Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

U mnie też się wyginają w stronę okna ,zwłaszcza te o dłuższych pędach. Stoją na oknie od południa,wydaje się ze światła dużo,ale i tak są pochylone. Przestawiam co jakiś czas doniczki doniczki i jest ok :)
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dlatego lepiej żeby Hippeastrum kwitło później, zimą zawsze pęd będzie się kierował do światła.

Poniżej zdjęcie moich rocznych siewek, część z nich przeszła w stan spoczynku (tak to jest jak się komuś powierza opiekę nad roślinami;)). Przeniosłem je w jaśniejsze miejsce i mam nadzieję, że teraz będą regularniej podlewane;)
Obrazek

A tutaj większość mojej kolekcji cebul, na szczęście część w stanie spoczynku, mam nadzieję, że nie ruszą za szybko.
Obrazek
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

U mnie ten sam problem. Hipek ma 3 pedy i wyginaja sie w strone okna tez obracam doniczka bo by sie przewrocil. Sauromatum piekna kolekcja
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękny widok na tych zdjęciach . Widzę ,że Twoje cebule są płycej posadzone niż moje , muszę to poprawić .
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Tak, tez zauważyłam że są dość płytko posadzone. Czy to dzięki temu wypuszczają tak dużo pędów, czy może jest na to jeszcze inny sekret??
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

magda111123 sekretem dużej ilości cebul przybyszowych (bo rozumiem, że o to chodziło :wink: ) jest... odmiana :wink:
Te wszystkie cebule, które mają całe wianuszki cebulek obok siebie to jest 'Lemon Lime'. Ta odmiana od kiedy ją kupiłem wydaje co roku mnóstwo cebulek przybyszowych. Problemem jest tylko to, że po roku można je bez problemu odłączyć od cebuli-matki i są one małe. Trzeba co najmniej 2 lata je hodować aby zakwitły (a kwiaty są przepiękne i wielkie). Pod tym względem zupełnie inaczej zachowuje się 'Red Lion'. Jak do tej pory wypuścił 2 cebule przybyszowe, rosły z matką 2 lata i były wielkie jak je odłączałem od matecznej cebuli. Poniżej załączam zdjęcie cebuli-matki odmiany 'Red Lion' - cebula jest wielka i do tego bardzo spłaszczona;) ale taki jej urok;)
Obrazek

A co do płytkiego sadzenia - nie wiem czy zwracaliście uwagę jak wygląda wzrost korzeni zwartnic. Te rośliny korzenią się głęboko (dlatego najlepiej byłoby je sadzić do wysokich donic). Przy ich przesadzaniu główny wieniec korzeni jest na dnie doniczki - a jako, że jest to roślina cebulowa to korzenie wypuszcza tylko z piętki więc nie warto zakopywać głęboko cebul bo cebuli nie pomoże to we wzroście. Ale może za to zaszkodzić. Jak wiadomo Hippeastrum jest podatne na czerwoną plamistość - a grzyb, wywołujący tę chorobę lubi wilgoć. Jeśli cebulę sadzimy płytko to właściwie nie moczymy jej wcale przy podlewaniu, jeśli sadzimy ją głębiej to będzie ona otoczona wilgotną ziemią a to może sprzyjać grzybowi. Ogólnie nie miałem problemu z tym grzybem już od 2 lat (wcześniej miałem chyba 3 cebule chore) więc chyba taka metoda sadzenia cebul się sprawdza.
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Hm interesujace porady. Moja cebulka przybyszowa ma 2 lata i kwitnie obecnie. Zawsze mi mowiono ze hipki lubia ciasne, male doniczki, ze wtedy beda lepiej kwitly i wydadza duzo "potomstwa"
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dzięki za info, chyba zacznę polować na Lemon Lime :D
A propo, byłam dzisiaj w sklepie ogrodniczym. Akurat tej odmiany nie mieli, ale kilka innych bardzo ładnych i ledwie powstrzymałam się by nie kupić. Zastanawiam się czy nie za wcześnie??
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jeśli będziesz miał nadwyżki Lemon Lime , to ja będę chętna na cebulę :D . Może zechcesz coś na wymianę?
Jutro biorę się za wyciąganie zbyt głęboko posadzonych cebul.
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ciekawa jestem w jakim wieku jest moja cebulka. I nie mogę się doczekać kiedy zakwitnie.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

brumbram nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć jakoby zwartnice lepiej rosły w małych, ciasnych doniczkach. U mnie rosną w niezbyt ciasnych i rosną bardzo dobrze. A odmian niechętnie wytwarzających cebule potomne nie zmusimy do rozmnożenia hodując je w ciasnych doniczkach :wink:

magda111123 odpowiednio sterowane cebule dostępne mogą być o różnych porach roku, nigdy nie jest za wcześnie :wink:

ktoś na wymianę jestem zawsze chętny :wink: z tym, że cebule 'Lemon Lime' będą gotowe do kwitnienia dopiero za rok :wink:

'Red Lion' jak zawsze chętny na rozmnażanie :)
Obrazek

A czy ktoś wie co jest na zdjęciu poniżej? :?:
Obrazek
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Mi się to kojarzy z przekwitniętą Nerine Bowdenii, ale ja ją sadzę w ogrodzie.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Parrocja zgadza się :D to jest Nerine bowdenii. Według mnie niedoceniona roślina cebulowa kwitnąca późnym latem i jesienią. Ja hoduję ją w doniczce, mam ją o kilku lat, jak odnajdę zdjęcie podczas kwitnienia to zamieszczę. Nie ryzykowałem z sadzeniem do gruntu ponieważ ona kwitnie czasem tak późno, że obawiam się, że wcześniej ją przymrozki zetną niż ona rozkwitnie :wink: Będę próbował wysiać jej nasiona, których mam kilka. W przyszłości chcę spróbować skrzyżować nerinę i Amaryllis belladonna :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”