześwicie po lewej clematis w osobnej donicy, a po prawej przywarkę japońską.

Tyle z planów - wszelkie uwagi, krytyka, modyfikacje i pomysły bardzo mile wdziane :-) (dodam, że jestem bardzo początkująca)
A oto balkon w zimowej scenerii (widać że przetrwały goździki, a także truskawka wisząca)
Strona lewa i prawa

Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Balkon u podnóża gór

Post »

Moim zdaniem bardzo fajne pomysły tylko że ja też jestem początkująca może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.
Ale jak już coś zrobisz to pamiętaj wklejaj zdjęcia :):) Gratuluje nowego mieszkanka i okolicy powodzenia w pracach :)
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Awatar użytkownika
Melasa
100p
100p
Posty: 198
Od: 25 lip 2014, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Balkon u podnóża gór

Post »

Aliana

piękny balkon! Tyyyle miejsca do wykorzystania! Ciekawa jestem jak się słońce u Ciebie układa. Ja też mam balkon południowy, ale na 1 piętrze, a na wprost blok, poza tym mój balkon jest jakby "wcięty" do wewnątrz. I powiem Ci co u mnie się sprawdziło.
Lobelia o ile stała na słońcu bardzo szybko mdlała. Trzeba było ją przenieść do cienia. Million bells, które planujesz powinno nie wisieć w skrzynkach na zewnątrz, ale o ile masz przy oknie ocieniony parapet, to lepiej tam postawić. Wtedy ładnie się rozrośnie.
Na słońce polecam niezawodne pelargonie, popatrz u mnie jak ładnie rosła miniaturowa pelargonia, a także portulakę, cudowne roślinki i w wielu kolorach. Fajnie się też sprawdzają goździki pachnące. Lawenda to też dobry pomysł. Oraz wszelkie ziółka, w tym bazylia, która lubi słońce :)
Ja w tym roku zainwestuję w pelargonie, portulakę oraz zioła. Jeszcze fajnie rosły te begonie małe, kolorowe. A! I gazania lubi słońce! Tych nakupuję z kilka sadzonek, bo ładnie się otwierają na słoneczku :)
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Sama eksperymentuję co roku, a dzięki forum poznaję co raz więcej roślinek :)
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Balkon u podnóża gór

Post »

Zapowiada się ciekawie :) Ładny stołeczek i stół, lubię "odzyskane" przedmioty, może pomaluj je na biało? Byłoby ładnie. Fajna przestrzeń, ciekawa jestem jak ją zagospodarujesz :) Co do kwiatków to się nie wypowiem bo sama mam balkon od strony północnej więc warunki zupełnie inne, niestety.
Aliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2015, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Balkon u podnóża gór

Post »

No właśnie mój największy problem to cień

Mimo że taras jest na południowy zachód to jest tam bardzo dużo cienia (balkon jest pod rozłożystymi klonami i równie dużym balkonem sąsiada). Na barierkach od biedy jeszcze może rosnąć coś co lubi słońce. Po lewej (południowo-wschodniej) stronie od rana też pada słońce, ale nie jest go zbyt wiele.
A ja bym chciała mieć ładne, kwitnące rośliny tuż przy drzwiach balkonowych żeby zdobiły też wizualnie salon, no i nie wiem co z tymi płytami z pleksy - czy kwiatki/pomidory stojące za nimi są też wystarczająco nasłonecznione?
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Balkon u podnóża gór

Post »

Aliano,masz piękny, duży taras i dużo doniczek, prawie jesteś gotowa do wiosny. Ja mam mniejszy balkon ale też w tym roku chcę go zagospodarować. Mam na balkonie rano słońce do godziny 12, a później jest cień. Może wspólnie zagospodarujemy swoje balkony? Z niecierpliwością czekam na wiosnę ;:3
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”